Když světová média 27. března letošního roku přinesla zprávu o tom, že Petr Kellner ztratil život v americké Aljašce spolu s dalšími 4 cestujícími na palubě helikoptéry, těžko se tomu dalo věřit.

Kellner zemřel ve věku pouhých 56 let, kterému by mu však od pohledu nikdo nehádal. Kellner byl skutečným velikán na světových trzích. Na rozdíl o mnoha jiných miliardářů se ale jednalo o spíše introvertního a uzavřeného člověka, který nerad sdílel detaily ze svého osobního života. Co tedy vlastně o Petru Kellnerovi víme a jakou po sobě zanechal stopu? 

Štěstí a chytrá investice v první vlně privatizace 

Kellnerova skupina PPF vznikla po pádu komunistického režimu v roce 1991, kdy v Česku z hlediska ekonomiky vládnul řízený chaos podobající se Divokému západu. Kellner svoje impérium založil spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem. Tehdy společnost ještě nesla jméno Správa prvního privatizačního fondu. Během devadesátých let skupina postupným odkupem akcií ovládla Českou pojišťovnu, největšího hráče na českém pojišťovacím poli. Nemalou roli při tom hrála také podpora od vládnoucí politické strany ODS.  

Pod Kellnerovým vedením začala ČP vzkvétat a brzy ji dokázal prodat italské společnosti Generali za velmi výhodnou cenu. 

Globální úspěch 

Český rybníček Kellnerovi ale nikdy nestačil. Podobně jako u nás, tak i na velkých trzích v Rusku a Číně se pád Sovětského svazu projevil ekonomickou nestabilitou a zároveň velkým potenciálem. Proto se na ně Kellner rozhodl vstoupit a tento risk se mu rozhodně vyplatil. Mezi jeho největší úspěchy na světových trzích lze považovat především globální dosah Kellnerovi společnosti Home Credit, která se například v Číně stala naprostou jedničkou v oblasti spotřebitelských úvěrů. Narušení čínského trhu díky pandemii nového typu koronaviru proto v minulém roce PPF výrazně zasáhlo.  

Štědrý mecenáš 

Kellner se pravidelně zapojoval do charitativních akcí a přispíval na dobré účely nemalými částkami. Nadace The Kellner Family Foundation, kterou v roce 2009 založil se svojí manželkou Renátou, se zaměřuje na zvyšování kvality a dostupnosti vzdělání v České republice, od základních škol až po univerzity. Doposud putovalo na vzdělání od rodiny Kellnerů 1,6 miliard korun, které se výrazně podepsaly na kvalitě výuky pro stovky až tisíce žáků.  

Nejen pozitivní stránka 

O mrtvých jen dobře – Kellner si jistě svými i úspěchy a dobročinností zaslouží svoji vynikající pověst. Neříkali bychom ale úplnou pravdu, kdybychom se zaměřili jenom na pozitivní pohled na nejbohatšího Čecha. Kellnerovy podnikatelské praktiky byly sice vždy legální, ale občas nesmírně dravé. Nepřátelským převzetím (situací, kdy se firma brání kontrole od jiného subjektu) získal například televizi Nova nebo loterijní společnost Sazka. Kritiku si vysloužily také údajně lichvářské praktiky Home Creditu, a to jak u nás, tak i v Číně.  

Ať už ale vzpomínáme na Petra Kellnera jakkoliv, je zcela jednoznačné, že na české byznysové scéně po něm zůstalo velké vakuum v místě, kde dříve stál gigant mezinárodního obchodu a mistrný stratég.  

Sdílet článek