Většina Čechů nazývá svou platební kartu jednoduše kreditka. Pravděpodobně, ale vůbec kreditní kartu nevlastní.

Většina platebních karet v oběhu je debetních. Rozdíl mezi kreditkou a debetkou zná podle průzkumu méně než polovina obyvatel. Jaké jsou hlavní rozdíly a kterou kartou se vyplatí disponovat? 

Debetní karta

Debetní karta je úplně obyčejná platební karta, kterou dostanete od své banky při založení účtu. Její vydání je obvykle zdarma, některé banky zpoplatňují vydání druhé karty k účtu. Pokud si k účtu nezařídíte kontokorent, tak disponujete svými vlastními penězi. 

Debetka je využívána ke klasickým bezhotovostním operacím (platby v obchodě, na internetu, výběry z bankomatu). V internetovém bankovnictví si můžete libovolně měnit limity denních i měsíčních plateb. Peníze lze libovolně přesouvat, ale nemůžete jít do mínusu. 

Klady: bez poplatků, přehled o vlastních penězích 

Zápory: Jen vlastní peníze, nemá benefity 

Kreditní karta 

Při zřízení kreditní karty nemusíte mít u dané banky zřízený žádný účet. Na kreditní kartě totiž nedisponujete svými penězi. Kreditka funguje jako spotřebitelský úvěr, který musíte k určitému datu v měsíci splatit, jinak platíte poplatky. 

Kreditní kartu může získat pouze člověk s dobrou bonitou. Banky si žadatele o karty pečlivě prověřují, protože jde o úvěr. S tím se pojí povinnosti. Například při žádosti o hypotéku je kreditka brána samozřejmě jako úvěr a jakékoliv podezřelé manipulace s penězi vás můžou vyřadit ze hry. 

Klady: je vyžadována v zahraničí při půjčování auta nebo platbách za hotel, slevy a bonusy, rychlý přístup k penězům

Zápory: jde o úvěr, znevýhodnění při žádosti o hypotéku, drahé výběry z bankomatu

Sdílet článek