Neláká vás klasický plastový bazén, případně se vám na zahradu prostě nehodí, ať už kvůli designu či velikosti? Nezoufejte. Relaxaci ve vodě na vlastní zahradě si můžete užívat i v jiné podobě. Nabízí se třeba koupací jezírko či koupací sud, případně vířivka – napevno zabudovaná či mobilní.

Koupací jezírko

Pokud nepatříte mezi příznivce plastových bazénů, ať už jsou jakkoli designově vyvedené, a neláká vás chemicky upravená voda, máme pro vás zajímavý tip. Je jím koupací jezírko. Už jste o něm slyšeli?

Co je koupací jezírko?

Koupací jezírko je uměle vytvořená vodní plocha, která se však vzhledově i funkčně snaží přiblížit jezírkům přírodním. Oproti klasickému nadzemnímu bazénu je citlivě zasazené do okolního prostředí. Po vybudování vyvolává dojem, jako by tam bylo odjakživa. Tento trend pochází z Německa a Rakouska, kde se „bazény“ tímto způsobem budují již několik desítek let.

Velkou výhodou koupacího jezírka je spojení užitné a vysoce dekorativní funkce. Nejenže si zaplavete, ale pohled na jezírko obklopené kamením a rostlinami je i oku lahodící. Takováto vodní plocha navíc pozitivně ovlivňuje mikroklima na zahradě – zvlhčuje a ochlazuje vzduch.

Pokud máte dostatek místa, pro filtraci vody budou dostačující přirozené schopnosti vodních rostlin. Vybudovat koupací jezírko svépomocí není jen tak. Přinejmenším je třeba konzultace s opravdovými odborníky. Abyste lidově řečeno nesplakali nad výdělkem a využili naplno potenciál této koupací plochy. U odborně a správně založeného jezírka se totiž můžete dokonce vyhnout i používání chloru a jiné bazénové chemie.

Koupací jezírko

Výhody jezírka na zahradě

Krásný designový prvek Přírodní koupání bez chemie Zvlhčuje a ochlazuje vzduch

Jak funguje koupací jezírko?

Aby vše fungovalo, tak jak má, musí být nastolena ekologická rovnováha. V praxi to znamená, že se jezírko skládá ze dvou hlavních částí – té plavací, která by měla být alespoň dva metry hluboká, a části regenerační. U té je naopak podmínkou menší hloubka a následné osázení speciálními rostlinami.

Jezírko pak může fungovat na přirozené bázi, ovšem potřebuje dostatečný prostor – nejméně 80 m2, lépe však kolem 100 m2. Konečná cena koupacího jezírka je velmi individuální a odvíjí se od mnoha faktorů – od velikosti, použitých technologií a materiálů.

Tip: Když není prostor

Pokud vaše zahrada nenabízí tolik volné plochy, existuje i varianta, kdy je „bazén“ vybudován se vzhledem přírodního jezírka, současně ho ale doplňuje bazénový systém čištění vody.

Koupací sud

Další možností, jak se koupat pod širým nebem, je koupací horký sud. Ten navíc využijete celoročně. „Koupací sud nebo také hot-tub umožňuje koupání prakticky kdykoli, takže se můžete koupat a relaxovat každý den v roce. Nezáleží na počasí, ale na vás. Teplotu vody si totiž určujete sami, a to díky umístěným kamnům, jejichž výkon lze velmi dobře regulovat. Sud můžete navíc využít i jako ochlazovací káď k sauně,“ vyjmenovává další výhody tohoto zařízení Dagmar Doleželová ze Světa sudů.

Jedná se vlastně o válcovitou nádrž, jejíž vnější nosný korpus je dřevěný, uvnitř jsou instalovány izolační vrstvy a dále pak koupací vana s dřevěnými či plastovými lavičkami na sezení. Vodu ohřívají kamna na dřevo, umístěná ve vodě.

„K těmto sudům si najde cestu kdokoli. Relaxaci dnes ocení naprosto každý, a tak si koupací sudy zamilují všechny generace. Stačí vám v podstatě rovný kousek plácku. Je jen na vaší fantazii, zda chcete relaxovat na zahradě za domem, na chatě, nebo si dopřejete relaxaci na jiném vašem oblíbeném místě,“ doplňuje Michal Zubík z e-shopu Koupaci-sud.

Cena horkých koupacích sudů se pohybuje od 40 000 do 60 000 korun.

Koupací sud nevyžaduje mnoho prostoru.

Vířivka

Vířivka – napevno i mobilní

Pokud máte opravdu jen malý plácek za domkem či pouze terasu, nemusíte zoufat – pořiďte si vířivku. Současná nabídka je již dostupná i „obyčejným smrtelníkům“. Kromě napevno zabudovaných totiž existují i vířivky mobilní, které umístíte prakticky kamkoliv.

Díky jejich nízké hmotnosti je pak můžete libovolně přesouvat z terasy na zahradu či do interiéru a naopak. Velmi skladná je vířivka nafukovací. Tu v období, kdy ji nebudete využívat, snadno složíte.

Venkovní vířivka – kam ji umístit?

Myslete na to, že vířivka je určená k relaxaci. Při těchto chvílích tak nejspíše oceníte pěkný výhled. Kochat se můžete pohledem na oblíbený květinový záhon, ztepilý strom na zahradě či střechy domů pod vaší terasou.

Vířivka - kam ji umístit?

Tip Rádce na finance

Také byste rádi relaxovali na krásné nové terase či zahradě? Jejich rekonstrukce nemusí být nesplnitelným snem s Rychloúverem od Modré pyramidy.

Sdílet článek