„Eko“ je v poslední době všechno, takže není divu, že došlo i na ekologické praní. Je to další způsob, jak ušetřit. Peníze i přírodu. Ukážeme vám, jak na to a že domácí výroba pracího gelu nebo prášku na praní není nic složitého.

Čisté a svěží prádlo, které provoní šatník, je sen každé hospodyně. Televizní reklamy se vás snaží přesvědčit, že s tím či oním pracím prostředkem a aviváží zaručeně vyperete snad i asfaltové skvrny, vrátíte svému oblečení barvy, které možná nikdy nemělo, a zajistíte, aby tričko zůstalo voňavé i po fotbalovém zápase. Už se ale nedozvíte, kolik set korun vás ony přípravky ve velkých plastových obalech budou stát a jaké chemické látky, které zatěžují přírodu i naše tělo, obsahují. Právě chemicky připravené prací prostředky s přidanými vonnými látkami, bělidly, látkami pro udržení barvy a konzervanty totiž bývají nejčastější příčinou kožních alergií, které mohou vést k závažným zdravotním komplikacím. Domácí prášek na praní vás toho všeho ušetří.

Inspirace od babičky

Dnes už si naštěstí nemusíte dřít ruce na valše jako naše prababičky, ale jejich recepty na domácí prací prostředky se hodí. Pořád totiž fungují. Obsahují přírodní látky, které jsou běžně k dostání, a navíc stojí zlomek toho, co prací prášky od chemických koncernů. A stejně jako babičky bychom neměli zapomínat na namáčení opravdu špinavého prádla nebo na předepírání skvrn. Pomůže s tím žlučové mýdlo nebo různé „babské recepty“ podle typu skvrny.

Lámete-li si hlavu s tím, jestli prát pomocí prášku, nebo gelu, žádná odpověď není špatně. Záleží na tom, co máte raději a kolik času chcete přípravě domácího pracího prostředku věnovat. Prášek na praní máte hotový raz dva, gel na praní je o něco málo náročnější a vydrží v lahvi asi tři týdny. V obou případech budete rozhodně hluboko pod cenou za jednu prací dávku ve srovnání s chemickými pracími prostředky. Kilo prací sody seženete asi za 50 korun, mýdlo – podle toho, jaké vyberete – za 40 až 100 korun.

Domácí prací prostředek raz dva

domácí výroba pracího prášku

Na domácí prášek na praní potřebujete 100 g mýdla na praní, které najemno nastrouháte a pak smícháte s 1 kg práškové sody na praní (nikoli jedlé sody!). A je hotovo. Mýdlo vyberte podle svého, klidně s jelenem nebo z místního eko obchodu, ale raději bez přidaných vonných esencí, abyste se vyhnuli alergenům. Ideální je také míchat prášek už v nádobě, v níž ho budete skladovat. Pamatujte ale na to, že musí být uzavíratelná – kvůli bezpečnosti dětí a vlhku. Na běžnou pračku vám budou stačit 2 až 3 lžíce, nejlépe přímo do bubnu.

Se sodou pracujte opatrně, ideálně v gumových rukavicích, protože může podráždit pokožku, a nevdechujte ji.

Pokud preferujete gel, budete kromě 100 g mýdla a 300 g práškové sody na praní potřebovat i 10 l vařící vody. Mýdlo opět najemno nastrouhejte a rozpusťte v části vařící vody. Pak přidejte sodu a míchejte, až se vše rozpustí a spojí. Postupně přilévejte zbylou vodu. Po vychladnutí směsi můžete přidat pár kapek svého oblíbeného esenciálního oleje. Vše nechte 24 hodin stát a občas promíchejte. Teprve pak můžete gel použít na praní. Na jednu pračku potřebujete jeden až dva hrnky gelu, tedy 250–500 ml, a opět nejlépe přímo do bubnu.

Váš domácí prací prostředek se hodí na všechno prádlo – bílé, černé i barevné. Jen dejte pozor na citlivé prádlo (fleece, vlna, hedvábí, funkční oblečení, mikrovlákno…), kterému mýdlo úplně neprospívá. Na tohle oblečení používejte raději speciální přípravky od eko výrobců. Pokud jde o dávkování, tady budete muset ze začátku trochu experimentovat. Účinnost prostředku závisí na tvrdosti vody, zašpiněnosti prádla a naplněnosti pračky (naplníte-li ji moc, může se prádlo špatně vymáchat a zůstanou na něm bílé skvrny od prášku). Perete-li v tvrdé vodě, klidně přidejte. Soda totiž změkčuje vodu a tím zlepšuje účinnost praní.

