Ceny energií letí v poslední době raketově nahoru a není jisté kde a kdy se zastaví díky nepříznivé epidemiologické situaci narušující mnoho ekonomických procesů.

Ke zvyšování cen vedou také čím dál tím více striktnější nároky na ekologický provoz. Domácnosti by proto měly začít myslet na to, jak na energiích ušetřit. Pokud nechcete být zcela závislí na klasických poskytovatelích energie, můžete začít zásobovat váš domov z udržitelných zdrojů, ke kterým patří i oblíbená solární energie využívaná pomocí solárních panelů na domě. Časem se vaše fotovoltaická elektrárna dokonce stane i extra zdrojem příjmů.  

Komu se vyplatí FVE 

Zatímco na rozpálených pláních v Africe či rovníkové Americe se slunce jen málokdy schová za mrak, u nás je potřeba mít před instalací fotovoltaické elektrárny přibližnou představu o průměrném ročním svitu na dané lokalitě. Například na severu Čech vaše fotovoltaická elektrárna vyrobí výrazně méně elektřiny než na jihu Moravy. Obecně na tom nejsme v Česku se slunečním zářením tak špatně, ale doporučujeme před instalací elektrárny zkonzultovat odborníka. I v relativně zamračených oblastech vám ale fotovoltaická elektrárna ušetří, pokud zvolíte její správný typ.  

Návratnost investice do fotovoltaické elektrárny nelze obecně určit, ale většinou se pohybuje v horizontu několika let. Cena za pořízení solárního energetického systému začíná na cca 120 tisících, ale následně můžete zažádat o dotaci díky programu Nová zelená úsporám. Ten byl schválen až do roku 2030 a umožní vám získat nazpět až 50 % nákladů na zřízení fotovoltaické elektrárny.  

Nezapomeňte na ukládání energie 

Nejvíce slunečního svitu si v našich končinách užíváme během letních prázdnin. Hlavní energožrouty jako je ohřev vody a celkové vytápění domova ale zapínáme mnohem více v chladnějších měsících, kdy se slunce objevuje jen zřídka. Fotovoltaická elektrárna tedy může posloužit jako výborný pomocník během slunečného období, ale jakmile se přiženou mraky (nebo nastane noc), tak se energie vypaří. Co když jí to však nedovolíte? 

Pokud si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu, tak dejte přednost systému, který vám umožní skladovat energii pro pozdější použití v baterii. Cenový rozdíl není nijak výrazný a díky baterii můžete naplno využívat získaný výkon po celý rok.  

Kam s přebytky? 

Každá domácnost se liší v množství spotřebované energie. Průměrně lze i s relativně malou fotovoltaickou elektrárnou na domě vyrobit cca 2500 kWh za rok. U modelů s větší plochou panelů třeba i dvakrát tolik. Zatímco některé domácnosti kompletně spotřebují veškerý vyprodukovaný výkon, jinde spolykají domácí spotřebiče jenom 60 % nebo i méně. Našetřená elektřina pak ale nemusí přijít nazmar. Energetické společnosti ji od vás rádi nakoupí za rozumnou cenu. Protože údržba fotovoltaické elektrárny je velmi nenáročná, tak se po splacení prvotní investice můžete těšit na extra příjem. To už člověku opravdu rozsvítí slunce v duši.  

Sdílet článek