Stabilní finanční produkty by měly být základním stavebním portfoliem snad každého střadatele. Jedním takovým je stavební spoření. Majitelům smlouvy nabízí hned několik výhod. Najdeme i nějakou tu nevýhodu? Jistě, ovšem především záleží na úhlu pohledu. Pojďme stavební spoření probrat pěkně ze všech stran.

Stavební spoření je produkt primárně určený pro financování bydlení. Spojuje v sobě jak možnost výhodného spoření, tak příslib účelového úvěru za zajímavých podmínek. A právě tato kombinace Čechy právem přesvědčuje, že stavebko je v dnešní době tím pravým produktem napříč generacemi.

„V rámci Evropy je dokonce Česká republika za Německem a Rakouskem na třetím místě v Evropě ve velikosti trhu stavebního spoření. Na české stavební spořitelny totiž připadá šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření.“ Tyto údaje zveřejnilo na svém výročním zasedání Evropské sdružení stavebních spořitelen. Za Českem pak následují Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

A teď již k výhodám, rozhodně jich není málo…

Výhody stavebního spoření

Zajímavá státní podpora aneb 2 000 korun na ulici nenajdete

Výše státní podpory může v daném roce dosáhnout až na 2 000 korun. Počítá se z uspořené částky v konkrétním roce. Tu tvoří vklady, které jsou zvýšené o úroky po zdanění, konkrétně pak jde o 10 procent z úspor, maximálně však z částky 20 000 korun, podpora proto může být maximálně oněch 2 000 korun.

Uspořenou částku mohou zvýšit i vklady z předchozích let, které pro účel podpory nebyly využity. Díky tomuto principu si můžete vlastně stavební spoření, resp. státní podporu jednorázově předplatit vložením 120 000 korun hned na začátku spoření. Výhodou je, že se vám bude celou dobu úročit celý vklad.

Stabilní produkt s jistým zhodnocením

Stavební spoření je stabilní produkt, u kterého jsou vklady pojištěny ze zákona až do výše 100 000 eur, v přepočtu na koruny přibližně do výše 2 600 000 korun. Kromě státní podpory pak spořitelny úročí vklady i úrokem na spoření, který se v současné době pohybuje okolo jednoho procenta. Výši úroku máte navíc na vázací dobu šesti let smluvně zajištěnou.

Kolik spořit?

Celkové zhodnocení vkladů včetně státní podpory je při optimální úložce 1 700 korun měsíčně na 3,5 procenta ročně. Abychom však nezapomněli zmínit i druhou stránku věci – při vyšších úložkách se efektivní zhodnocení zmenšuje. Nejlepšího efektu tedy třeba jako čtyřčlenná rodina dosáhnete, pokud budete spořit na čtyři smlouvy, a to každý z členů tisíc sedm set korun za měsíc.

Jako vhodné spoření pro děti, mladé a třeba i seniory

Stavební spoření je velice univerzální finanční nástroj. Pokud chcete svým potomkům odkládat na budoucnost, jedná se o ideální možnost, navíc státem podporovanou. A navíc, nejspíše se jako rodiče také setkáváte s dotazy babiček a dědečků, co nadělit nejmladším rodinným příslušníkům pod stromeček či k narozeninám. Došla vám inspirace? Nevadí, pokud mají vaše děti smlouvy o stavebním spoření, vaše odpověď je jednoduchá – nějaká ta drobnost pro radost a příspěvek na spoření.

Stavební spoření se také hodí jako konzervativní spořicí produkt pro dříve narozené. Pokud vám i po odkládání na doplňkové penzijní spoření či penzijní připojištění zbývají volné finanční prostředky, spořte na stavebním spoření, nenechte si ujít státní podporu na stavebním spoření.

Možnost výhodného úvěru na vlastní bydlení či rekonstrukci

Kapitola sama pro sebe je pak úvěr ze stavebního spoření. Díky spoření získáte nárok na úvěr za výhodných podmínek, navíc smluvně daných, do částky až několika set tisíc dokonce bez nutnosti zajištění nemovitostí.  

Vše podstatné o úvěru i meziúvěru se dočtete v našem dalším článku Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr aneb Proč se vyplatí začít spořit včas?

Spořit můžete pravidelně i jednou ročně

Pokud nechcete spořit pravidelně a raději upřednostňujete vklad jednou ročně, je výhodou, že i tak můžete čerpat plnou státní podporu – záleží na výši vkladu. Pro plnou podporu není nutné dokončit celý kalendářní rok. Pouze před koncem roku musí být příslušná částka připsána na účtu stavebního spoření.

Můžete mít i více smluv najednou

Smluv o stavebním spoření můžete mít více. Státní podpora se však vztahuje na konkrétní osobu, resp. rodné číslo. V případě, že budete mít více smluv a budete na nich mít zaškrtnuté políčko „Prohlášení o nárokování státní podpory“, státní podpora se rozdělí na všechny tyto smlouvy dle výše vkladů v daném roce.

Vázací doba je šest let – je to nevýhoda, nebo výhoda?

Smlouva o stavebním spoření se uzavírá na šest let. Jedná se tedy o produkt pro střednědobý horizont. Pro někoho může tato pevná doba na první pohled vyznívat jako nevýhoda. Ovšem na krátkodobé úložky je určen třeba spořicí účet.

Mnohým střadatelům navíc chybí disciplína a při ukládání peněz právě na spořicí účet dříve či později neodolají a peníze opět přepošlou na běžný účet. Úspory se tak snadno rozkutálejí do všech směrů. Pokud si však zvyknete spořit trvalým příkazem, s nejvyšší pravděpodobností tuto částku nebudete ve svém rodinném rozpočtu ani postrádat a za šest let vás potěší pěkná suma na stavebním spoření navýšená o úroky a státní podporu.

Tip Rádce na finance

Stále ještě nemáte svou smlouvu stavebního spoření? Neváhejte! Pokud si pospíšíte a uložíte ještě do konce roku 20 000 korun, stát vám přispěje 2 000 korun. Pro další informace kontaktujte speciality z Modré pyramidy.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home. Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení.

Sdílet článek