Horké letní dny lákají ke koupání. Pokud se můžete vykoupat v bazénu na vlastní zahradě a nemusíte se tísnit s mnoha dalšími lidmi na plovárně, léto je o poznání příjemnější. Češi si zahradní bazény rychle oblíbili, v současnosti patří ke světovým velmocím v jejich počtu.

V tuzemsku připadá na sto tisíc obyvatel přes dva tisíce bazénů, více jich je v Evropě už jen ve Francii a Španělsku. V celosvětovém měřítku pak vede Nový Zéland. Naopak třeba ve výrazněji bohatším Německu mají na stejný počet obyvatel jen okolo tisíce rodinných bazénů.

Spousta výhod…

O důvodech nejspíše není třeba příliš hovořit. Předně Čechům chybí vlastní moře a k dispozici mají jen omezené množství vhodných přírodních vodních ploch, u nichž mohou relaxovat. Na první pohled se sice může zdát, že je v zemi přehršle jezer a rybníků, jen si ale vzpomeňte, kolikrát v létě slýcháme a čteme varování o sinicích apod.

Dalším z důvodů, který hraje stále větší roli při rozhodování, jsou děti. Lidé navíc touží po větším soukromí, které si u vlastního bazénu bezpochyby vychutnají. Není proto divu, že u nás každým rokem rychle přibývají desetitisíce dalších zahradních bazénů, díky čemuž patříme do dvacítky nejrychleji se rozvíjejících „bazénových“ trhů planety. Soukromé bazény u rodinných domů už dávno ztratily punc luxusu a staly se standardem.

Vybrat si bazén ale není tak jednoduché, jak to může navenek vypadat. Už dávno nejde jen o modrou díru v zemi. Zákazníci jsou náročnější a stále častěji investují nejen do samotného bazénu, ale rovněž do kvalitní a výkonné pískové filtrace, do ohřevu vody solární energií či tepelnými čerpadly nebo do zastřešení a dalších doplňků. Cena se tak může pohybovat od několika tisíc až k milionu korun. Jako všude jinde přitom platí, že za více peněz dostanete více muziky. Záleží tedy vždy na výši vašeho rozpočtu. Pokud nemáte dostatek naspořených prostředků, v Modré pyramidě vám nabídnou vhodný způsob financování.

Nejkvalitnější bazény jsou z keramických materiálů. Mají originální vzhled, výjimečnou pevnost a keramická vrstva je navíc vysoce efektivní tepelnou izolací.

… ale i některé nevýhody

Bazény mají přes nesporné výhody i několik nevýhod. Tou zřejmě největší je nutnost pečovat o čistotu vody, což obnáší investice do chemikálií, filtrů, souprav pro rozbor vody, dále do hadic a čerpadel.

Finančně také pocítíte rozdíl mezi zapuštěnými bazény a jejich nadzemními modely. Zapuštěné bazény standardních rozměrů stojí okolo sta tisíc korun (i když mohou stát i kolem milionu), nadzemní modely se dají pořídit už za několik tisíc. Nevydrží ale tak dlouho.

Budete-li si chtít za domem postavit rozměrnější bazén s plochou větší než čtyřicet metrů čtverečních, bude vás to stát o něco více financí, náročnější bude i papírování. Pro tak velký bazén už je totiž nutné vyřídit si stavební povolení.

 

Typy bazénů

Jestliže jste pro bazén jednoznačně rozhodnuti, stojí před vámi v první řadě volba typu. Levnější nadzemní bazény sice nevyžadují stavební úpravy, ale jsou spíše přechodným řešením. Dřív nebo později budete muset řešit co dál – koupit nový nadzemní model, nebo investovat do zapuštěného bazénu? Navíc nadzemní bazén zahradu příliš nezkrášlí, nejde totiž o moc vzhlednou konstrukci.

V případě nadzemního bazénu je důležité stavět na naprosto vodorovné ploše, jinak by hrozilo jeho protržení. Klíčové je i správné uložení fólie, což připomíná tapetování. Lepší je tedy spolehnout se na instalaci bazénu odborníky, kteří vás zároveň proškolí, jak např. pečovat o vodu.

Kompromisem vedle nadzemních a zapuštěných bazénů jsou tzv. polozapuštěné, které lze sehnat téměř za cenu běžných nadzemních modelů. Rozdíl oproti klasickým nadzemním bazénům je v tom, že jsou vyrobeny ze silnějšího plechu s antikorozní úpravou a z obou stran jsou ošetřeny ochrannou barvou.

Nejdražší jsou pak zapuštěné bazény. Jejich výhodou je téměř neomezená životnost, podle materiálů a konstrukce se dále rozdělují na fóliové, sklolaminátové, keramické a kompozitní. Zatímco fóliové jsou cenově nejpříznivější, nejkvalitnější jsou bazény z keramických materiálů. Mají originální vzhled, výjimečnou pevnost a keramická vrstva je navíc vysoce efektivní tepelnou izolací. Kompozitní materiály zase umožňují vtisknout vašemu bazénu mnoho různých tvarů.

Doplňky a údržba

Při pořizování bazénu byste měli myslet i na různé doplňky. Hodí se například letní plachta, která chrání vodu před znečištěním a v noci uchovává nastřádané teplo. Zimní plachta pak chrání bazén proti rozmnožení řas a výrazně napomůže při opětovném zprovoznění bazénu.

Dále můžete bazén vybavit protiproudem, který vám umožní opravdu si zaplavat, lokálními masážními proudy, vířivkou či zastřešením s UV ochranou, díky němuž budete moci bazén využívat i tehdy, když vám počasí zrovna nepřeje.

Čistota vody je pro příjemné užívání bazénu klíčová. Roli při údržbě hraje především výběr filtrační jednotky, kterou je potřeba zvolit zejména s ohledem na objem bazénu. Dobrá filtrace vyčistí celý bazén přes noc, tedy za šest až osm hodin. V současnosti je nejpopulárnější tzv. písková filtrace, kdy čerpadlo prožene vodu přes vrstvu speciálního písku, v němž se zachytí hrubší nečistoty. Pro udržení přijatelné kvality vody je také nutné investovat do chemických přísad.

Jezírko a bazén zároveň

Alternativou ke klasickým bazénům může být tzv. koupací jezírko, které kombinuje okrasné jezírko právě s bazénem. Tzv. ekobazén či biotopový bazén se obejde bez chemie na čištění vody a působí na zahradě výrazně harmoničtěji, nabízí bližší spojení s přírodou.

Přírodní bazén využívá přirozené samočisticí schopnosti vody a šetří svým majitelům peníze. Nádrž je rozdělená do dvou zón – v jedné se můžete koupat, ve druhé jsou pak podmínky uzpůsobeny pro růst vodních rostlin. Obě zóny rozděluje přepážka končící jen několik decimetrů od hladiny. Koupací prostor umožňuje několik pohodlných temp, okrasné jezírko je pak sice o něco mělčí, ale má takovou hloubku, aby v zimě nezamrzalo.

Co se týká příslušenství, není problém vybavit koupací jezírko tak, aby splňovalo naše nároky na bazén – ke koupací části tak může přiléhat dřevěné molo s odpočinkovou zónou, do vody pak mohou vést schůdky či žebřík jako v klasickém bazénu. Na škodu není ani síťka na sběr plovoucích nečistot, případně čerpadlo s jednoduchou mechanickou filtrací.

 

Rádi byste si bazén pořídili, ale nemáte na něj nyní dostatek prostředků? V Modré pyramidě vám nabídnou vhodný způsob financování.

Sdílet článek