Na praní bílého prádla při vyšších teplotách, například povlečení nebo ručníků, můžete přidat perkarbonát sodný, který zajistí, že prádlo nezašedne. Při nižších teplotách k tomu přidejte ještě TAED (Tetraacetylethylendiamin). Vše mají v nabídce dobré obchody s ekologickou drogerií.

A co aviváž?

Pravda je, že aviváž vlastně nepotřebujete. Chemické aviváže obsahují optické rozjasňovače, aby se prádlo zdálo čistší a zářivější, a látky, které mají prádlo provonět. To ale zvládne už zmiňované mýdlo samo, případně můžete k prášku a gelu přidat pár kapek esenciálního oleje nebo použít máchadlo, které koupíte v každé eko drogerii. Ovšem pokud na aviváži trváte, zvolte raději nějakou od ekologického výrobce. Doporučení najdete níže.

Buďme ekologičtí do důsledku

marsejské mýdloChcete-li být opravdu ekologičtí, zajímejte se i o složení mýdla. Ve většině případů se doporučuje marseilleské mýdlo, ale to se, stejně jako řada „ručně dělaných“ mýdel, vyrábí z palmového oleje. Ten se získává z palmy olejné, která se pěstuje na plantážích v Indonésii, Malajsii, Africe a Americe. Pro získání místa na plantáže se však vypalují původní deštné lesy, což má za následek ohromné emise, stejně jako ničení původních lesů a úhyn 85 % druhů místní flory a fauny. Tisíce zvířat, především opic, jsou pak na plantážích, kde hledají potravu, zabíjeny jako škodná. Palmový olej tedy rozhodně nepatří mezi ekologické produkty. Takže si raději vyberte mýdlo, které je z olivového nebo kokosového oleje.

Jak prát ekologicky a efektivně

Perte i pračku – aby vám pračka dobře a dlouho sloužila, pravidelně ji čistěte, nejlépe octem. Počkejte si – perte jen tehdy, máte-li dostatek prádla na naplnění pračky, případně zvolte program na „poloviční pračku“. Předepírejte – opravdu hodně znečištěné prádlo předem namočte, skvrny předeperte žlučovým mýdlem. Perte přírodně – vybírejte si ekologické nebo domácí prací prostředky. Přímo do bubnu – zkuste dát prací prostředek přímo k prádlu, zvýšíte účinek. Méně je více – volte nižší teploty vody, běžně znečištěné prádlo vyperete na 30– 40 °C. Vyhoďte sušičku – pokud neperete denně pro desetičlennou rodinu, prádlo pohodlně a bez elektrické energie usušíte na slunci nebo na sušáku.

Rada pro začátečníky

Pokud s ekologií začínáte, nemusíte do ekologického praní skočit rovnýma nohama. Můžete začít jednoduše tím, že upravíte své „prací návyky“. Každá modernější pračka nabízí ekologický program, který pere tak, aby šetřil vod
u i elektrickou energii. Obecně platí, že běžně zašpiněné prádlo zvládne teplota 30 °C, takže stačí nastavit příslušný program. Na prací prostředky ale musíte dohlédnout sami.

Ne každý je „malý chemik“, a tak místo doma vyráběného prášku můžete zkusit ekologické prací prostředky, které dnes vyrábějí už i české značky. Poznáte je podle certifikátů – český certifikát Ekologicky šetrný výrobek uděluje Ministerstvo životního prostředí, mezinárodní certifikát nese označení The Flower (EU Ecolabel). Známé jsou značky Ecover, Frosch, Tierra verde, Ulrich, Sonett, AlmaWin nebo Missiva. Jsou k dostání na internetu nebo v eko obchodech. I u nás už se dají najít bezobalové obchody, kde si zboží nabíráte (stáčíte) do přinesených nádob.

Kde hledat?

V případě, že vás toto téma zaujalo a chcete se mu věnovat podrobněji, další informace, návody a e-shopy najdete například na webech kosmetikahrou.cz, econea.cz, eshop.tierraverde.cz či reduca.cz, kde je k dispozici i tzv. bezobalová mapa, na níž jsou všechny eko a bezobalové obchody v celé České republice a na Slovensku.

Tip Rádce na finance: Rychloúvěr Modré pyramidy

Nejlépe se pere v hezké koupelně. Jestliže má ta vaše nejlepší léta za sebou, můžete její rekonstrukci financovat pomocí Rychloúvěru od Modré pyramidy. (A pomocí Rychloúvěru si můžete koupit i novou pračku.)

Sdílet článek