Zdá se vám, že oproti minulému roku vám mzda mizí z účtu o něco rychleji? Nejedná se o kouzelnický trik, ale vliv inflace, kterou lze zjednodušeně pospat jako nárůst cen spotřebního zboží. Díky inflaci peníze postupně ztrácejí svoji hodnotu.

Proto často slýcháváme, že před 30 lety si mohl člověk za korunu koupit dům, a ještě k němu dostal žvýkačku zdarma. Přehnané i realistické zprávy o cenách dávno minulých nelze se současnou situací srovnávat kvůli inflaci. Koruna před 30 lety měla zcela jinou hodnotu než dnes. Pojďme se tedy podívat, jak se inflace podepisuje na kvalitě života a co od ní můžeme čekat ve zbytku letošního roku.  

Světové trhy 

Zdravou míru inflace si státní banky určují podle potřeb své země, ale obecně se pohybuje maximálně do 2 % za rok. Do roku 2019 se hlavním světovým trhům relativně dařilo a nejvyspělejší ekonomiky udržovaly míru inflace někde mezi 1,5-2 % (s výjimkou Japonska, kde průměrná inflace v roce 2019 byla pouhých 0,5 %).  

Bohužel, jak všichni víme, v roce 2020 zasáhla celou planetu pandemie nového typu koronaviru, která přinesla i mnoho finančních obtíží. Inflace se začala s postupující krizí zvyšovat a v současné chvíli například v USA činí 3,4 %, což je o celé procento víc, než se dříve předpokládalo. Propojenost globálních trhů znamená, že na sebe jednotlivé země musí ekonomicky reagovat, takže vysoká inflace putuje napříč trhy.  

Není však třeba propadat panice. Hyperinflace se rozhodně nechystá a oživená ekonomika začíná plnit svoji úlohu. Vyšší inflace s námi ale ještě nějakou dobu zůstane.   

Dlouhodobý vývoj inflace a cíle ČNB 

V roce 2021 očekáváme průměrnou inflaci 3,2 %, což je výrazně vyšší než průměrné úroky na spořících účtech. Česká národní banka postupně činí kroky, které mají vést ke snížení inflace v příštím roce na hladinu 2 %. Právě dvouprocentní nárůst spotřebitelských cen představuje hlavní inflační cíl ČNB pro rok 2022.  

Spořící účet vám nevydělá 

Spousta procent a ekonomických termínů, ale jak se to reálně podepíše na našich úsporách? V první řadě je nutné podotknout, že peníze ležící na spořících účtech s každým nárůstem inflace ztrácí svoji hodnotu. Úroky kolem 1,5 % zkrátka nikdy nemohou doběhnout dvojnásobný nárůst cen. Řešení? Buď můžete čekat na uklidnění situace a hledat lepší podmínky u jiné banky (v současnosti žádná nenabízí úrok schopný překonat míru inflace) nebo zkusit investovat.  

Nejjistější investici v nejisté době představují nemovitosti. Peníze uložené v nemovitém majetku jsou před inflací mnohem lépe chráněny než na spořícím účtu. Můžete se také vrhnout do víru akciového trhu, ale tady se vždy musíte obrátit na spolehlivého makléře.

Sdílet článek