Relax ve vlastní vířivce nebo třeba domácí saunování, které nejen uvolní mysl a tělo, ale také posílí imunitu v zimních měsících. To vše může nabídnout domácí wellness. Kdo by nechtěl využívat takového komfortu, že?
Sauna či vířivka vám spolehlivě pomůže zapomenout na každodenní starosti a to je přece jejich hlavním účelem. Sauna má navíc blahodárné účinky, co se imunity týče, takže si ji budete pochvalovat zvláště v chladnějších měsících, a o to více, pokud jste rodiči. Vířivku využijete prakticky celoročně.

Wellness doma – praktická stránka věci

Domácí wellness zařízení získávají na oblibě a čím dál častěji se stávají součástí domácího vybavení. Při budování takového vlastního centra relaxace však vyvstává spousta otázek. Ty se týkají v první řadě prostoru, jeho členění, technologií a samozřejmě celkového pojetí a architektury.

„Užívání domácího wellness by mělo být pro jeho majitele především pohodlné, praktické a s minimálními provozními náklady a jednoduchou údržbou. Jde také o vybudování a zařizování místností a prostorů, kde se počítá s delší životností veškerého zařízení, proto se vyplatí věnovat výběru sauny, vířivky nebo bazénu velkou pozornost,“ říká odbornice Jiřina Kopřivová ze specializovaného webu Wellnesslife.

Základem je výběr firmy

Investované finanční prostředky byste tak rozhodně měli vynakládat s rozvahou a až po poradě s odborníky, nejlépe samozřejmě na základě profesionálně připraveného projektu. Méně kvalitní a levnější provedení často stojí za dalšími a dalšími výdaji. Jen málokdo si totiž na začátku uvědomí, co vše je potřeba ohlídat, aby výsledkem byl spokojený majitel a bezvadně fungující zařízení, které naplňuje i všechny hygienické normy.

„Není málo těch, kteří jsou v závěru stavby, a zejména během využívání wellness, často zklamáni tím, že místo pohody a odpočinku řeší problémy nejrůznějšího charakteru, nejčastěji jsou to vlhkost, špatné instalace, vysoká spotřeba energií, poruchovost atd. Projektanti wellness projektů by měli znát veškerá úskalí i nástrahy a investora na ně upozornit,“ doplňuje Jiřina Kopřivová, která k výběru odborné firmy dále uvádí: „Není těžké ověřit si, jak dlouho společnost funguje a jaké realizace má již za sebou. Znát zázemí firmy, a zejména například původ vířivek, je to, co nám o kvalitě produktů a služeb hodně napoví. Snažíme se tím nejen vybrat vhodného dodavatele vířivky, ale také předejít  situaci, že společnost zanikne rok po realizaci a nebude na koho se obrátit při vyřízení reklamací či servisu.

Vířivka, infrasauna či finská sauna

Jaké vybavení pro domácí wellness vybrat? Záleží na vašich preferencích a také na zdravotním stavu. Pokud například máte rádi opravdu vysoké teploty a následné rychlé ochlazení, bude pro vás ideální finská sauna. Finská sauna se vyhřívá na 90–110 °C (někdy i více). Oproti tomu infrasauna se vyhřívá na teplotu od 41 °C do 52 °C, ale lze ji vyhřát až na 70 °C. Díky tomu je vhodná pro širší spektrum uživatelů, včetně dětí a osob se srdečními onemocněními (po konzultaci s lékařem).

V infrasauně můžete pobývat i 40 až 60 minut – tělo prohřívá do hloubky 3 až 5 centimetrů, a dokonce tak pomáhá zbavovat se nadbytečných tukových zásob. Ve finské sauně se doporučuje trávit ideálně tři cykly po 15 minutách a mezitím absolvovat rychlé ochlazení a chvíle mezičasu pak strávit relaxací na lehátku. Oba typy sauny pak celkově pomáhají s detoxikací organismu, regulují krevní oběh, působí blahodárně na bolesti kloubů a svalů a posilují obranyschopnost.

Pokud máte s ideální relaxací spojeno nejen teplo, ale i vodu, volte v první řadě vířivku. Je navíc skvělé, že má prakticky celoroční využití. Při výběru si dejte pozor na příliš levné modely, které mívají obvykle sníženou životnost. Chtějte vědět o složení materiálů, ze kterých je vířivka vyrobena. Neméně důležitá je také izolace. Při špatném provedení dochází k únikům tepla a tím pádem i k vyšší spotřebě energie při neustálém přihřívání vody.

Tip Rádce na finance

Také chcete relaxovat hned několikrát do týdne v pohodlí domova? Pokud se vám tato představa zalíbila, s Rychloúvěrem od Modré pyramidy nemusí zůstat pouze u představ. Váš sen o domácím wellness se brzy může stát realitou.

Sdílet článek