Představa nové koupelny je velmi lákavá, mezi myšlenkou a konečným výsledkem vás však čeká spousta dílčích kroků. Na pořadu dne budou velká rozhodnutí, bourání a přestavování.

Rekonstrukce koupelny

Pokud vás čeká rekonstrukce koupelny, je třeba mít na paměti hned několik věcí. Od architektonického řešení a zásadních otázek typu „vana, nebo sprchový kout“ až po výběr dlažby, obkladů, topení, nábytku, sanity a osvětlení. A jelikož koupelna je velmi specifickým prostorem z hlediska vlhkosti, mělo by vybavení splňovat vysoké kvalitativní nároky. Dříve či později byste mohli například litovat, že volba padla na levnější koupelnovou skříňku.

Pro začátek: Kolik vás je?

Žijete v páru, máte jedno dítě, nebo je vás doma podstatně víc? Při vybavení koupelny byste nejdříve měli myslet na její praktičnost vzhledem k tomu, kolik vás doma je. Popřemýšlejte nad rodinnými zvyky a dle toho plánujte rozmístění jednotlivých prvků v koupelně. Potkávat se ráno v pěti lidech u jednoho malého umyvadla, případně čekat ve frontě… To jistě není ideální stav. A po nákladné rekonstrukci už vůbec ne. V takovém případě popřemýšlejte třeba nad dvojumyvadlem.

To samé pak v případě početné rodiny platí o výběru úložných prostor. Myslete také na to, že koupelna je prostorem, který budete převážně používat vy a ostatní členové vaší rodiny. Dejte proto přednost útulnosti a komfortu před ohromujícím dojmem. Nejspíše si tak budete muset nechat zajít chuť na designové umyvadlo na desce a z praktického hlediska sáhnete raději po prostorné umyvadlové skříňce, kam schováte koupelnové propriety všech členů domácnosti.

Vana, nebo sprcháč?

Jedna ze základních otázek, která prakticky vždy vyvstane, je, zda si pořídit vanu, sprchový kout či obojí. Pokud máte dostatek prostoru, můžete si bez starostí dopřát obojí. Pokud musíte vybírat a čeká vás rekonstrukce koupelny v paneláku, vězte, že například dle průzkumů společnosti Veolia vychází praktičtěji sprchový kout – napuštěná vana stojí v průměru třikrát tolik co jedno sprchování.

Průměrný Pražan se navíc přibližně šestkrát do týdne sprchuje a jednou se vykoupe. Na druhou stranu je vana místem relaxace a oceníte ji, když máte malé děti. Pokud se vám naopak blíží důchodový věk, rozhodně volte sprchový kout. Ještě je dobré zmínit, že existují řešení dva v jednom, kdy vana se speciální zástěnou poslouží jako sprchový kout.

Nábytek: Funkční s dostatkem úložných prostor

I ten koupelnový podléhá trendům. „Donedávna bylo synonymem koupelny umakartové jádro na malém prostoru doplněné dřevotřískovým nábytkem v šedé nebo bílé barvě. Nástup nové výstavby a také příchod nových dekorů a materiálů na trh pak vnesl i do oblasti koupelnového nábytku různorodost, pestrost a odvahu experimentovat. Což je rozhodně dobře. I když zároveň musím dodat, že oproti ostatním typům nábytku určeným třeba do obývacího pokoje či ložnice zůstává ten koupelnový stále v podstatě konzervativní,“ míní známý designér Lubo Majer.

„Koupelnové skříňky dnes musí nejen lahodit oku, ale zároveň také vydržet náročné podmínky panující v koupelnách. Designéři se tak společně s výrobci snaží vymýšlet stále nové prvky a způsoby užívání, aby mohli zákazníkovi nabídnout produkt s vyšší přidanou hodnotou,“ říká designér.

Lenka Lehečková, marketingová manažerka společnosti Siko, k tomu dodává: „Klíčové je zvolit efektivní řešení celého prostoru koupelny, s dostatkem úložných prostor včetně dostatečně velké odkládací plochy okolo umyvadla. Samotný komfort používání nábytku zaručí kvalitní kování i tiché a snadné zavírání zásuvek. Nezapomeňte na zrcadlo. Vhodně zvolené umí opticky zvětšit prostor, často bývá i doplňkovým zdrojem osvětlení.“

Obklady? Možností je více

K tradiční představě koupelny patří obklady. Pokud máte malé děti, sáhněte spíše po klasice. Praktické budou zvláště barevné obklady. Třeba na bílé by byla vidět každá kapka. Lépe než různě strukturované obkladačky se vám budou udržovat ty s hladkým povrchem.

Na druhou stranu je dnešní doba otevřená i alternativním řešením, kde obklady nehrají prim. Setkat se tak můžete se speciálními barvami na stěnu či cementovou stěrkou, případně můžete materiály kombinovat. Dostupné jsou dokonce i vinylové tapety vhodné do koupelny.

Styl koupelny

Moderních stylů je dnes celá řada. Líbí se vám retro, industriální nebo provensálský styl? Ve všech možných stylech můžete mít zařízenou i koupelnu. Důležité je, abyste se v ní cítili dobře a její zařízení se výrazně nelišilo od vybavení zbytku bytu, resp. koupelna a WC by měly určitým způsobem souhlasit s celým obydlím. „Nemusí však obsahovat stejné prvky jako ostatní interiér – třeba barvy nebo podlahy. Ale určitě bych nemíchala rustikální koupelnu s futuristickým nebo minimalistickým interiérem,“ vysvětluje designérka Kateřina Pečeňová ze studia Designer-Ka.

Tip: Ani rekonstrukce toalety není jen tak. Přečtěte si náš další článek

Prostor koupelny musí být dokonale funkční. V dnešní době ale může být dokonalý i po stránce designu. „Trendem je slaďování veškerého vybavení koupelny s obklady a dlažbou do jednotného stylu. Právě to odrážejí ucelené koupelnové koncepty, které jsou jednotlivými styly inspirované. Aktuálně se velké oblibě těší koupelny zařízené ve venkovském, zvláště pak provensálském rázu. Vytváří útulnou, příjemnou atmosféru a pocit přirozené zabydlenosti,“ uvádí Lenka Lehečková.

Lámání chleba aneb Kdo rekonstrukci provede?

Pokud již máte všechny otázky vyjasněné, zbývá si odpovědět na to, kdo samotnou rekonstrukci provede. Vaše volba je však zcela zásadní pro celkový výsledek – snažte se pátrat po dobrých referencích. Pokud se rozhodnete pro řemeslníka, pravděpodobně ušetříte, organizace stavby však bude nejspíše na vás, u firmy si zase za pohodlí připlatíte. V každém případě si nechte sepsat smlouvu o dílo, v níž bude jasně stanovená cena rekonstrukce koupelny, co vše obnáší a termín dokončení.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home! Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení. Aplikaci najdete v App Store nebo Google Play a je ke stažení zdarma.

Sdílet článek