Přemýšlíte, jak naložit s penězi, aby neležely na účtu ladem? Velmi zajímavou možností jsou investice do nemovitostí. Zakoupení bytu a jeho dlouhodobý pronájem či krátkodobý pronájem mohou být výhodnou příležitostí k výdělku, zkusit můžete i pronájem přes populární web Airbnb. Rázem se z vás tak může stát novodobý hoteliér.

1.

Krátkodobý pronájem bytu

Na úvod se ale pojďme seznámit s terminologií. Principem Airbnb je krátkodobý pronájem – krátkodobé ubytování v soukromí u lidí, kteří mají třeba volný pokoj nebo byt a tím si přivydělávají. Zájem turistů o Airbnb roste nejen u nás, ale i v celém světě. Jen v Praze je k dispozici na webu Airbnb přes sedm tisíc bytů k pronájmu. Mezi cestovateli z celého světa jsou dále oblíbené pronájmy v Karlových Varech, Brně, Kutné Hoře nebo v Liberci.

Sdílením bytu můžete snadno vydělávat

Koneckonců díky rozmachu Airbnb a dalších ubytovacích platforem a také službě Uber (přes mobilní aplikaci si můžete objednat jízdu autem) už dokonce finanční experti začali používat nový pojem „ekonomika sdílení“. Ta výrazně roste, především v souvislosti s digitálními technologiemi, protože aplikace nejrůznějších druhů do našich životů přináší mnohem větší svobodu a flexibilitu. Ano, začít vydělávat na tom, že budeme sdílet svůj byt nebo auto, je dnes velmi jednoduché.

Jak na Airbnb?

Samozřejmě musíte mít co pronajímat – může to být byt, pokoj nebo celý dům. Základem je dobře vyplněný profil na webových stránkách Airbnb. Poutavě a srozumitelně popište, co nabízíte: Například zda u vás host může využít jen postel ve společném pokoji, nebo samostatnou ložnici, či celý byt nebo dům. Uveďte počet osob, který jste schopni ubytovat, a také informace o vybavení bytu. Tzn. zdali budou mít hosté k dispozici koupelnu a kuchyň, jestli nabízíte ručníky či zda máte Wi-Fi nebo terasu s báječným výhledem k užívání. Uveďte vše, pomůže vám to v zájmu o nabídku vašeho krátkodobého pronájmu. Důležité jsou fotografie. Nafoťte co možná nejatraktivněji interiér a exteriér svého bytu či domu. Na začátku by cena za váš pronájem neměla být příliš vysoká. Pro inspiraci se podívejte, jaké nabídky dávají jiní poskytovatelé ubytování ve vaší lokalitě. Poté, co v hodnocení od hostů na webu získáte kladné reference, můžete cenu zvýšit. Nastavte si na svém profilu způsob rezervace. Máte dvě možnosti: Buď hostům umožníte okamžitou rezervaci, nebo budou muset o rezervaci nejprve požádat. Pokud zvolíte druhou možnost, máte 24 hodin na její schválení.
A teď ta nejdůležitější věc. Platby za ubytování nevybíráte od hostů, ale posílat vám je bude přímo Airbnb. Buď přes bankovní účet, nebo přes PayPal, přičemž ve druhém případě vám dorazí platba v eurech nebo v dolarech. Na účet vám přijdou koruny. Samotný portál si také účtuje pár procent coby servisní poplatek.

Airbnb ve zkratce. Globálně nabízí přes dva miliony bytů či pokojů, po právu tak Airbnb můžeme nazvat „největším“ hotelovým řetězcem na světě. Základy společnosti, původně tedy start-upu, sahají do roku 2008, kdy ji v San Francisku založili tři kamarádi. Název je zkratkou Air Bed And Breakfast (nafukovací postel a snídaně).

Pozor na právní rovinu vydělávání přes Airbnb

Nabízet nemovitost k pronájmu můžete dvěma způsoby. Jako ubytovací služby podle živnostenského zákona, nebo jako pronájem dle zákona o daních z příjmů. Záleží na vás, kterou cestou se vydáte.

Rozhodnete-li se uzavírat s hostem smlouvu o ubytování (postačí ústní), toto ubytování bude bez stravování a pronajmete byt nebo pokoj víc než jedenkrát, stáváte se podle zákona podnikatelem. Tudíž potřebujete živnostenské oprávnění na poskytování ubytovacích služeb.

Naopak shledáte-li, že chcete jít raději cestou, kdy budete s hostem uzavírat nájemní smlouvu, nezařizujete si žádnou živnost, a příjmy zdaňujete jako příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů.

Musíte hlásit pobyt cizinců

Nezapomeňte také na to, že v případě, že ubytujete cizince z EU a jeho pobyt bude delší než 30 dnů, je třeba to nahlásit na cizineckou policii. Pokud půjde o hosta ze země mimo EU, je nutné ohlásit každého cizince, který u vás bude ubytovaný alespoň jeden den. Ohlášení můžete provést pomocí formuláře na stránkách cizinecké policie.

2.

Střednědobý pronájem bytu

V poslední době jsou u nás trendy také střednědobé pronájmy. Ty slouží především pro rodiny, které rekonstruují byt a potřebují na nějaký čas přechodné bydliště. Využívají je také manažeři nebo zahraniční studenti. Jestli tedy chcete někomu nabídnout bydlení na jeden až šest měsíců a vydělat na tom, zkuste on-line platformu Flatio.cz. Tým z Flatia vaši nemovitost nafotí, vytvoří její virtuální prohlídku a poté ji vloží do nabídky webu. Vy už si jen vybíráte případné zájemce o bydlení. Jednoduché, že?

