Inteligentní lednice, která monitoruje spotřebu potravin, rekuperační jednotka, která má „pod palcem“ přísun čerstvého vzduchu, či dokonce hlasem ovládaní asistenti – rozhraní na bázi umělé inteligence. V našich domovech se čím dál častěji obklopujeme moderními technologiemi. Co všechno ještě dokážou? 
Myšlenka smart domácnosti vznikla už před delší dobou a postupným vývojem se stala realitou. Dle údajů firmy GfK, která se zabývá výzkumem trhu, se v první polovině roku 2018 v Německu, Velké Británii a Francii prodalo přes 16 milionů zařízení pro inteligentní domácnost. Tržby na těchto třech trzích dosáhly 5,4 miliardy eur, což představuje oproti stejnému období roku 2017 nárůst o 11 procent. Vzrůstající zájem je tedy jasně viditelný. Potvrzuje to i průzkum Energie ČS, podle něhož 4 % respondentů z Česka již mají doma zařízení pro tzv. chytrou domácnost a dalších 16 % o této investici uvažuje.

Minulost se nesla ve znamení konkrétních chytrých zařízení, zato budoucnost patří jejich kooperaci, díky níž lze vytvořit inteligentní domácnost jako celek. „Tato jednotlivá řešení se pravděpodobně začnou vyvíjet na základě konkrétních potřeb zákazníků, jako je zajištění bezpečnosti domova nebo přání bavit se a užívat si, chovat se dobře k životnímu prostředí a mít možnost sledovat úsporu energie, přičemž všechny tyto prvky by měly být obsaženy v řešeních pro inteligentní domácnost,“ uvádí GfK.

Jednotlivá řešení pak propojuje umělá inteligence. Norbert Herzog, expert GfK na sektor domácích spotřebičů, poznamenává: „Jednou z překážek na cestě ke skutečně inteligentním domovům byla roztříštěnost uživatelského rozhraní. Každé chytré zařízení bylo kompatibilní s jiným chytrým zařízením v rámci dedikované aplikace určitého výrobce nebo webové aplikace na počítačích. Jak hlasoví, tak i displejem řízení asistenti na bázi umělé inteligence zřejmě mají potenciál fungovat jako hub inteligentního domova a sloučit všechna chytrá zařízení do jedné platformy. Jakmile bude systém uspořádán takto, umělá inteligence dokáže vytvořit společný jazyk pro komunikaci mezi těmito zařízeními, aniž by jej omezovaly síťové standardy, protokoly nebo proprietární systémy.“

Jak na „inteligenci“ aneb Chytrá domácnost a cena

Udělat přitom z běžné domácnosti chytrou není nijak složité. Předně je však nutné si ujasnit, na jakou úroveň „inteligence“ chcete svůj dům dostat. Prostřednictvím Wi-Fi pak takový dům můžete ovládat dálkově – třeba si ještě z práce nastavíte topení na požadovanou teplotu. Cílem chytré domácnosti však není jen maximální komfort jejích obyvatel, ale také úspora energie. Za tou stojí například dálkové ovládání a přesné načasování, kdy spotřebiče fungují pouze v době, kdy je to skutečně žádoucí.

Zařízení chytré domácnosti může vyjít na několik tisíc i několik stovek tisíc korun.

Vytápění i osvětlení můžou být chytré

Kotel nebo tepelné čerpadlo můžete ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu nebo tabletu. Tepelné zařízení lze navíc většinou připojit k centrálním jednotkám chytrých domácností.

„U vytápění s efektivní regulací tepla lze ušetřit až 30 % celkových nákladů. Úspory ale mohou být ještě vyšší. Vše se odvíjí od míry propojení a spolupráce různých spotřebičů a zařízení v chytré domácnosti,“ řekl předseda představenstva Asociace chytrého bydlení Jiří Konečný.

„K dispozici jsou i chytré bojlery, které můžete ovládat na dálku přes internet, ale zároveň se jejich procesor učí týdenní průběh spotřeby teplé vody v domácnosti. Na základě získaných dat dokáže bojler časem znatelně snížit spotřebu energie. Chytré typy bojlerů jsou proto stále žádanější,“ říká Luboš Vrbata ze společnosti E.ON Energie.

Dalším krokem může být chytré osvětlení. To můžete vytvořit pomocí speciálních žárovek, které jsou napojené na domácí Wi-Fi síť. Tento typ osvětlení se těší oblibě díky možnosti dálkového ovládání z mobilního telefonu nebo tabletu. Neméně důležité je též stínění. I žaluzie nebo markýzy lze ovládat pomocí časovače nebo na dálku mobilním telefonem.

S úsporou energií dále pomáhají měřiče spotřeby, díky nimž získáte přehled o aktuální spotřebě a výdajích. Jednoduché měření spotřeby zajistí chytré zásuvky. Chytrou zásuvku lze ovládat přes mobilní aplikaci v telefonu. Ušetřit na energiích lze též díky využití solární energie. Vhodně navržený fotovoltaický systém může v rodinném domě ušetřit až 75 % nákladů na elektrickou energii.

Smart zabezpečení domu

Důmyslně funguje i bezpečnostní systém v chytré domácnosti. „Propojuje například alarm s chytrými zámky a vaším mobilním telefonem. Chytré zámky fungují bez klíčů – odemykání i zamykání zařídíte snadno přes mobilní telefon. Klíč tak zůstává hlavně jako záloha pro případ poruchy či výpadku napájení. Chytré zámky také upozorňují na otevření dveří a umožňují například administraci uživatelů a přístupových oprávnění. Využít je můžete na vchodové dveře nebo garážová vrata. Speciální senzory mohou snímat okna, a když je někdo otevře, podat hlášení majiteli domu nebo automaticky informovat zabezpečovací službu,“ dodává Vrbata.

Tip Rádce na finance

Líbí se vám myšlenka chytré domácnosti a chtěli byste dodat „inteligenci“ i té svojí? S financováním pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home. Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení.

Sdílet článek