Zábava patří k životu, ale přiznejme si, že také něco stojí. Kino, divadlo, návštěva zoo či rodinný výlet, to všechno může z vašeho rozpočtu ukrojit pěknou částku. Nebo taky nemusí! Máme pro vás několik tipů, jak zábavně trávit volný čas bez toho, že by vás to stálo majlant.
Budete-li sedět doma a nic ve svém volném čase nepodniknete, jistě ušetříte. Jenže to přece není zábava, a navíc se děti ukousají nudou. Tady je našich deset tipů, jak se pořádně zabavit, a přitom neutratit moc peněz.

  Choďte na výlety

Léto je ideální čas na pěší výlety a procházky. Můžete se vydat do parku, do lesa nebo objevovat části města, kde jste nikdy nebyli. Prospěje to vaší kondici, uvolníte se a poznáte něco nového. Zkuste se poohlédnout po naučných stezkách ve vašem okolí. A výlet si můžete zpestřit geocachingem, hrou na pomezí sportu a turistiky.

  Místo restaurace využijte veřejné grily

A když už budete na výletě, nemusíte nutně na jídlo do restaurace. Předem si najděte místo, kde si ugrilujete něco dobrého. Věřte, že pár stovek tím ušetříte. Veřejné grily v parcích jsou k dispozici nejen v Praze, ale třeba i v Brně v parku Lužánky, další najdete v Českých Budějovicích, Olomouci nebo v Hradci Králové. Ale pozor, některá grilovací místa jsou velmi oblíbená, takže je lepší ověřit si, jestli nemají internetové stránky, kde si místo můžete rezervovat.

  Do kina nebo na přednášku můžete jít i skoro zadarmo

Nevěříte? I to je dnes možné. Na pořádný biják, který vás bude stát jen zlomek vstupného v komerčních multikinech, můžete vyrazit třeba do Městské knihovny v Praze. Vybrat si tu můžete i ze spousty přednášek, kurzů a koncertů, které jsou mnohdy zdarma. Podobné akce pořádají také v knihovnách v Brně, Olomouci, Ostravě, Plzni a v moha dalších městech.

  Navštěvujte sezonní kulturní centra

Projděte programy sezonních kulturních center, která pořádají spoustu kulturních akcí zdarma, promítání filmů nevyjímaje. Vedle toho sem můžete zajít na koncert, výstavu či přednášku nebo se zúčastnit různých sportovních akcí či výtvarných dílen. Inspiraci pro Prahu, Brno a další města hledejte například zde.

V Praze je v provozu například Containall, kulturní centrum, které od středy do neděle představuje na ploše pod kyvadlem „u Stalina“ místní mladou kulturu – živé hudební projekty, dokumenty, filmy, sportovní akce či výtvarné projekty s workshopy. V „pobočce“ Containallu ve Stromovce zase najdete letní kino, koncerty, workshopy nebo kurty na nohejbal a plážový volejbal.

  Čtěte půjčené knihy

I kupování nových knížek se může pěkně prodražit. Chcete-li ušetřit, zajděte do nejbližší knihovny a oblíbené knihy si půjčte. V Praze můžete navštívit také bibliobus Oskar, což je malá pojízdná knihovna. Bibliobus nabízí stejné služby jako kterákoli jiná knihovna: kromě půjčování a vracení knih se můžete připojit na internet nebo si pořídit čtenářský průkaz. Řada knihoven provozuje i výměnu knih – na speciálních místech jsou k dispozici boxy, kam můžete odložit vaše knihy, které už nechcete, a na oplátku si vybrat nějakou, kterou tam po přečtení odložil někdo jiný.

Internet pomáhá

Než zjistíte, kde se co koná zadarmo, bude potřeba pídit se po informacích. Sledujte například web www.citybee.cz, který nabízí přehled o kulturních akcích v Praze. Brňáci mohou sledovat facebookový profil Co je v Brně zadara? Program pro Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň najdete i na www.goout.net/cs/praha. Přehled o akcích po celé republice pak má web www.kudyznudy.cz.

  Sledujte dny volného vstupu

Běžně nepřístupné historické a významné budovy, sídla firem či úřadů jsou jednou za čas přístupné veřejnosti v rámci dnů otevřených dveří a při příležitosti významných svátků a výročí. Například 21. 8. a 27.–28. 10. je volný vstup do některých expozic Národní galerie v Praze.

Takřka všechny kulturní organizace pořádají akce se vstupem zdarma, takže i sem můžete vyrazit za poznáním. Sledujte webové stránky jednotlivých institucí, které vás zajímají, kde najdete informace o těchto akcích.

  Do divadla choďte na veřejné generálky

Kdo by nechtěl vidět chystané divadelní představení jako první, a navíc za symbolickou cenu? Pokud horlivě přikyvujete, choďte na tzv. veřejné generální zkoušky, které pořádají takřka všechna divadla. Oproti běžnému představení generálky probíhají dopoledne a vstupenku seženete do 100 korun. Veřejné generálky pořádají i filharmonické orchestry, můžete tedy vyrazit i na klasickou hudbu. Pro více informací sledujte webové stránky jednotlivých divadel a orchestrů.

  Děti vezměte na dětské festivaly zdarma

Dalším způsobem, jak ušetřit, je návštěva dětských dnů a festivalů, které jsou povětšinou zdarma a plné zábavných atrakcí. Často je pořádají místní organizace nebo sdružení, takže informace o nich najdete na regionálních informační stránkách. I na chalupě se tedy můžete vydat za originální zábavou.

  Připomeňte si 100. výročí republiky

Letos slavíme sto let naší republiky, což je příležitost pro mnoho velmi zajímavých výstav, přednášek, festivalů a jiných akcí. Například téměř každou sobotu až do října si můžete prohlédnout Kramářovu vilu v Praze, sídlo první československého premiéra, nebo někdy zajít do Národního muzea, které slaví nejen 100 let republiky, ale navíc i 200 let od svého vzniku. V Plzni zase určitě navštivte výstavu Prazdroj před 100 lety a dnes. Ale je toho mnohem víc, takže sledujte stránky www.spolecnestoleti.cz nebo www.kudyznudy.cz.

K oslavám se připojuje i Klub českých turistů, který pořádá tematické pochody.

  Okoukněte fashion bazary, markety a blešáky

Namísto brouzdání po obchodním centru se vydejte na fashion bazar nebo blešák, kterých je dnes požehnaně. Nejenže tam načerpáte módní inspirac
i, ale také při nákupech ušetříte. V Praze můžete o víkendu vyrazit třeba na MINT market (koná se i v Brně) nebo na bleší trh U Elektry v Praze 9. Místní farmáři, sběratelé a pěstitelé nechybí ani na vyhlášeném bleším trhu v Plané nad Lužnicí v jižních Čechách.

Sdílet článek