Ničivé tornádo na jižní Moravě. Kombinace slov, která by ještě donedávna vzbuzovala úsměv svojí bizarností, dnes však k vede ke smutku nad velmi reálnou tragédií.

Škody, které po sobě rozzuřený vítr zanechal jsou nevyčíslitelné, zejména když přijde na ztracené lidské životy. Majetkové ztráty ale rozhodně vyčíslit lze a v současné chvíli s nimi mají pojišťovny plné ruce práce. Co všechno je potřeba udělat pro zabezpečení vašeho majetku pro případ, že se i váš domov setká s neočekávanou přírodní katastrofou?  

Pojištění by měl mít každý 

Ať už svůj dům či byt sami vlastníte nebo si jej jenom pronajímáte, vždy se ujistěte, že má dobrou pojistku. Rozlišuje se přitom pojištění domácnosti, které se vztahuje na vnitřní vybavení vašeho domova (nábytek, spotřebiče, památné předměty atd.) a pojištění nemovitosti, které zabezpečuje návratnost škody v případě narušení samotné struktury budovy.  

Pojištění nemovitosti vás chrání v případě, že příroda nebo vandalové poničí vaši střechu, okna, zdi nebo třeba okapy. Živelné události zahrnuté v pojistce bývají většinou požár, vichřice, sesuv půdy, výbuch a také povodeň. Ale pozor, povodeň nemusí být v pojistce zahrnuta, pokud se vaše obydlí nachází v zóně častých povodní! Vždy se před popisem ujistěte, za co všechno vám bude škoda uhrazena.  

První kroky po katastrofě 

Okamžitě po katastrofě ovládá lidi panika a hrůza nad škodami. S dobrým pojištěním ale panikařit nemusíte. Nejdříve se snažte svépomocí a s asistencí profesionálů (policie a hasiči) zajistit, že nedojde k dalším škodám.  

Poté nahlaste vzniklou škodu pojišťovně, pro kterou si připravte co nejdůkladnější fotodokumentaci. Kromě fotografií ocení experti z pojišťovny také videa. Veškerý vizuální materiál si připravte ještě předtím, než začnete odklízet následky katastrofy.  

Spolu s fotografiemi zachyťte také předmět, který prokáže datum vzniklé škody. Spousta telefonů a digitálních fotoaparátů přidává datum automaticky, ale pro jistotu ještě k obrazům zkázy přidejte i aktuální noviny.  

Zrádné podpojištění 

Velmi nepříjemná situace může nastat ve chvíli, kdy dojde k pojistné události, ale pojištění nebylo aktualizováno po velmi dlouhou dobu. Cena majetku s ubíhajícími lety často stoupá, ale nezměněná pojistka pokrývá pouze předchozí hodnotu. Výsledkem je, že pojistná smlouva nekryje celou reálnou výší škod. Tomu se říká podpojištění.  Zjednodušeně řečeno podpojištění nastává, když například při ztrátě majetku o hodnotě 10 milionů dostane majitel pouze 5 milionů na které majetek pojistil před 15-20 lety.  

Před podpojištěním vás ochrání pravidelná aktualizace pojistné smlouvy. Revidujte svoji pojistku alespoň každé 2 roky. Realitní trh je velmi dynamický a pokud zaspíte, můžete k živelné pohromě přidat ještě pohromu finanční.  

Sdílet článek