Z hlediska uživatele je bankovní identita jednotný projekt. Na straně bank ale zuří válka. Mezi první banky, které bankovní identitu nabídly se zařadily ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna, sdružené pod společnost BankID.

Čekání ve frontě nepatří k oblíbeným činnostem asi pro nikoho. A vzhledem k současné situaci se navíc jedná o hazard se zdravím. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak úřední záležitosti vyřešit digitálně. Bohužel, různá místa vyžadují různá řešení, a ne každý je ochotný se v nich zorientovat. Stát ve spolupráci s bankami se rozhodnul celý systém zjednodušit. Tzv. bankovní identita je v podstatě jakýsi online občanský průkaz, k jehož prokázání vám postačí pouze znalost vašich přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. Co všechno bankovní identita přináší?

Kde všude bankovní identitu využijete

Internetové bankovnictví u nás v současné době využívá 5,5 milionů obyvatel. To je masivní základna uživatelů pro nejambicióznější digitalizační projekt, se kterým jsme se u nás dosud setkali. Myšlenka bankovní identity není rozhodně světovým unikátem – podobný systém funguje v severských zemích už skoro dvě desetiletí. Pro Čechy by postupem času bankovní identita měla znamenat usnadnění v těchto oblastech:

  • Propojení s Portálem občana – všechny důležité administrativní úkony půjde vyřešit snadno, rychle a bez datové schránky jako důkazu digitální identity.
  • Propojení s portálem Moje daně – podání daňového přiznání vyřešíte zcela digitálně, opět bez datové schránky.
  • Administrativa ohledně řidičského průkazu – již teď můžete díky bankovní identitě zažádat o výpis z bodového hodnocení. V budoucnosti půjde například také zažádat o nový řidičský průkaz.
  • Propojení se soukromými firmami – v průběhu roku (počítá se 3. čtvrtletím) se do systému začnou zapojovat nákupní online portály, mobilní operátoři, poskytovatelé energií nebo nebankovní instituce poskytující půjčky. Díky bankovní identitě získáte schopnost online a bez datové schránky či elektronického podpisu uzavřít s dodavatelem smlouvu.

Hlavní výhody bankovní identity

Nejvíce se bankovní identita projeví na celkovém zjednodušení života mnoha lidí a dojde k omezení potřeby papírových formulářů pro jednotlivé administrativní úkony. Zároveň se jedná o bezpečné řešení, které zaručí, že úřady či firmy dostanou pouze ty osobní informace o uživatelích, které opravdu potřebují. Například při nákupu alkoholu nepotřebuje e-shop vědět nic jiného, než že vám je více než 18 let. Bankovní identita tedy rozhodně neznamená větší rozšířenost informací o občanech. Za přístup k této službě nebudete muset nic platit. Jakmile vaše banka dostane od státu akreditaci k poskytování bankovní identity, můžete začít s vyřizováním věcí online.

Boj o bankovní identitu

Z hlediska uživatele je bankovní identita jednotný projekt. Na straně bank ale zuří válka. Mezi první banky, které bankovní identitu nabídly se zařadily ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna, sdružené pod společnost BankID. Proti nim pak vznikla Aliance pro bankovní identitu, tvořená Air Bank, Fio bankou a Moneta Money Bank. Důvodem pro rozdělení bankovních institucí je především jednání se soukromými firmami. Jednotlivé skupiny si mohou s firmami vyjednat odlišné a výhodnější podmínky. Ty by se ale neměli nijak podepsat na kvalitě služeb pro koncové uživatele (klienty bank).

Někteří odborníci se obávají možného rozdělení na 2 různé bankovní identity, což by omezilo dostupnost služeb pro všechny. Zatím nevíme, jak se celá situace vyvine a je stále možné, že se banky dohodnou a budou vyjednávat jako jedna entita.

Kdy se bankovní identity dočkáme?

Již od 1. ledna 2021 je možné se přes bankovní identitu přihlásit do Portálu občana. Postupně budou přibývat úkony, které lze díky digitální identifikaci vyřešit. Zapojení soukromých firem do projektu se očekává v druhé polovině roku 2021.

Sdílet článek