Sezona se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Tak jako každý podzim i tentokrát byste měli vaši chalupu připravit na „zimní spánek“. Bez dostatečné péče hrozí, že místo vaší relaxace bude rychleji chátrat. Navíc silný mráz může bez náležitých opatření způsobit zbytečné a nákladné škody.
Velká část chatařů a chalupářů využívá své rekreační objekty pouze v jarních a letních měsících. Jakmile skončí letní prázdniny, je čas začít přemýšlet nad kvalitním zazimováním, díky kterému vaše stavení přečká zimu bez úhony. Jak chalupu připravit na zimní období co nejlépe? Máme pro vás několik užitečných tipů.

Vypněte vodu, plyn a elektřinuPéče o vodu je snad vůbec nejdůležitější, resp. voda a mráz by mohly stát za opravdu nákladnými škodami – zmrzlá voda by vám mohla na chalupě poškodit potrubí, ale třeba i toaletu. Než tedy zima zaklepe na dveře, musíte vypustit vodu ze všech trubek, rozvodů a hadic. Nejprve uzavřete hlavní přísun vody, otevřete všechny kohoutky a vyčkejte, až všechna voda odteče. Takovým fíglem, který si poradí se zbytkovou vodou, je pár lžic kuchyňské soli do odpadů – zabrání tomu, aby ta zbývající zmrzla a poničila trubky.

„Pokud je navíc vaše chata nebo chalupa vybavená bojlerem, nezapomeňte ho odpojit od zdroje proudu a vypustit – otevřít vypouštěcí ventily ohřívače i potrubí. Na jaře pak bojler zase vypláchněte čistou vodou,“ radí Michal Doležel z projektu E.ON Rádce.

Nejen vodu, rovněž nezapomeňte vypnout plyn a elektřinu. Michal Doležel dodává: „Součástí dobrého zazimování chaty nebo chalupy je vypnutí přívodu elektrického proudu. Předejdete tak nehodám způsobeným například zkratováním.“

Přečtěte si také

2. Střecha a okapy

Pozornost si žádá i střecha a okapy. Byť jen posunutá střešní taška může zapříčinit zatékání a vlhkost v celém domě. Kromě krytiny zkontrolujte i střešní latě. Pokud zjistíte, že je něco v nepořádku, zavolejte si na pomoc odborníky. Nezapomeňte na okapy – musejí být všechny dobře vyčištěné, aby mohly odvádět déšť i tající sníh. Pokud by voda nemohla volně odtékat, snadno zmrzne a stejně jako potrubí i okap může popraskat. Otevřený komín je dobré opatřit stříškou – opět kvůli vodě a jejímu možnému zmrznutí.

3. Nezapomeňte na sklep

Pozornost věnujte i sklepu. Snažte se objevit a hlavně utěsnit díry a skuliny, kterými by mohly vniknout hlodavci. Pro jistotu pak na podlahu rozmístěte pár pastiček. Pokud vedou do sklepa okna, opatřete je raději mřížemi. Přístupové dveře ze sklepa do obytného prostoru chalupy zamkněte.

4. Velkým nepřítelem může být i vlhkost

I před srážením vlhkosti se mějte na pozoru. Dochází k ní zpravidla při rychlém oteplení, kdy se vlhký venkovní vzduch kondenzuje v prochlazeném zdivu. „Pokud dochází k nahromadění větších závějí sněhu u vnější stěny, hrozí poškození omítky a zdiva. Tomu lze předejít přichycením nopové fólie na ohrožená místa. Nepustí sníh ke stěně a současně umožní její mírné odvětrání,“ vysvětluje Karel Murtinger, energetický poradce společnosti EkoWATT. Vevnitř se pak vyplatí odtáhnout nábytek od zdí – zamezíte tak tvorbě plesnivých skvrn.

Vlhkost může napáchat škody i na oblečení, ložním prádle či lůžkovinách. Pokud můžete, odvezte je chalupy pryč, jinak je uložte do vzduchotěsných pytlů. Skříně nechte otevřené dokořán.

5. Hlavně žádné jídlo!

V chalupě nenechávejte žádné potraviny – zbytečně by lákaly nezvané hosty, jako jsou hlodavci. Snad jen zavařeniny mohou zůstat. Vyprázdněte lednici a mrazák, odpojte je ze zásuvky a vymyjte nejlépe octovou vodou. Spotřebiče i skříňky nechejte otevřené kvůli možnému vzniku plísní, navíc nebudou díky přístupu světla tolik lákat hlodavce jako místo úkrytu.

6. Zahrada si také žádá péči

Do pořádku dejte i zahradu – shrabejte listí a posekejte trávu. Postarejte se o trvalky a další okrasné rostliny. Očistěte zahradní nářadí, vylejte vodu ze sudů a otočte je dnem vzhůru.

7. A nakonec pořádně zamknout

Že chalupa není trezor, to asi nemusíme připomínat, ovšem předmětem pozornosti zlodějů se může stát i tak. Proto se zaměřte především na vchodové dveře. Ideální jsou bezpečnostní dveře s vícebodovým zamykáním. Okna mohou chránit okenice na zámek, případně i klasické kovové mříže. Sklo v oknech zpevní bezpečnostní fólie, která by sklo v případě rozbití měla udržet pohromadě.

Tip Rádce na finance

Při zazimování chalupy jistě odhalíte nejeden nedostatek. Udělejte si seznam, přes zimu nechte nápady uzrát a na jaře se pusťte do práce. S vylepšováním chaty či chalupy, resp. jeho financováním vám pomůže úvěr ze stavebního spoření.

Sdílet článek