Placení kreditní kartou je čím dál tím běžnější, ale stále ne tak běžné, jak si spousta lidí myslí. Pletou si totiž kreditní kartu, která funguje v podstatě jako úvěr a debetní kartu, na které máte uložené pouze vaše vlastní peníze.

Kreditní kartu lze získat od banky i od velkého množství nebankovních institucí. Její přitažlivost spočívá v možnosti utrácet více, než na co uživatelům stačí jejich momentální úspory. S takovou mocí ale přichází i velká zodpovědnost. Neuvážené používání kreditní karty může mít za následek těžce splatitelný dluh a spoustu problémů nejen u nás, ale i v zahraničí. Jak tedy správně kreditní kartu a sama sebe zkrotit?

Peníze neustále při ruce (ale ne vaše)

Kreditní karty jsou velmi oblíbené po celém světě. Zejména v USA se bez nich velká část společnosti prakticky neobejde a jejich pořízení je považováno za samozřejmost. U nás si takovou pozici ještě nevydobyly, ale schopnost platit s kreditkou v obchodech i online, má svoje kouzlo. Tuto formu superrychlé a jednoduché půjčky můžete využívat opakovaně a hodí se zejména na cestách. Na mnoha místech v zahraničí se totiž setkáte se službami, které bez kreditní karty nelze sjednat. Často se jedná o autopůjčovny a další provozovny, kde vám předem nejdříve strhnou depozit. S kreditní kartou také většinou zaplatíte s lepším kurzem.

Důležité podmínky při sjednávání kreditní karty

Než se nadšeně necháte strhnout nákupní horečkou s kreditní kartou, dobře si prostudujte veškeré podmínky, které s jejím sjednáním souvisí. Mezi ty nejdůležitější aspekty patří:

  • Úroková sazba
  • Délka bezúročného období
  • Minimální výše splátky
  • Hodnota úvěrového limitu
  • Poplatky spojené s vedením karty
  • Další doplňkové služby a bonusy

S používáním kreditní karty mohou být spojeny benefity, většinou v podobě slev na vybrané zboží či služby. Ušetřené peníze se vám v takovém případě připíší zpět na vaši kartu. Zvažte ale dobře, jestli slevy opravdu využijete a nenechte se zbytečně zviklat výhodně vypadajícími čísly.

Jak je to s úroky

Úroky na peníze utracené na kreditní kartě bývají mnohem vyšší než u klasických půjček. Někdy se pohybují i výš než 20 % (což se pro neznalce může zdát trochu jako lichva…). Úroková sazba se liší mezi jednotlivými poskytovateli karet a příliš vysoké úroky by vás měly od sjednání určitě odradit.

Velké množství lidí samozřejmě počítá s tím, že nikdy nebudou muset úroky řešit. Každá karta má totiž bezúročné období, ve kterém je možné částku splatit bez jakéhokoliv navýšení. V dnešní době se délka bezúročného období pohybuje okolo 40–55 dní. Kvůli bezúročnému období se kreditní karta tedy vyplatí zejména velmi spolehlivým dlužníkům. Každý se ale někdy dostane do situace, kdy se splátka zpozdí a najednou musíte zaplatit až o pětinu víc.

Bankomat je past

Ke kreditní kartě se nemůžete chovat stejně jako k debetní kartě. Při utrácení s oběma kartami přicházíte o peníze, ale s debetní kartou aspoň platíte jenom za to, co skutečně kupujete… a utrácíte jen peníze, které skutečně máte. Svoje chování je nutné změnit i v přístupu k bankomatům. Kreditní karta totiž primárně slouží k bezhotovostním transakcím. Když s ní vyberete hotovost v automatu, zaplatíte desítky korun navíc. V případě, že vybíráte u konkurenční banky, tak se nedivte, když za vybrání dvou stovek zaplatíte podobnou částku jenom na poplatku za samotné vybrání.

Tip Rádce na finance

Potřebuje někdo opravdu kreditní kartu? V době, kdy lze sjednat úvěry velmi rychle a spolehlivě, nejspíš ne. Může vám vytáhnout trn z paty a pak do ní nečekané vrazit klín. Ocení ji zejména lidé, kteří se často pohybují v zahraničí, kde slouží jako snadný způsob, kterým společnosti ověřují vaši schopnost splácet.

Sdílet článek