Chystáte se na lyže nebo snowboard do zahraničí? Nezapomeňte si kromě sportovního nářadí přibalit také cestovní pojištění. Mnoho lidí se spoléhá na cestovní pojištění přidružené k platební kartě nebo na evropský průkaz zdravotního pojištění. Jak ale upozorňuje Česká asociace pojišťoven (ČAP), takové pojištění nemusí stačit.
Pojištění k platební kartě se totiž nemusí vztahovat právě na provozování zimních sportů, může mít nižší limity pojistného krytí nebo se limity pro spolucestující liší od limitů držitele karty. Ani evropský průkaz zdravotního pojištění nekryje všechny situace. Nelze v rámci něho využít třeba asistenční služby a do těch patří třeba výjezd horské služby, převoz do nemocnice či transport domů.

Jaké si sjednat minimální limity?

Česká asociace pojišťoven ve své brožuře Bezpečně na lyže doporučuje cestovní pojištění, které všechna tato rizika kryje. Uvádí také minimální limity pojistného krytí, které by měly být alespoň 1,25 milionu korun u pojištění léčebných výloh, 1 milion u odpovědnosti za škodu na zdraví a 500 000 korun u odpovědnosti za škodu na majetku.

Kontakt na asistenční službu, potvrzení o pojištění i pojistné podmínky si do zahraničí vezměte s sebou. Při lyžování pak u sebe mějte vždy kartičku obsahující telefonní číslo na asistenční službu. Kartička zároveň slouží jako doklad o sjednaném pojištění.

Na zahraničních svazích dodržujte pravidla FIS pro chování lyžařů a snowboardistů. Ačkoli ve většině zemí nemají právní závaznost, při šetření střetů lyžařů či snowboardistů se k nim přihlíží. A navíc třeba v Itálii patří i do tamního právního řádu.

U koho se pojistit?
Cestovní pojištění si můžete sjednat například u pojišťovny Allianz nebo Komerční pojišťovny. Allianz ve svém balíčku Optimal nabízí neomezený limit na pojištění léčebných výloh, limit na pojištění odpovědnosti 10 milionů korun při újmě na zdraví, 5 milionů korun na věci, 500 000 korun na následné škody, k tomu také 25 000 korun na pojištění zavazadel a 35 000 korun na pojištění právní ochrany.

Komerční pojišťovna v balíčku Komfort nabízí limit 5 milionů korun na pojištění léčebných výloh, u pojištění odpovědnosti má limit 2 miliony korun při újmě na zdraví, 1 milion korun při újmě na majetku a 500 000 korun na ostatní škody.

Jak postupovat při pojistné události?

Věříme, že se to nestane, ale pokud přece jen dojde k pojistné události, vždy kontaktujte asistenční službu, která vám doporučí další postup. Pak si pečlivě uschovávejte veškeré dokumenty, samozřejmě včetně účtů za ošetření a lékařských zpráv.

Experti z České asociace pojišťoven ve své brožuře také doporučují, abyste si dávali pozor na to, co při vyšetřování škody podepisujete. Pokud protokolu nerozumíte a nemáte k dispozici tlumočníka, nepodepisujte ho. Máte-li nějaké pochybnosti, poznamenejte svou obavu či nesouhlas v češtině ke svému podpisu.

Po návratu z dovolené vše co nejdříve nahlaste pojišťovně a přiložte kromě vyplněného formuláře hlášení pojistné události také originály zpráv o ošetření, účty za léky, zdravotnický materiál apod. V případě škody na majetku také policejní protokol, výpovědi svědků či fotodokumentaci.

Pravidla FIS pro chování na sjezdovkách
1. Jezděte ohleduplně a neohrožujte ostatní.
2. Ovládejte rychlost a způsob jízdy, abyste dokázali včas zastavit nebo se vyhnout překážce.
3. Volte jízdní dráhu tak, abyste neohrozili lidi před sebou.
4. Při předjíždění ponechejte dostatek prostoru předjížděnému.
5. Při vjíždění na sjezdovku, zastavení či zatočení nesmíte ohrozit sebe ani ostatní.
6. Zastavení a stání na sjezdovce není přípustné, po pádu se co nejrychleji zvedněte a opusťte místo.
7. Pěší chůze po sjezdovce není dovolena, sestupujte nebo stoupejte na jejím okraji.
8. Respektujte značení a signalizaci na sjezdovce.
9. Při nehodě jste povinni poskytnout pomoc.
10. Jako svědci či účastníci nehody jste povinni sdělit jméno a adresu, případně i další údaje o své totožnosti.

Sdílet článek