Střecha je většinou to první, co už zdálky na domu vidíme. Dá se říct, že korunuje celé dílo. Dům nejen chrání, ale také dotváří a zkrášluje. A měla by také hodně dlouho sloužit a leccos vydržet, i proto, že se jedná o poměrně nákladnou investici. Proto je tak důležité vybrat na střechu tu správnou střešní krytinu. Podle čeho? Kritérií je poměrně dost – materiál, životnost, sklon a členitost střechy, lokalita, nosnost krovu, odolnost vůči povětrnostním vlivům, náročnost údržby nebo rychlost a obtížnost pokládky. A samozřejmě i cena.

Střecha má nejen hezky vypadat, ale především musí plnit řadu dalších požadavků – chránit dům před povětrnostními vlivy, odvádět vodu a udržovat tepelnou pohodu v domě. Proto je výběr střešní krytiny klíčovým rozhodnutím. Dobře vybraná krytina ještě zvýší vizuální i funkční hodnotu domu, zatímco nekvalitní střecha může jeho hodnotu výrazně srazit. A hlavně přinášet obyvatelům domu problémy.

Volba střechy, resp. střešní krytiny zásadně ovlivní nejen náklady na samotnou stavbu domu, ale taktéž i kvalitu domu a samozřejmě později i náklady na vytápění. Nezanedbatelným faktorem při výběru krytiny je i tvar střechy a případný záměr ohledně obyvatelnosti podkroví. Nutné je dát si pozor i na místní omezení a pravidla – asi jen těžko vám projde např. betonová střešní krytina modré barvy v místě, kde „vládnou“ červené střechy z klasických pálených tašek.

Jaké střešní krytiny jsou tedy na výběr? Pravdou je, že výběr je opravdu hodně bohatý a pestrý – materiálově, kvalitou, tvary, barevností i finančním rozpětím. Krytina střechy nejen ovlivní estetický vzhled domu, ale především má v maximální míře chránit před extrémy počasí, tedy deštěm, bouřkami, krupobitím, silným větrem, mrazem i horkem. A samozřejmě kvalitní střešní krytina je důležitým faktorem pro zachování tepelné i zvukové pohody v domě.

Náš tip

Vybírejte střešní krytinu i podle výrobce. Zvolte takového, který nabízí servis v každé situaci, záruku opravdu na celou střechu a odborné poradenství. Cena střešní krytiny je leckdy v přímé úměře s její kvalitou. Levné a méně kvalitní krytiny nemusí dlouho vydržet a po pár letech je budete muset opravovat.

Vybírat lze, jak už bylo řečeno, z velkého množství variant – materiálových i tvarových. Od klasických pálených tašek přes betonové tašky, střechy z břidlice, eternitu, plechové, asfaltové či plastové až po alternativní materiály, jakými jsou šindele nebo došky.

Zelená střecha

Tahle „střešní krytina“ je zcela samostatnou kapitolou v nabídce krytin. Vegetační nebo, chcete-li, zelená střecha plní nejen ekologickou a estetickou funkci, ale zlepšuje i zvukovou a tepelnou izolaci střechy a domu. Podmínkou je ovšem bezchybné provedení, aby střechou nezatékalo.

Zásadní pro výběr střešní krytiny je sklon střechy. Ostatně samotní výrobci v technických popisech svých produktů uvádějí, pro jaký sklon se daná krytina hodí. Obecně platí, že při sklonu střechy menším než 20° by se neměla používat pálená taška, při sklonu pod 17 stupňů ani taška betonová. Klasická pálená taška se naopak doporučuje pro šikmé střechy o sklonu 22° až 40°, zatímco na střechy s mírným sklonem už od 3° se používají souvislé střešní krytiny jako např. lepenkové či plechové.

Jakou střešní krytinu vybrat?

Tradiční pálená taška

Dá se říct, že pálená taška je v Česku tradiční a oblíbená střešní krytina. Výrobci totiž nabízejí kompletní střešní systém včetně střešních doplňků a v bohaté škále materiálů, tvarů, barev a povrchových úprav. K dostání jsou profilované tašky nejrůznějších tvarů – rovinné, plastické, korýtkové a další, nebo také klasické „bobrovky“.

+ dlouhá životnost až 100 let
+ nízká nasákavost a velká mrazuvzdornost
+ vzhledová a barevná stálost

− vyšší hmotnost a cena
− pracnější pokládka

Cena: od 300 Kč/m2

Betonová taška

Na první pohled je betonová krytina jen těžko rozeznatelná od pálené. Vyrábí se v pestré škále barev a odstínů a její předností je vysoká pevnost při náhlých změnách počasí a odolnost v extrémních podmínkách, takže je použitelná i v horských oblastech. Montáž je jednoduchá a nepoužívá se při ní malta, čímž se dociluje efektu větrané střechy.

