Pustili jste se do rekonstrukce a dalším krokem, který vás čeká, je vymalování všech místností. Pravda, můžete si zaplatit profesionálního malíře, ale to může být i docela drahý špás. Vymalovat ale dokážete klidně i sami, vybrat si malířské barvy přesně podle svého gusta, chce to ale důkladnou přípravu a nic nepodcenit. Třeba vám pomůže i několik našich rad, jak na to.
Jak už bylo řečeno, prvním a základním krokem je opravdu pečlivá příprava. Pojďme na to, krok za krokem…

Ještě než začnete, důkladně zakryjte vybavení bytu, okna i podlahu, dveře i zárubně, vypínače. Použijte na to zakrývací fólii, vlnitou lepenku na podlahy plus maskovací pásku. Pečlivost se vyplatí, ušetří vám to hodně dřiny při úklidu po malování. Zaschlé zbytky některých barev či penetrace lze odstranit jen velice obtížně.

Přečtěte si také:

Uvažujete o rekonstrukci bytu? Začněte od podlahy. Poradíme, podle čeho ji vybrat

Dalším krokem, neméně důležitým, je příprava stěn a stropů na malování. Důležité je zbavit stěny starých nátěrů, maleb, zbytků tapet a zarovnat všechny nerovnosti. Pokud se některé vrstvy předchozích maleb odlupují, odstraňte je špachtlí, totéž platí o zbytcích tapet, které se před tím musejí namočit. Znečištěné plochy omyjte horkou vodou a saponátem, zbavte je prachu a navlhčete.

Případné nerovnosti vyplňte a začistěte stěrkou, tmelem nebo sádrou. Výběr tmelicích materiálů je obrovský. Na vyspravení nerovností a děr je vhodný práškový tmel, jemnozrnná vnitřní stěrka nebo akrylátový tmel. Ten se hodí i na začištění spár mezi sádrokartonovými deskami.

Náš tip, kdy je třeba škrábat

Škrábat předchozí vrstvu malby je pokaždé hodně náročná a nepříjemná práce. Kdy je tedy nezbytné se do škrábání pustit? Stačí na to docela jednoduchý test. Namočíte váleček a několikrát s ním přejedete po stěně. V případě, že se malba na váleček nalepí, nezbývá nic jiného než se pustit do škrábání starých maleb.

Pro kvalitu výmalby je klíčová penetrace, tedy ochranný nátěr, který povrch zpevní, sjednotí savost podkladu, zvýší přilnavost dalších nátěrů a barva bude lépe krýt. Penetrace pomůže i u povrchů, kde hrozí výskyt plísně, to je ale třeba použít speciální, tzv. fungicidní. Penetrace se nanáší na plochy válečkem. Stěna je sice na dotek suchá už zhruba po jedné hodině, ale doporučuje začít malovat až po 16 hodinách.

Poté už se můžeme pustit do malování. Samozřejmě, za předpokladu, že už jsme si vybrali barvy. Jejich výběr je pestrý – v široké škále barev i dalších vlastností, od klasických až po omyvatelné barvy na zeď, které jsou vhodné do více namáhaných prostor, například kuchyní, dětských pokojů a chodeb. Tento druh barvy oceníte v okamžiku, kdy budete muset očistit stopu na stěně po kečupu nebo kresbu pastelkami vašeho dítka. Stačí použít hadřík, vodu a saponát, zatímco při použití klasických barev je nutností znovu vzít do ruky barvu a štětku.

Jakou vybrat barvu?

Bílá barva je praktická, univerzální, lze ji kombinovat prakticky se všemi dalšími odstíny i dalším vybavením domácnosti, ale také může působit poněkud sterilním dojmem. Dobré je zohlednit i několik dalších pravidel o tom, že menší pokoje nebo ty orientované na sever světlé barvy prosvětlí a opticky zvětší, že existují barvy „teplé“ a „studené“.

Výběr barvy je zkrátka hodně individuální. Někdo má radši skandinávský styl, v němž převažuje bílá, šedá a přírodní odstíny a jemné pastely, jiný sáhne po výrazných barvách. Doporučujeme ještě předtím, než se vrhnete do malování, vyzkoušet vámi vybrané barevné kombinace na doplňcích a textilních dekoracích. Platí i to, že různé odlišné odstíny mohou rozdělit prostor podle jeho funkce, například kuchyň a jídelnu.

