Při budování nového interiéru či rekonstrukci je právě toaleta často tím nejposlednějším, co přijde na řadu. Mnohdy ani to ne, přitom je to škoda. Mohli byste ušetřit peníze a později třeba i námahu spojenou s úklidem.
Toaleta může mít skvělý design a dnes i moderní funkce, které za běžného provozu oceníte. Než se však do něčeho pustíte, zodpovězte si několik zásadních otázek.

Vyjasněte si

Kolik lidí a jakého věku bude WC používat?Nároky na instalaci a přístup se dle věku, výšky a fyzické zdatnosti mohou podstatně lišit. Jak vyřešit funkční záležitosti, jako je přívod elektřiny a vody? Počítáte například i s bidetem a umývátkem? Jaké bude využití prostoru? Týká se to například celkového uspořádání, otevírání dveří (mělo by se otevírat samozřejmě ven či mohou být řešením dveře zasouvací) a uspořádání úložných prostor, kam uschováte úklidové či hygienické prostředky. Samostatně, nebo v koupelně? Moderní trend pak také velí neumísťovat, pokud je to možné, WC do koupelny. Z praktického i hygienického hlediska.

Kam umístit toaletu

Umístění WC v rámci bytu či domu (případně počet toalet) je často předem jasně dáno, zvlášť při rekonstrukci WC v paneláku. Pokud se však jedná o opravdu rozsáhlou rekonstrukci velkého bytu, či dokonce o stavbu domu, máte vesměs volné ruce. Ovšem jistých pravidel se samozřejmě musíte držet.

Odborníci z firmy PEM trade, která se specializuje na vodoinstalační materiál, doporučují: „Stavba nového domu vám nechává volné ruce, ale WC umístěte ve strategické poloze, abyste nemuseli později procházet nespočtem dveří čí místností. Jižní stranu domu nechte pro obytné místnosti. Odpadní potrubí má mít co nejkratší cestu – ušetříte instalační materiál, snížíte riziko poruch při dlouhých cestách a i při poruše méně rozkopete dům. Pamatujte také na hlučnost potrubí i samotného spláchnutí na WC – lze to eliminovat správným vedením, použitými materiály, umístěním a odhlučněním.“

Důležitá je také ergonomie toalety, tedy rozhodně s odborníky konzultujte minimální vzdálenosti mezi předměty a volné prostory k pohybu. V promyšlené a moderní koupelně a toaletě musí mít všechno své místo.

Volba obkladů

Častým problémem, zvláště při rekonstrukci koupelny v paneláku, je nedostatek prostoru. Volbou obkladů můžete alespoň opticky tento nedostatek eliminovat. Využijte tak převážně světlé barvy a výraznější či drobnější prvky – například mozaiku – si ponechejte k oživení. Dlažbu zkuste v dekoru světlého dřeva, koupelna či samostatná toaleta hned získají na útulnosti.

Pokud je půdorys toalety dlouhý a úzký, využijte při rekonstrukci WC tmavší, teplou barvou v čelní ploše. Opticky to prostor zkrátí.

Pokud máte WC samostatné, volte samozřejmě stejné dekory jako v koupelně, minimálně slaďte s koupelnou na stejném patře.

Přečtěte si také

Samotné zařízení

Při rekonstrukci WC je už naprostým standardem umístění malého umyvadla, navíc je to velmi praktické. Co se pak týče typu WC, můžete zvolit klasický kombi klozet, který má nádržku umístěnou na keramice. Další variantou je volně stojící klozet, kdy je nádržka umístěná na stěně nebo je možná kombinace s podomítkovým modulem. Dnes nejoblíbenějším modelem je však klozet závěsný s podomítkovým modulem, který je umístěný pod obklady. Jeho výhodou je například snadné čištění mísy i podlahy kolem WC.

Zaměřte se na povrchové úpravy

Při výběru sanity se ptejte na povrchovou úpravu. Keramika je ošetřena glazurou, některé firmy však nabízejí ještě navíc speciální hydrofilní úpravu, která má lidově řečeno vodu odpuzující efekt, a to vám pomůže udržovat WC v maximální čistotě.

Odvětrávání WC

Ideálním řešením je okno, ovšem i to může mít své nevýhody, a to zvláště v chladných měsících. Nadměrným únikem tepla při větrání si zvyšujete spotřebu energie. Nejčastějším řešením je pak ventilátor umístěný ve stropě nebo ve stěně, ale nevýhodou může být vyšší hlučnost.

Praktický tip: Při rekonstrukci koupelny pamatujte, že velkoformátový obklad je praktičtější z hlediska hygieny – minimální počet vám totiž i usnadní úklid.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home. Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení.

Sdílet článek