Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.
Po letní sezoně volna a pohody nastává sezona nových rozjezdů a začátků, stavební spořitelny jsou si toho vědomy, a tak právě na toto období cílí jejich marketingové aktivity. Řada z nich právě nyní spouští zajímavé akce a počet uzavřených smluv v posledních měsících roku pak obvykle opravdu narůstá. Díky nejrůznějším zvýhodněním typu bonusového úroku u Modré pyramidy či právě aktuální prémie 2 000 Kč ke smlouvě se totiž zhodnocení stavebního spoření ještě zvyšuje.

Jak spořit

Stavební spoření mají Češi v oblibě už přes čtvrtstoletí – stojí za tím jednak bezpečné uložení úspor, možnost výhodného úvěru na bydlení a především státní podpora, která významně vylepšuje jeho výnosnost. Stát přispívá každoročně deset procent z vkladů v daném roce, maximálně však 2 000 Kč. Ideální měsíční úložka je pak přibližně 1 700 korun, roční zhodnocení včetně státní podpory dosahuje přibližně 3,4 %. Při vyšších úložkách se efektivní zhodnocení snižuje.

Pokud nechcete spořit pravidelně a raději upřednostňujete vklad jednou ročně, je právě výhodou, že i tak můžete čerpat plnou státní podporu – k přidělení státní podpory se vaše vklady za daný rok sečtou. Můžete tak klidně v prosinci poslat 20 000 Kč (plus poplatek za vedení účtu) a i tak budete mít nárok na plnou státní podporu.

Pozor však na předčasnou výpověď smlouvy o stavebním spoření. Povinná vázací doba smlouvy je šest let a při dřívějším ukončení přijdete o příspěvky státní podpory.

Více smluv a státní podpora

Smluv o stavebním spoření můžete mít samozřejmě více, to není nijak omezeno. Státní podpora se však vztahuje na konkrétní osobu, resp. rodné číslo. V případě, že budete mít více smluv, budete mít na jedné z nich zaškrtnuté políčko „Prohlášení o nárokování státní podpory“. Na ostatních podporu čerpat nebudete. I s tímto se dá pracovat a tam, kde podporu čerpáte, můžete provést změnu a nárokovat na jiné smlouvě.

Akce smlouvu ještě zvýhodní

Výnosnost vašeho stavebního spoření si ještě zvýšíte, pokud si pohlídáte některou ze zvýhodněných nabídek. Můžete třeba obvykle ušetřit na poplatku za uzavření, kdy tak nazpět získáte jedno procento z cílové částky, můžete také narazit na bonusový úrok na spoření. Navíc pamatujte, že jako rodiče můžete zřizovat smlouvy nejen pro sebe, ale i pro každého svého potomka a státní podporu čerpat na každou z těchto smluv. Právě ke smlouvám zakládaným dětem se často vztahují nejrůznější akce a zvýhodnění. S výhodným spořením vám rádi poradí specialisté Modré pyramidy.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home. Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení.

Sdílet článek