Zábava a bezpečí především! Máme pro vás pár tipů, jak zahradu přizpůsobit vašim juniorům z hlediska bezpečnosti. Přidáme i pár rad, jak to udělat, abyste maximálně využili potenciál svých venkovních metrů čtverečních – prostě aby se děti dosyta vyřádily. A vy si v klidu vypili šálek kávy na vlastní terase či lavičce.
Pokud máte malé děti i zahradu, můžete si gratulovat nebo alespoň trochu oddychnout. Nebudou se vás týkat každodenní otázky, které hřiště v okolí navštívíte, jaký výlet na víkend naplánujete. Děti zahrady milují, malé se zabaví na pískovišti, ty o něco větší si s kamarády postaví řádně utajený bunkr.

Přečtěte si také

Každý věk si žádá své

Co se týká vybavení zahrady, odvíjí se samozřejmě v první řadě od věku dětí. Malé děti potřebují klid, jistotu a bezpečí. Skvělé zázemí pro ně zajistí pískoviště ve stínu, houpačka, nafukovací bazének, případně i domeček. Větší děti – předškoláci a mladší školáci – potřebují dostatečný prostor pro míčové hry a nejrůznější úkryty.

Skvělé jsou proto branky, koš na basketbal, terč, ale také třeba domek na stromě, případně stan. Obratnost mohou pak trénovat na provazovém žebříku. Starší děti pak nejvíce ocení soukromí – třeba ohniště v odlehlejším koutu zahrady, kde posedí se svými kamarády.

Zahrada pro děti

Co by nemělo chybět? Něco na zub

Děti každého věku pak potěší dozrávající ovoce. Pokud můžete, dejte prostor keříkům rybízu, malin, angreštu či ostružin. Společně zasaďte pár sazenic jahod, ať už těch klasických, či lesních. A pokud nemáte místo na klasický záhonek, pěstujte je klidně v truhlíku, existují i popínavé druhy jahod, které vám zahradu krásně oživí. To samé platí i pro drobné odrůdy rajčat.

Nic neodkládejte

Co je pro děti typické? Rostou jako z vody. Musíte se tak smířit s tím, že průvodním znakem vaší zahrady bude proměnlivost – jiné nároky mají batolata, jiné předškoláci. Pokud si tedy chcete spolu s nimi zahradu maximálně užít, s ničím dlouho neotálejte. Pískoviště jim připravte v době, kdy jsou kyblík a lopatička středobodem jejich vesmíru, ne až v době, kdy se okolo domu prohánějí na kole. Zbytečně byste plýtvali svým časem a penězi.

Hezky i prakticky

Pokud i navzdory dětským hrám a řádění chcete, aby zahrada potěšila i dospělé oko, upřednostněte kompaktnější výsadbu či záhony spíše větších rozměrů. Malé záhonky rozptýlené po celé zahradě nejsou příliš vhodné. Samozřejmě záleží na velikosti zahrady, ale je jasné, že třeba pro míčové hry je ideální větší travnatý plácek.

Děti a zahrada

Zapojujte děti do péče o zahradu už od útlého věku. Má to hned několik výhod – zabaví se a budují si zdravý vztah k práci a přírodě. Časem vám navíc už budou celkem zdatně sekundovat.

Nezapomeňte na dostatečně velké skladovací prostory – děti „potřebují“ opravdu hodně věcí. Pokud chcete, aby zahrada nepůsobila neustále neuklizeným dojmem, měli byste mít možnost někam schovat odrážedlo, kolo, koloběžku, klasickou tatru, nějaký ten bagr, míče, pálky, rakety, terče…

Originální výzdoba

Rodiče malých dětí mají často jedno společné – peněz nemívají nazbyt. Základem je však pěkně uklizený prostor, o výzdobu se mohou postarat děti svou výtvarnou tvorbou. Šikovní rodiče pak zvládnou postavit svépomocí i pískovitě, stejně jako jednoduchý dětský domeček, který jistě odolá povětrnostním vlivům lépe než ten plastový z obchodu – stačí dvě tři zimy a koupený domek je nejen vybledlý, ale plasty se zpravidla i pokroutí.

Z kupovaných dekorací pak „hodně muziky za málo peněz“ udělá řetěz z malých lampionů. Rostliny, které na zahradě vysadíte, nemusí být drahé, letničky stojí pár korun a parádu udělají od jara do podzimu. Venkovní prostor můžete přes léto zkrášlit i některými „pokojovkami“.

Bezpečí jako priorita

Aby dětské venkovní hry končily pouze umazaným tričkem, je na místě zahradu dětem alespoň částečně přizpůsobit a nastavit určitá opatření.

Velkým tématem je bazén a děti. Stačí pár sekund nepozornosti a je zaděláno na obrovskou tragédii. Víc než cokoliv jiného proto mějte na paměti, že malé děti nikdy nesmí zůstat bez dozoru v blízkosti nezajištěného bazénu!! Promyslete, zda je nutné mít skleník či pařeniště. Pokud se myšlenky nechcete vzdát, měl by být v dostatečné vzdálenosti od místa, kde si děti hrají. Zapomeňte na drahé a vzácné exempláře – zásah míčem by taková rostlina nemusela zvládnout. Jedovaté rostliny jako třeba konvalinky či rostliny, které mají ostny, jsou pro jistotu také tabu. Pěstovat je můžete, až děti povyrostou. Aby k úhoně nepřišly ani vaše zeleninové výpěstky, vhodnější než záhony v úrovni terénu jsou ty vyvýšené z palisád. Raději upusťte od ambicí na bezchybný „anglický“ trávník – děti potřebují prostor pro hru. A to se zkrátka neslučuje.

Tip Rádce na finance

Ani rekonstrukce zahrady není s Rychloúvěrem od Mod ré pyramidy problém. Nechte si poradit od fundovaných specialistů, jak na financování nové zahrady.

Sdílet článek