Kroky k dosažení úspěchu jsou v různých oblastech až překvapivě podobné. Vytrvalost a trpělivost jsou vlastnosti, které sdílejí investoři, manažeři velkých firem, sportovci či umělci.

Na stadionu, na kurtu nebo třeba v ringu. Čeští sportovci si vždy dokáží vydobýt úctu po celém světě. Co se ale stane, když má úspěšný sportovec na krku medaile i třicítku a jeho výkony už nejsou to, co bývaly? Možností je spousta a v určitém pohledu mohou mít sportovci náskok před ostatními. Nové začátky ale nejsou nikdy jednoduché, zejména, když se vrhnete do nepředvídatelného víru podnikání. Vlastní byznys někdy totiž předhazuje smeče, které by nevybrala ani Martina Navrátilová na vrcholu své kariéry. Co nás tedy mohou čeští sportovci-podnikatelé naučit o nástrahách a radostech podnikání?

Využijte svoje znalosti a známosti na maximum

Sport vyžaduje odříkání a nejenom fyzickou, ale také duševní sílu. Každý vynikající sportovec během své kariéry nasbírá ocenění i zkušenosti, které lze využít mimo profesionální sportovní soutěže.

Příkladem je zlatý desetibojař Robert Změlík, který se proslavil svými výkony na olympiádě v Barceloně. Na sklonku své kariéry se potýkal se zdravotními obtížemi (běžná součást života všech vrcholových sportovců). Místo naříkání se Změlík pustil do nadšeného studia sportovní a čínské medicíny. Nakonec stanul v čele úspěšné společnosti Starlife, která na trh dodává přírodní doplňky stravy.

Ne každý švec se musí držet původního kopyta

S dalším známým desetibojařem, Romanem Šebrle, se diváci Primy mohou překvapivě setkat pravidelně při sledování zpráv. Spolu s Evou Perkausovou tvoří jednu z hlavních zpravodajských dvojic na oblíbené televizní stanici. Sportovci mají totiž často skryté talenty, které při náročném tréninku nedostávají dostatečný prostor pro rozvoj. V oblasti podnikání se nečekaným způsobem blýsknul například legendární fotbalista Láďa Vízek, který dobyl svět pohostinství se svým vyhlášeným podnikem Kozlovna. Po čase se sice rozhodnul z vedení Kozlovny odejít a věnovat se rodině, ale dlouhá léta Vízkovy práce z této domácky působící restaurace udělali vyhledávaný podnik.

Slavné jméno úspěch nezaručuje

Ne každý sportovec se automaticky setká s úspěchem v podnikání. Příkladů máme mnoho u nás i v zahraničí. Vrcholový sport nemusí nikoho nutně naučit zacházet s penězi. I když platy některých profesionálních sportovců jsou pohádkové, jejich jmění může velmi rychle zmizet díky nepromyšleným investicím.

O tom, že slavné jméno nestačí k úspěchu se přesvědčil hrdina z Nagana, Dominik Hašek, když se rozhodl založit vlastní textilní firmu Dominator. Do celého projektu Hašek investoval asi 90 milionů korun. Bohužel, jeho oděvní značka se u nás ani jinde neuchytila, a nakonec společnost každý den Haškovi prodělávala až 90 tisíc korun.

Investice do budoucnosti se vyplácí

V případě, že vám doma vyrůstá potenciální sportovec, vštěpujte mu důležitost studia. Sport je nevyzpytatelný, a i ten nejlepší sportovec musí někdy přestat (s čestnou výjimkou Jaromíra Jágra). Bez základu v podobě diplomu nebo třeba výučního listu mohou, zejména pro méně úspěšné borce, nastat po konci kariéry krušné časy.

S dobrými znalostmi dokážete proměnit v podnikání šance, které jiní ani nevidí. Jako bývalý tenista Milan Šrejber. Tento (doslova) velikán tenisu se na začátku 90. let minulého století rozhodnul vstoupit na bující kapitalistický trh v Česku s vlastním privatizačním fondem Šrejber Tennis Investing. Privatizace Třineckých železáren mu zajistila trvalé místo v žebříčcích nejbohatších Čechů dodnes (jeho majetek se odhaduje na cca na 5 miliard korun). Zkrátka, jak sportovci, tak i podnikatelé potřebují pořádnou dávku vytrvalosti, strategického myšlení a především štěstí.

Sdílet článek