Uvažujete o rekonstrukci bytu? Začněte od podlahy. Doslova a do písmene. Podlaha je základ, investicí velice často na celý život. Jste s ní každodenně v kontaktu – chodíte po ní, je neustále na očích, dokáže ovlivnit vzhled i atmosféru té či oné místnosti i celého bytu. Na rozdíl od jiných bytových prvků není výměna podlahy nijak snadná, proto je třeba její výběr opravdu důkladně zvážit.
Uvažujete o rekonstrukci bytu? Začněte od podlahy. Doslova a do písmene. Podlaha je základ, investicí velice často na celý život. Jste s ní každodenně v kontaktu – chodíte po ní, je neustále na očích, dokáže ovlivnit vzhled i atmosféru té či oné místnosti i celého bytu. Na rozdíl od jiných bytových prvků není výměna podlahy nijak snadná, proto je třeba její výběr opravdu důkladně zvážit.

Rozmyslete si, co musí podlaha splňovat. Navedou vás následující otázky.

Jak velkému provozu bude vystavena? V jaké místnosti bude položena? Kolik toho podlaha má vydržet? Jak složitý bude úklid a údržba? Máte doma mazlíčka nebo alergika? Kolik jste ochotni do podlahy investovat? Bude v ní podlahové vytápění?

Důležité je i to, co je pod podlahou

Klíčové pro podlahy není pouze to, co je vidět, po čem šlapeme, ale stejně důležitý je i podklad podlahy. Na špatně provedeném podkladu nikdy nebudete mít kvalitní podlahu, byť za ni dáte „majlant“. A totéž platí pro izolace, ať už tepelné, nebo hlukové.

Výběr materiálů je důležitý i v případě, že budete mít například podlahové vytápění. Zjednodušeně řečeno platí: čím menší tepelný odpor, tím lepší materiál pro podlahové vytápění. Z tohoto pohledu je nejlepší keramická dlažba, ale také vinylové a laminátové podlahy. Lze použít i dřevěné podlahy, ale zdaleka ne všechny. V případě podlahového topení se vyhněte třeba masivní dubové podlaze, stejně jako kobercům.

Dekor, barva a odstín podlahy mohou klidně přijít na řadu až jako poslední. Nicméně vzhled a odstín podlahy je to, co padne do oka okamžitě, proto je při výběru třeba si uvědomit, že by nás podlaha, nebo spíš její vzhled, neměla omrzet ani po letech. V tmavších bytech je jednoznačně lepší vybírat světlejší odstíny, univerzální volbou jsou pak neutrální barvy, které se snáze a lépe přizpůsobí tomu, jak je byt vymalován a jaké jsou barvy dalších bytových doplňků.

Vyberte tu správnou podlahu

Podlaha samozřejmě musí i něco vydržet. Ostatně, už to bylo řečeno, je to většinou investice na celý život. A každý prostor musí odolat jiné zátěži – v kuchyni musí být podlaha odolnější i vůči mechanickému poškození. A také snáze udržovatelná. V koupelně zase musí být povrch odolný proti vodě a vlhkosti. Jako nejvhodnější vychází keramická dlažba, ale pokud chcete mít podlahu v celém bytě jednotnou, i to je možné. Vinylové podlahy ve shodném dekoru se vyrábějí v různých zátěžových třídách, takže je lze použít v celém interiéru.

Vybrat si ten správný materiál podlahové krytiny tak nakonec nemusí být zas až takový rébus. Jen vědět, po čem sáhnout. Každá z podlah má jisté přednosti, stejně jako nedostatky. Takže jaká je nabídka? Z jakých materiálů můžete vybírat?

Dřevěná podlaha

Velice oblíbená, nepodléhá módním trendům, působí teplým a luxusním dojmem, předností podlahy z masivního dřeva je její trvanlivost. Stačí přebrousit, povrchově upravit, nejčastěji nalakovat, a máte na 15 až 20 let vystaráno. Výhodou je i rychlá montáž, ale vyžaduje rovný, suchý a pevný podklad. Nehodí se do vlhkého prostředí a ani výkyvy teploty a vlhkosti jí příliš nesvědčí. Ceny se liší podle použitého materiálu od 350 do 1 300 Kč/m2. Za položení počítejte s částkou 300 až 500 Kč/m2.