Výběrem barvy vlastně vtisknete atmosféru dané místnosti. Teplé barvy, jakými jsou žlutá, oranžová, červená, se hodí spíše do obývacích pokojů, protože vyvolávají příjemný pocit a nabíjí energií. Studené barvy, jako je modrá a zelená, najdou své použití v ložnicích, pracovnách a koupelnách, protože uklidňují.

Barvy si můžete namíchat sami pomocí tónovacích pigmentů v základních barvách. Jejich koncentrací docílíte barvy tmavší nebo naopak světlejší. Důležité je ale namíchat si dostatečné množství barvy, protože pokud dojde, jen těžko se vám podaří namíchat stejný odstín. Proto je možná lepší volbou nechat si konkrétní barvu namíchat v kolorovacím centru.

Barvy jsou k dostání v balení o různé hmotnosti, od sedmikilového balení až třeba po 40 kilogramů, a samozřejmě i v různém cenovém rozpětí – od zhruba 15 Kč za kilogram až po nejkvalitnější barvy v cenách kolem 150 Kč/kg.

Bílá není jen bílá…

Výběrem bílé barvy chybu neuděláte, ale bílá má několik odstínů i kategorií. Bílá Standard, nebo také plus a bonus, se řadí mezi nejlevnější, ale také méně kvalitní, proto se používá především na výmalbu sklepů či technických místností. Bílá Polar nebo Profi patří do vyšší kategorie, jsou výrazně bílé a používají se do obytných místností. Interiér zesvětlí a zvýší intenzitu osvětlení.

Kolik barvy koupit?

Potřebné množství barvy vypočteme z výměry malovaných ploch stropů a stěn a vynásobením údaji o spotřebě barvy na daný povrch, které jsou uvedeny na obalu nebo technickém listu dané barvy. Obecně platí, čím hrubší podklad, tím větší spotřeba barvy. A rozhodně do nákupu započítejte i fakt, že budou potřeba nejspíš dvě vrstvy výmalby.

Čím malovat?

Na výběru vhodného malířského náčiní samozřejmě hodně záleží. Klasická malířská štětka se hodí zejména na první nátěr, protože lépe vetřete barvu do podkladu. Štětkou lépe vymalujete i rohy místností, místa kolem vypínačů, kolem dveří a oken. Na větší plochy se ale lépe hodí váleček, případně vybavený teleskopickou tyčí. Práce s ním je rychlejší a méně fyzicky náročná. Důležité je ale vybrat vhodný váleček – v závislosti na druhu barvy, hrubosti stěn a délce vláken válečku. Rozhodně neprohloupíte poradou s odborníky v prodejně.

S malováním začněte vždy od shora, tedy od stropu. A od okna směrem do místnosti. To proto, že u okna barva rychleji schne a odhalíte včas případné problémy. Poté přidejte rohy místnosti s přesahem na stěny a na to plynule navážete s výmalbou stěn. Pokud se ale liší barva stropu od barvy stěn
, nedoporučuje se malovat stěny až do výšky stropu. Vytvořit ostrý barevný přechod mezi stropem a stěnou je obtížný úkol i pro profesionála. Pomozte si samolepicí krycí páskou, která vám zaručí přesnou a rovnou linii mezi stropem a zdí. Sundejte ji ale po zaschnutí nátěru.

Další vrstvu nanášejte až po zaschnutí předchozího, takže zhruba po dvou až osmi hodinách podle druhu barvy. A rozhodně místnosti větrejte. I proto je nejlepší se do malování pustit na jaře nebo v létě.

Nanotechnologie i v malování

O tom, že nanotechnologie mají své uplatnění v elektronice, medicíně a v průmyslu, už asi slyšel každý. Ale jejich využití je možné i při malování a nátěrech. NANO ochrana se nanáší na stěny a stropy speciální nástřikovou pistolí. Tento nátěr díky energii světla ničí organickou špínu a zajišťuje dlouhodobou čistotu, ochranu před nežádoucími organickými látkami (prach, plísně, bakterie, viry, alergeny, pachové částice). Samočisticí efekt vytváří téměř sterilní prostředí. Ceny NANO ochrany se různí, ale pohybují se kolem 250 Kč za m2.

Tip Rádce na finance

Přemýšlíte o rekonstrukci bytu nebo domu? S Rychloúvěrem od Modré pyramidy můžete mít okamžitě až 800 000 korun bez ručitele.

Sdílet článek