Při sjednávání každé, i menší půjčky si třeba dát pozor, pečlivě přečíst smlouvu a nechat si pár dní na rozmyšlenou.

Dnes je mnohem snadnější uzavřít půjčku než kdykoliv předtím. Mnohdy stačí jenom na chvilku zdvihnout telefon nebo vyřešit vše online. Spolu s dostupností půjček se ale zvyšují také jejich rizika. Špatně nastavený úvěr vám může způsobit opravdu nepříjemné potíže a uvrhnout vás až na dno dluhové pasti. Přitom stačí troška opatrnosti a z půjčky se místo zlého pána stane dobrý sluha. Čeho se tedy při uzavírání půjčky musíte vyvarovat?

1) První nabídka zní dobře, tak ji vezmu!

Reklam na půjčky je na internetu (či třeba na sloupcích veřejného osvětlení) opravdu mnoho. Důvěřovat prvnímu letáčku s šesti vykřičníky a prohlášení o nejlevnější půjčce, se ale nevyplácí. Místo toho věnujte výběru důkladnou přípravu, zejména pokud se chystáte sjednat si spotřebitelský úvěr u nebankovní instituce. Vyzkoušejte hned několik porovnávačů půjček online a místo úrokové sazby se snažte dohledat především RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Právě toto číslo vám poví, kolik reálně za půjčku zaplatíte.

2) Pořádek v rozpočtu mám, moc ho řešit nebudu!

U mnoha, zejména větších půjček, je nutné dbát na to, aby vaše bonita čili finanční zdraví, bylo v pořádku. Každá nezaplacená složenka vás zde může přijít draho. Před uzavřením půjčky si proto udělejte zevrubný audit všech závazků, které máte a zbavte se všech zbytečných.

3) Rady jsou pro amatéry!

Sjednat si půjčku zvládne každý, ale ve spolupráci s finanční expertem si dokážete vysmlouvat lepší podmínky a vyhnete se úvěrové šmelině. Nepodceňujte tedy hodnotu finančního nebo rovnou hypotečního poradce. Sice za jeho služby musíte platit, ve výsledku vám ale může hodně peněz ušetřit.

4) Smlouva je dlouhá a nudná, stejně se v ní nic nového nedozvím!

Poradce si také velmi důkladně pročte smlouvu, což spousta běžných žadatelů o úvěr stále nedělá. Není se čemu divit, často se jedná o velmi dlouhý dokument se spoustou sotva čitelných pasáží psaných finanční hatmatilkou. Bohužel se v ní ale někdy skrývají záludně schované informace, například o extrémně vysokých poplatcích za pozdní splácení. Rozhodně si tedy smlouvu přečtěte od začátku až dokonce. Klidně na etapy, když se vám po prvních pár stránkách začnou klížit víčka.

5) Doplňkové služby zní zajímavě, tak proč je všechny nevzít?

Pojištění schopnosti splácet a další doplňkové služby mohou opravdu být zajímavé, zejména u větších úvěrů. U menších půjček ale celkem postrádají smysl a nemá smysl si s nimi zbytečně navyšovat splácenou částku. Pozor na instituce, které do „speciálních” služeb zahrnují třeba samotný telefonát pro sjednání úvěru nebo možnost kontrolovat stav splácení. Většinou se jedná o málo solidní, predátorské instituce.

6) Velmi vysoké splátky? To hravě zvládnu!

Před uzavřením větší půjčky je dobré mít na kontě alespoň nějakou rezervu, která vás ochrání v případě, že vám náhle vypadnou příjmy nebo budete mít nečekaně vyšší výdaje. Spousta lidí touží úvěr splatit co nejdříve a nastaví si předem velmi vysoké měsíční splátky. Ty jim však potom mohou způsobit potíže právě při nečekaných událostech.

7) Trvalý příkaz? Na ten mám hromadu času!

Trvalý příkaz na splácení by měl být nastaven okamžitě po uzavření smlouvy o úvěru. Když se rozhodnete každý měsíc sami splátku řešit, můžete zapomenout. A stačí i jeden den zpoždění splátky, aby vám najednou celková částka narostla o vysoké penále. Platí to zejména o krátkodobých půjčkách u méně solidních institucí, které někdy vydělávají na zapomnětlivosti svých zákazníků. Trvalý příkaz vše automatizuje a vy se už nemusíte starat o nic jiného než o dostatečnou částku na účtu.

Sdílet článek