Parketová podlaha

Dalo by se říct, že to je klasika, tradiční podlahová krytina. K přednostem patří rychlá pokládka, je antistatická a antialergenní, ale vyžaduje rovný podklad. Lze ji sice obnovovat broušením, ale údržba je všeobecně nevýhodou parket. Vlhkost nemá ráda. Nejvhodnější úprava je třívrstvá, u které se dá vrchní lakovaná vrstva brousit. Hodí se především do obytných místností, ložnic. Cena vlysových parket se pohybuje v poměrně velkém rozpětí od 400 do 2 500 Kč/m2, za práci počítejte s částkou mezi 600 až 1 000 Kč/m2.

Laminátová podlaha

Může být imitací dřeva, ale prodává se i v mnoha dalších dekorech. Také u ní je předností rychlá pokládka, ale i tady platí, že podklad musí být rovný a suchý. Snadno se udržuje, stačí ji setřít a vyluxovat, na druhou stranu působí chladně a povrch je tvrdý. Hodí se i pro namáhané podlahy, do jakýchkoliv interiérů, včetně předsíní a vchodových místností. Desky se vyrábí v několika velikostních formátech v cenách od 250 až do 1 100 Kč/m2, cena pokládky se pohybuje mezi 100 až 150 Kč/m2.

Podlaha z linolea

Vyrábí se z přírodních surovin a je velice odolná proti opotřebení, má dlouhou životnost, ale vyžaduje pravidelnou údržbu včetně např. voskování. Dá se použít do různých místností, ideální je zejména pro kuchyně a koupelny. Pokládání podlahy vyžaduje pečlivost a zručnost, proto je lepší ho svěřit odborníkům. Vyrábí se jako jednovrstvá nebo vícevrstvá složená z vrchní vrstvy PVC a ze spodních měkkých a izolačních textilií. Podlahy z PVC stojí od 100 do 350 Kč/m2, cena pokládky se pohybuje od 100 do 150 Kč/m2.

Vinylová podlaha

Její obliba neustále roste. Vyrábí se v mnoha dekorech, dobře snáší vlhkost i vodu. Snadno se udržuje a má dobré tepelné i akustické vlastnosti. Je vhodná i pro podlahové topení. Lze ji použít do všech místností v interiéru, protože se vyrábí v různých zátěžových třídách. Pokládka ale vyžaduje přesnost a zručnost. Naproti tomu se poškozený díl dá snadno vyměnit. Ceny vinylu se pohybují zhruba od 500 Kč/m2 a cena pokládky od 100 do 150 Kč/m2.

Litá podlaha

Moderní typ podlahy, vylévá se z materiálů na bázi epoxidu, polyuretanu nebo cementu. Je velmi odolná, beze spár, takže se dobře a snadno udržuje. Vyrábí v pestré škále barev i dezénů, výhodou je jednoduchá aplikace. Povrch pod ní ale musí být dokonale hladký, zbavený všech nečistot a barev. Předností je i to, že lze vytvořit téměř dokonale rovnou plochu beze spár. Původně se používala v místnostech s velkou zátěží, například v garážích nebo chodbách. Dnes nachází uplatnění také v kuchyních, koupelnách i v obývacích pokojích. Cena materiálu na litou podlahu začíná zhruba na 700 Kč/m2.

Koberce

Jsou tradičním podlahovým materiálem, prodávají se v mnoha barvách, dekorech, velikostech. Působí měkce a teple, dobře izolují, na druhou stranu je jejich údržba náročnější, mají kratší životnost, nelze je použít do vlhkého prostředí a nedoporučují se alergikům. Navíc se nehodí pro povrchy s podlahovým topením. Cena koberc
ů se pohybuje v rozmezí 150 až 700 Kč/m2, pokládku zvládnete i sami, ale doporučujeme koberec alespoň částečně podlepit.

Keramická dlažba

Výhodou dlažby, která je častou volbou především v rodinných domech, je její odolnost a dlouhá životnost, zrovna tak jako snadná údržba. Keramická podlaha vydrží klidně i desítky let. V létě příjemně chladí, naopak její nevýhodou je tvrdost a chlad na dotek, což se ale dá řešit podlahovým vytápěním. Podle kvality dlažby se liší i její ceny, jejichž rozmezí je opravdu hodně velké – od 200 až třeba po 10 000 Kč/m2. Cena pokládky je 250 až 400 Kč/m2.

Ceny podlahy se liší především podle její kvality. Samozřejmě je fajn ušetřit nějakou tu korunu, ale po podlaze budete chodit každý den. I proto se vyplatí investovat o trochu víc s garancí kvality a větší trvanlivosti podlahy.

Sdílet článek