Jistotou dnešních dní je, bohužel, fakt, že jistotu nemáme. Kolikrát jsme již od našich politiků slyšeli, že bude lépe a že se současná situace zlepší. Zatím to tedy tak nevypadá. Epidemie až tak rychle neustupuje, ceny se zvyšují, nálada ve společnosti naopak klesá. Co bude zítra, za týden, za rok? Kdo ví. Je třeba myslet […]

Jistotou dnešních dní je, bohužel, fakt, že jistotu nemáme. Kolikrát jsme již od našich politiků slyšeli, že bude lépe a že se současná situace zlepší. Zatím to tedy tak nevypadá. Epidemie až tak rychle neustupuje, ceny se zvyšují, nálada ve společnosti naopak klesá. Co bude zítra, za týden, za rok? Kdo ví. Je třeba myslet na budoucnost a postarat se o to, abychom ji měli pěvně ve svých rukou.

Ceny zboží i služeb neustále rostou. Na slibované a překládané jistoty nelze úplně spoléhat, a tak vzít budoucnost do svých rukou a vytvářet finanční rezervu má nepochybně smysl. Termín „finanční rezerva“ stále vnímáme spíše ve spojení se spořením v různých podobách.

Poměrně oblíbené jsou spořicí účty představující jednoduchou formu zhodnocení financí. Ovšem díky aktuálně nízkým úrokům není roční výnos nijak vysoký. V úvahu přichází také penzijní připojištění nebo stavební spoření. U obou variant jsou výhodou státní příspěvky (eventuálně příspěvky od zaměstnavatele v případě penzijního připojištění). Téměř nulová míra rizika je vhodná pro toho, kdo nerad riskuje. A však výnosy z nich, jsou velmi nízké. Spoření je velmi závislé na inflačním růstu. Ten je neúprosný a zatím to nevypadá, že by se zastavil. Uložené peníze v bance ztrácejí hodnotu. Chce to hledat jiné způsoby. Už jste uvažovali o investování?

Ačkoli to nemusí být na první pohled patrné, má investování i v Čechách svoji tradici. Lidé dlouhodobě investují do nemovitostí, veteránů či různých fondů a cizích měn. Ovšem, velký vzestup v posledních letech zažívá investování do kryptoměn. O co se jedná?

Kryptoměny

Kryptoměna je vlastně typ digitální měny, jinak řečeno, virtuálních peněz. První takovou měnou, s níž se začalo už před čtrnácti lety obchodovat, byl bitcoin. A pravděpodobně bude i nejznámější. Dnes už je ale známa celá řada i jiných kryptoměn a další budou rozhodně přibývat. Jmenujme například Cash, Dash, EOS, Ethereum, Litecoin či Ripple.  

Svět investic a obchodování míváme často spojený s makléři (z angl. broker) ve smyslu „živých bytostí“. V dnešní době však začínají mít podobu spíše elektronickou. Z toho plyne, že obchodovat s kryptoměnami lze i online, prostřednictvím jakéhokoliv zařízení – počítače, tabletu anebo mobilního telefonu. Obchody se realizují na obchodních platformách, kde tržní transakce provádějí v podstatě obchodní roboti. Platformy nabízí širokou škálu potřebných nástrojů, možnost vytvářet a využívat automatické obchodní systémy a nabízí přehled o tom, co se děje na trzích. Aplikace umožňují realizovat informovanější obchody, sledují aktuální dění, dávají možnost poznat všechny zajímavé události a upozorňují na využití aktuálních příležitostí. Investovat do kryptoměn je možné kdykoli a odkudkoli.

Bitcoin

Samotná obchodní aktivita vychází z plánů obchodníka. Metody pořízení bitcoinu jsou rozmanité. Každá je v něčem jiná a každá má své výhody i nevýhody. Plánujeme-li investovat do kryptoměn dlouhodobě a nechceme s nimi obchodovat, je nejlepším řešením nákup bitcoinů u brokera, který prodává skutečné kryptoměny a ne pouze takzvané „kontrakty CFD“. V tomto případě kupujeme pouze derivát (tj. odvozeninu) měny. Bitcoin jako takový není naším majetkem. Na to je potřeba si dát pozor, protože většina makléřů má k dispozici pouze právě CFD deriváty. A jak tedy správně začít?

Prvním krokem je vytvořit si profil a založit obchodní účet. Dále je potřeba vložit peníze. Potom už stačí koupit bitcoin – i za malý finanční obnos – třeba za tisíc korun. Ten pak můžeme přesunout do kryptopeněženky, tedy aplikace sloužící k přijímání, odesílání, ale především k bezpečnému držení kryptoměn. Jinou variantou je ponechat bitcoiny, nebo jakoukoli jinou kryptoměnu, na obchodní platformě u licencovaného online brokera, kde je možné s virtuální měnou dál obchodovat. Výhoda využívání služeb online brokera spočívá v jednoduchosti transakcí.

Jiným způsobem nákupu bitcoinu je jejich pořízení v automatech na bitcoiny, nebo na krpytoburze, ve směnárně či „těžením“. Rovněž zde platí, že každá metoda má svou výhodu i nevýhodu. Znovu je nezbytné zdůraznit potřebu informovanosti o jednotlivých technikách a postupech. A nezačít bezhlavě nakupovat. Způsob nakupování bitcoinů opět závisí především na tom, co s nimi obchodník plánuje později provádět.

Zkušenějším investorům, kteří již získali alespoň minimální finanční kapitál, poskytují online brokeři varianty obchodování s derivátovými produkty, a to s pomocí takzvaného „pákového efektu“. V tomto případě se ale jedná o informovanější operace. Pro  nováčky není takový obchod bezpečný.

S využitím podpory online brokera zvládne obchod s kryptoměnou v podstatě kdokoli. Investování do kryptoměn nám tak otevírá další možnosti a příležitosti, jak zabezpečit sebe u svou rodinu. A díky našim vlastním rozhodovacím procesům a odpovědnosti budeme mít budoucnost ve vlastních rukou.

Sdílet článek