Myslíte na finanční zabezpečení svých dětí? Přemýšlíte, jestli jim máte zařídit spoření, pojištění, investice, nebo stavební spoření pro děti? Možností máte víc. My vám poradíme, jaké finanční produkty můžete pro děti vybrat.
Nemusíte dětem hned zakládat vlastní konto – to může počkat do doby, až trochu povyrostou a budou se moct samy učit, jak se svými úsporami z peněz od babičky nakládat. Ale jsou některé základní produkty, které byste jim měli zařídit co nejdříve, klidně hned po narození. Na druhou stranu nikdy není pozdě, takže i když už máte doma teenagera, můžete se pustit do finančního plánování jeho budoucnosti a ideálně ho k tomu i přizvat. Naučí se tak pod vaším vedením spravovat „vlastní“ peníze.

Vybrat si můžete z celé škály produktů pro děti a mladé – ať už chcete, aby bylo vaše dítě pojištěné pro případ zdravotních či jiných komplikací, nebo mu „jen“ chcete na startu samostatného života dát nějaký kapitál třeba na byt či studium. Tady jsou možnosti.

Spoření pro děti

Vaše první myšlenka bude možná směřovat k spořicímu účtu. Nabízí jej zpravidla každý finanční ústav. Podmínky jsou všude obdobné – peníze nemusíte ukládat pravidelně, máte je okamžitě k dispozici, je-li třeba, a výnos je nejvýš kolem 1 %. Je to jistota bez rizika, na druhou stranu zhodnocení není valné. Spořicí účet se spíše hodí jako krátkodobá rezerva nebo místo, kam může váš potomek ukládat peníze, které dostane jako dárek.

Stavební spoření

V souvislosti se změnami na hypotečním trhu, se zpřísněním pravidel a s omezeními pro zájemce o hypotéku se stavební spoření vrací jako jeden z klíčových spořicích produktů. A obecně stoupá zájem o stavební spoření právě pro děti.

Stavebko patří díky stabilitě a státní podpoře dlouhodobě mezi nejoblíbenější spořicí produkty na českém trhu.
Ačkoli má být především zdrojem peněz na koupi nebo rekonstrukci budoucího bydlení, lidé ho často využívají i jako bezpečný a nadstandardně výnosný způsob, jak zhodnotit svoje peníze.

Velkým lákadlem je i státní podpora 2 000 korun, která je sice podmíněná roční úložkou 20 000 korun, ale znamená další jistý a stabilní výnos z vašich prostředků. Navíc si sami můžete vybrat, jak chcete spořit – jestli v měsíčních splátkách, nebo jednorázově jednou ročně. Stavební spořitelny také nabízejí různé (i akční) výhody, jako vyřízení žádosti bez poplatků, zvyšování úroků z vkladů (kolem 3 % ročně) nebo vyšší limity pro maximální nezajištěnou částku úvěru. Stavební spoření je na 6 let, ale některé produkty už nabízejí prodloužení, nebo můžete založit nové stavebko s jednorázovým vkladem.

Doplňkové penzijní spoření

Spořit dítěti na penzi se zdá být poněkud předčasné. Na druhou stranu je to dobrý způsob, jak zhodnotit peníze a dostat státní podporu. Navíc má váš potomek podle zákona možnost vybrat v 18 letech třetinu naspořené částky. Zbývající obnos (včetně státní podpory) zůstane na účtu do jeho 60 let nebo do důchodu.

Kromě státního příspěvku až 230 korun měsíčně nabízí doplňkové penzijní spoření další výhody, jako jsou daňové úlevy a u pracujících možnost příspěvku zaměstnavatele. Peníze se zhodnocují prostřednictvím investic a záleží jen na vás, jakou strategii (podle nabídky společnosti) zvolíte. Dětem je možné spořit na penzi už od narození.

Investice pro děti

Do vyváženého finančního plánu patří také investování. Je ideální zvlášť v dlouhodobém horizontu. Při dobře zvolené strategii nabízí velmi zajímavé výnosy. Dnes už můžete investovat prakticky kdekoli na světě, do čehokoli a v různých měnách. Vybrat si můžete fondy akciové, dluhopisové, nemovitostní nebo jiné, a pokud chcete investovat jen menší částky, variantou jsou smíšené fondy.

Nevýhodou mohou být vyšší vstupní poplatky i to, že křivka výnosů se mění, nicméně v dlouhodobém horizontu je výnosnost investičních fondů obecně vysoká. Abyste eliminovali riziko ztráty, měli byste investovat pravidelně. A pokud jde o bezpečí vašich investic jako takových – na fondy dohlíží Česká národní banka a bez jejího souhlasu nemohou v ČR veřejně nabízet své produkty.

Chcete-li investicemi zabezpečit děti, tedy pracujete s perspektivou alespoň několika let, ne-li desetiletí, můžete si dovolit zajímavější dlouhodobé investice. Určitě ale zvolte širší portfolio fondů, čímž opět snižujete možné riziko. A rozhodně si nechte poradit od odborníků. Mají přehled o tom, které fondy jsou momentálně nebo dlouhodobě v kurzu.

Pojištění pro děti

úrazová pojistka pro děti
Obezřetnosti není v případě dětí nikdy nazbyt. Popřemýšlet tedy i nad pojištěním je namístě. Spíše než životní pojištění ale volte úrazové nebo zdravotní, která pokrývají širší spektrum rizik. Pojišťovny nabízejí zpravidla i speciální dětské pojistky. Zranění u dětí jsou bohužel poměrně častá. Jako malou náplast pak možná oceníte alespoň finanční kompenzaci v případě, že budete muset třeba pár týdnů zůstat doma s dítětem, které má nohu v sádře.

Některé pojišťovny dokonce nabízejí možnost přidat si dítě do pojistky rodiče. Můžete tak ušetřit nemalé částky. Zvážit můžete i rodinné pojištění, které chrání celou rodinu, a zvlášť dítě, pro případ úmrtí či invalidity jednoho nebo obou rodičů.

Ideálním řešením je kombinace dvou či tří produktů a jejich výhod – typicky stavební spoření a investice do fondů. Pro radu, jak produkty kombinovat, se ale raději vždy obraťte na zkušeného finančního specialistu. Ten s vámi podrobně probere konkrétní nabídky dle vašich možností a představ.

Sdílet článek