+ vysoká pevnost a mrazuvzdornost
+ nižší hmotnost a snadná montáž
+ škála barev i povrchových úprav

− dají se použít na střechy se sklonem až od 17°

Cena: od 200 Kč/m2

Cementovláknitá střešní krytina

Tato střešní krytina je vyrobená na bázi cementu, buničiny a umělých vláken, která dnes nahrazuje dříve oblíbený, ale zdraví škodlivý eternit, jenž obsahoval azbest. Většinou se vyrábí v černé, šedé či grafitové barvě. Záruční doba je 10 až 30 let.

+ zajímavý design

− poškozené části se těžko vyměňují

Cena: od 270 Kč/m2, vlnovky od 180 Kč/m2

Plechová střešní krytina

Plechové krytiny se vyrábějí jako velkoformátové rovné tabule, nebo lisováním do tvaru skupiny tašek. Cenově nejdostupnější jsou krytiny z ocelového plechu s ochrannou vrstvou proti korozi a z hliníkových plechů s povrchovou úpravou nebo bez ní. Krytinu z pozinkovaného ocelového plechu je ale nutné opakovaně natírat proti korozi, což zvyšuje náklady.

Použít lze i střešní krytinu z mědi či nerezové oceli, ale obě tyto varianty jsou velice nákladné. Životnost krytiny z mědi se sice dá počítat na staletí, ale 1 m2 měděného plechu o síle 1 mm stojí přibližně 1500 Kč.

+ nižší hmotnost, snadná montáž
+ velká odolnost a dlouhá životnost

− náročnější údržba

Cena: ocelový plech od 200 Kč/m2, hliníkový od 250 Kč/m2

Šindele z asfaltu a bitumenu

Tato střešní krytina je v podstatě asfaltovým pásem opatřeným vnitřní nosnou vložkou. Asfaltové šindele mohou mít různé tvary, mj. i tvar střešních tašek. Jsou určené pro střechy s minimálním sklonem 7°. Hodí se pro střechy, které neunesou vysokou zátěž krytinou, a také p ro atypické stavby, protože se snadno přizpůsobí složitým tvarům střechy.

+ nízká hmotnost a snadná montáž

− nižší trvanlivost a požární odolnost

Cena: od 200 až 300 Kč/m2

Plastová krytina

Patří mezi nejnovější střešní krytiny a vyrábí se buď z nových nepoužitých plastů, nebo z recyklovaných plastů. Lisované šablony mohou mít tvar klasických střešních tašek nebo dřevěných šindelů.

+ nízká hmotnost, velká odolnost

− částečná hořlavost

Cena: od 280 Kč/m2

Štípaná břidlice

Krytina se vyrábí štípáním a řezáním přírodní břidlice a vyrobené šablony je možné pokládat i na střechy nepravidelných tvarů či na horské chalupy. Nejmenší sklon pro krytiny ze štípané břidlice je 25°.

+ pevnost, odolnost a nižší hmotnost

− vysoké nároky na odbornou pokládku

Cena: od 700 až 1200 Kč/m2

Došky a šindele

Pravda, nejčastěji najdete došky a šindele jako střešní krytinu na historických objektech – většinou ve skanzenech –, ale na druhou stranu se dají použít i dnes. Proč? Protože úžasně vypadají. Zatímco došek by se dal popsat jako svazek slámy dlouhý 60 až 140 cm a na jeden metr čtvereční je třeba asi 15 došků, šindel je úzké dřevěné prkénko, které má na jedné podélné straně drážku a na druhé ostří.

Obě staročeské krytiny mají skvělé tepelněizolační vlastnosti, ale jejich životnost není nikterak dlouhá a stejně tak snadno vzplanou. Ani pokládka není nijak jednoduchá. Cena strojově vyráběných došků se pohybuje kolem 400 Kč/m2, zatímco za šindelovou střechu zaplatíte ještě o poznání víc. Jen materiál na střechu o ploše 100 m2 by stál přibližně 65 000 Kč.

Nezapomeňte na střešní doplňky

Pokud už jste si střešní krytinu vybrali, nezapomeňte, že součástí každé krytiny jsou i různé doplňky, které zajišťují kvalitní odvodnění a odvětrání střechy a umožňují její údržbu.

Sdílet článek