Flatio.cz - střednědobý pronájem bytu

3.

Dlouhodobý pronájem bytu

Jedním z nejklasičtějších pasivních příjmů jsou dlouhodobé pronájmy prostor k bydlení nebo k podnikání. Jenže ještě před tím, než budete pasivně vydělávat na příjmu z pronájmu, musíte mít aktiva, za která nemovitost pořídíte.

To je asi největší nevýhoda dlouhodobých p ronájmů, protože pořizovací cena nemovitosti bývá často vysoká. Na druhé straně samotný pronájem vám náklady na pořízení může několikanásobně vrátit. Klíč k úspěchu tkví v dobré lokalitě a stavu nemovitosti. A jak začít na pronájmu vydělávat?

Dlouhodobý pronájem bytu

Dejte si práci s tím, najít solidního nájemníka

Uvědomte si, že hledáte spolehlivého partnera pro dlouhodobý byznys. Ano, víme, že to není jednouché. Často narazíte na člověka, který pár měsíců řádně platí nájem, ale po určité době začne dělat problémy a může trvat dlouhou dobu, než ho z bytu dostanete. A pak zase na řadu přichází kolečko s hledáním nového nájemníka, přičemž po celou tu dobu přicházíte o výnosy z pronájmu.

Pokud najdete toho pravého podnájemníka, nemějte obavu, pokud si nahlásí ve vaší nemovitosti trvalý pobyt. Podle zákona se k němu může přihlásit každý, kdo má uzavřenou řádnou nájemní smlouvu, a navíc na základě trvalého pobytu nevznikají nájemníkovi žádná zvláštní práva. Jestliže však s nájemníkem nastanou problémy, můžete jeho trvalý pobyt zrušit.

Nejjednodušší cestou je, že se dotyčná osoba dostaví na úřad a potvrdí svůj souhlas se zrušením trvalého pobytu, to se ale ne vždy podaří. Potom tedy musíte jednat vy. Navštívíte městský úřad, kde si vyzvednete žádost o zrušení trvalého pobytu. Společně s výpisem z katastru dokládajícím, že jste majiteli bytové jednotky, a s dalšími informacemi k tomu, proč žádáte o zrušení trvalého pobytu dotyčného, podáte žádost na podatelně městského úřadu.

Prověřujte si možné zájemce o byty. Možná se vám do toho nebude chtít, ale věřte, že pokud je někdo notorický neplatič, případně ho už v minulosti potkala exekuce, můžete tohoto dlužníka brzo odhalit a předejít tak nepleše, kterou by vám při neplacení nájmu mohl způsobit. Podívejte se na portál Centrální evidence exekucí Exekutorské komory ČR. Zde byste měli zjistit, jestli s vaším potenciálním nájemcem neprobíhá exekuční řízení.

Mějte řádnou smlouvu o pronájmu.

S nájemníkem podepište smlouvu. Pro začátek je dobré uzavřít ji na dobou určitou, standardně to bývá na jeden rok. Ve smlouvě by také měla být klauzule o kauci. Dále v ní uveďte, dokdy má být nájemné zaplaceno, přidejte ustanovení o zúčtování záloh za poplatky (energie, odpady, osvětlení na chodbách atd.), uveďte, kolik osob je oprávněno bydlet v nemovitosti a nezapomeňte ani na ustanovení o smluvní pokutě z dlužné částky. Součástí by měl být také zákaz všech stavebních úprav v bytě bez vašeho souhlasu. Nezapomeňte také uvést, za jakých okolností nájem zaniká.

Energie přepište na nájemníka.

Jednak ho tím donutíte k úsporné spotřebě a pak také si tím prověříte, zda nájemník nemá dluhy u dodavatelů energií. A navíc v případě neplacení třeba elektřiny půjde dluh za nájemníkem.

Pokud spotřebu energií na nájemníka nepřepíšete, jste povinni služby vyúčtovávat a vyrovnat případný přeplatek. Pamatujte, že nájemce má právo požadovat všechny doklady, podle kterých bylo vyúčtování služeb provedeno.

Byt jako investice

Investiční byty dnes zajišťují další skvělou možnost, jak zhodnotit peníze. Všichni víme, že hodnota nemovitostí v dlouhodobém horizontu roste. Věřte tomu, že u správně vybraného a chytře spravovaného investičního bytu se můžete s výnosem dostat až na 4,5 % za rok.

Samotná transakce za prodej investičního bytu se může uskutečnit během pár měsíců. Byt koupíte, prodáte a máte peníze, se kterými můžete nakládat mnohem svobodněji, než když je budete mít uložené v bance.

Výhodou investičního bytu je také to, že se může kdykoliv stát vaším skutečným domovem. Můžete ho prodat za pět let, stejně tak se do něj můžete nastěhovat nebo poskytnout „levné“ bydlení svým dětem. Platí totiž, že skutečná hodnota bytu na investici netkví pouze v částce, za kterou ho aktuálně můžete prodat.

Další krátkodobé ubytovací platformy

Couchsurfing: nabízíte svůj gauč, ale zadarmo

Couchsurfing je zajímavou příležitostí, jak poznat nové kultury z celého světa – koneckonců tuto službu využívají zhruba čtyři miliony lidí na světě. Jenže má to jeden háček: Na couchsurfingu nevyděláte ani korunu, ubytování na svém domácím gauči totiž cestovatelům poskytujte zdarma. Jde hlavně o to, poznat odlišnou kulturu vašeho hosta „zevnitř“, nikoliv z povrchního průvodce. Výhodou couchsurfingu je, že i vy můžete cestovat třeba k protinožcům a využívat zdarma ubytování v rámci této sociální sítě.

Sdílet článek