Dát si kávu ve stínu vlastní pergoly, co víc si v létě přát. Máte již tuto možnost, nebo o ní teprve přemýšlíte, respektive sníte? Pokud zatím patříte do druhé skupiny, vězte, že postavit pergolu zvládnete při troše šikovnosti i svépomocí. Jak na to?
Když se řekne pergola, co si představíte? Nejspíše zahradní přístřešek, pod kterým můžete relaxovat. Zahradní pergola však může být postavena snad na tisíc způsobů – malá i velká, masivní i odlehčená konstrukce, mohou ji obrůstat popínavé rostliny, nebo také ne. Možností je opravdu bezpočet.

Pergola je ale bezesporu významným zahradním prvkem. A právě proto je tak důležité, abyste důkladně promysleli její vzhled, velikost a hlavně umístění – tak aby dokonale zapadla právě do vaší zahrady.

Jak postavit pergolu

Kam umístit pergolu

Umístění pergoly by mělo logicky vycházet z dispozic vašeho pozemku – může vás třeba přilákat do zajímavého zákoutí zahrady. Pergola u domu pak může šikovně navazovat na interiér stíněním terasy.

Ideální je situace, kdy z pergoly nad terasou můžete vejít rovnou do prostoru kuchyně, jídelny či obývacího pokoje – nabídne vám tak úžasný prostor pro venkovní stolování. V tom případě by však měla o to více ladit s celkovým stylem domu. Pergola vás také může „pozvat“ do odlehlejšího prostoru, kde máte samostatnou letní kuchyni či zahradní krb.

Tip

Pojištění zahradních staveb, jako je například právě pergola, zajistíte v rámci pojištění nemovitosti. Třeba MojePojištění majetku od Modré pyramidy má kromě jiných i tu výhodu, že neuplatňuje podpojištění. Co to znamená v praxi? Pojištění jednou sjednáte a dál už žijete bez starostí. Vaše nemovitost bude vždy pojištěná na aktuální pojistnou hodnotu.

Zděná nebo dřevěná pergola?

Pokud máte v plánu velkou, samostatně stojící pergolu, je na místě ke stavbě použít kamenné nebo cihlové sloupy. Konstrukce bude stabilnější a dobře udrží těžké dřevěné překladové trámy. Pro středně velké a malé pergoly postačí dřevěné sloupky a nosníky.

Nejoblíbenějším a tradičním materiálem, ze kterého bývá pergola postavena, je dřevo. Jakmile použijete jeden druh dřeva, již se ho držte. Každé dřevo má svůj typický dekor, který se navíc v průběhu let mění. Nejednotnost materiálu by vaší dřevěné pergole zbytečně ubírala na kráse. Z jehličnanů se například hodí víc borovice a modřín, smrk není příliš vhodný. V dnešní době už ale nejsou výjimkou ani hliníkové pergoly. Hodí k domům s moderní architekturou.

Pokud patříte mezi klienty Modré pyramidy využijte slevu 10 % na zastřešení terasy CORSO a ALUKOV PERGOLA. Od firmy Alukov můžete využít i 5% slevu na zastřešení bazénu na míru.

Jak postavit pergolu – praktické tipy

Velikost pergoly: Při stavbě zahradní pergoly svépomocí si nakreslete plánek, který by vám měl dát určitou představu o spotřebě materiálu. Obecně však počítejte s tím, že pokud má vaše rodina čtyři členy, měly by být rozměry pergoly – s ohledem na stolování – 4 × 5 metrů. Na další zařízení, jako je třeba gril, počítejte s dalším místem. Co se výšky týče, obvykle je dva až dva a půl metru. Nosné sloupky by měly být 2,5 až 3 metry od sebe. Každý by měl mít půl metru hlubokou základovou jámu širokou zhruba 35 centimetrů. Tu vyplňte betonem. U dřevěných sloupků do betonu zapusťte dvojici plochých želez, pomocí kterých trámky ukotvíte. Cena pergoly se odvíjí od použitých materiálů. Menší dřevěnou pergolu můžete pořídit už od deseti tisíc korun, u hliníkových pe rgol ceny začínají na 17 000 Kč.

Se zelení, nebo bez?

Pergola porostlá popínavými rostlinami, třeba klasickým břečťanem či převislými růžemi, působí vzdušně a romanticky – stavba pak snáze zapadne i do odlehlého koutu zahrady. Pergola bez porostu rostlin vynikne sama o sobě jako dřevěná stavba – zde je však o to důležitější kvalitní provedení. Rostliny totiž dokážou ukrýt nejeden nedostatek.

Sdílet článek