Vše se neustále zdražuje a vy máte strach, že bude pod vaším vánočním stromečkem pusto a prázdno? Nebojte, přinášíme vám tři jednoduché tipy, jak tomu zabránit.

Šetřit je ale třeba začít co nejdříve. Čím déle totiž začnete, tím radikálněji budete muset šetřit. Takže si začněte ihned dávat pár korun stranou a v prosinci už budete mít nastřádaný slušný obnos. Kromě šetření části příjmů někam do kasičky lze ušetřit na vánoční dárky i jinak.

Kupujte dárky postupně

Máte-li obavy, zda vám v prosinci zbydou peníze na všechny dárky, začněte je pomalu nakupovat už nyní. Koupit jeden až dva dárky měsíčně nebude tak radikální zásah do vašeho rozpočtu, a přitom si budete moci postupně odškrtávat položky z vašeho vánočního seznamu.

V prosinci jsou pak zvýšené výdaje třeba i za jídlo, kterého zpravidla na Vánoce kupujeme větší množství. Proto je lepší mít v období adventu už všechny dárky připravené.

Dalším pozitivem je i to, že se vyhnete obrovským frontám, které před Vánoci nastávají v obchodech. Také přepravní společnosti toho v prosinci mají až příliš, a tak je lepší balíčky z internetu objednávat s dostatečným předstihem.

Udělejte generální úklid

Možná si říkáte, jak je možné ušetřit pomocí úklidu? Je to ale poměrně jednoduché. Při generálním úklidu totiž začněte protříděním vašeho šatníku. Určitě tam najdete řadu kousků oblečení, které už vůbec nenosíte. Možná dokonce naleznete i zcela nové tričko, které jste ale ani jednou nevytáhli.

Přebytečné oblečení nebo i další věci, které už v domácnosti nevyužíváte tak můžete poslat dál. Obliba oblečení z druhé ruky stále stoupá, a vy tak můžete poměrně rychle přijít k menšímu nebo i většímu obnosu peněz, a navíc si udělat pořádek ve skříni.

Peníze získané z prodeje si dávejte někam stranou a schovejte si je právě na pořizování dárků. Ulevíte tak trochu své peněžence, a navíc omezíte plýtvání. Pomůžete tedy nejen sobě ale našemu životnímu prostředí.

Nebojte se dárky vyrobit sami

Nestihnete našetřit tolik peněz, kolik byste si představovali? Investujte do dárků pro blízké namísto financí svůj čas. Doma vyrobený dárek často udělá ještě mnohem radost než nějaký drahý předmět. Sami můžete přichystat jen s minimálními náklady efektní a praktické pozornosti.

Připravte například něco dobrého na zub. Připravit domácí vaječný likér nebo třeba pečený čaj není nic složitého a zaručeně se pod stromečkem neztratí. Nechcete-li darovat něco k jídlu nebo pití, zkuste vyrobit třeba domácí mýdlo nebo vonnou svíčku. Velmi oblíbeným domácím dárkem jsou také bomby do koupele. Doma vyrobené dárky jsou mnohem osobnější a čas, který do nich investujete, vaši blízcí zajisté ocení.

Sdílet článek