Věřte nebo ne, ale téměř všichni máme v bytě nebo na zahradě jedovaté rostliny, které ohrožují nás, především děti, ale i naše domácí mazlíčky. Na které byste si měli dát zvláštní pozor?

Přečtěte si také

Mnoho rostlin, které pěstujeme běžně na zahradě nebo máme doma jako pokojovky, je jedovatých. Často jsou jedovaté v různé míře, ale mohou zvířatům i lidem způsobit přinejmenším zdravotní problémy, v nejhorším dokonce smrt. Je tedy dobré dávat pozor na to, jaké rostliny kolem sebe máme, a jsou-li jedovaté, odstranit je. Pokud jde o děti, na toto nebezpečí často myslíme a dáváme jedovaté rostliny nebo byliny mimo jejich dosah. Obecně byste ale měli zabránit dětem v přístupu ke všem rostlinám, aby zkrátka nebyly v pokušení je ochutnat.

U zvířecích mazlíčků už tak obezřetní nebýváme, ačkoli bychom měli být. Psy i kočky přitahují pokojové rostliny, které připomínají tvarem trávu, což mohou být například některé palmovité pokojovky, které jsou jedovaté. A mnohdy jsou nebezpečné jen některé části rostlin, například cibulky narcisů a tulipánů, nebo květy.

Než přivítáte nového mazlíčka…

Ověřte, nejlépe konzultací s odborníkem, jestli nemáte doma nebo na zahradě jedovaté rostliny, okrasné keře, pokojové rostliny nebo bylinky. Poradit by vám měli v zahradnictví nebo květinářství, u veterináře nebo na odborných internetových stránkách, například na webu Veterinární toxikologické databáze.

Samozřejmostí je, že byste na rostliny doma ani na zahradě, pokud tam zvířata mají přístup, neměli používat žádná chemická hnojiva. V případě, že opravdu musíte něco použít, zajistěte, aby se k rostlině váš mazlíček nedostal. Pohnojíte-li zahradu, počkejte několik dnů nebo do velkého deště, který chemikálie spláchne.

„Zvíře přece ví, co je pro něj dobré“

Na to rozhodně nespoléhejte! Stejně tak nepředpokládejte, že když daná rostlina nezajímala vaše předešlé zvířátko, bude ji ignorovat i váš nový mazlíček. Zvlášť někteří psi mají natolik zvídavou povahu, že chtějí okusit všechno. V parku, ve volné přírodě nebo na návštěvě na zahradě můžou najít něco, co neznají a co chtějí ochutnat. A nepředpokládejte ani, že jedovaté rostliny zvířatům nechutnají. Některé naopak velmi. Na procházce v lese taky dávejte pozor na houby, které jsou velmi toxické.

A co býložravá zvířata?

Pokud je chováte, měli byste dát pozor na to, co roste ve výběhu, kde se pasou, nebo co je na louce, odkud berete seno. Zvlášť koně se ve výběhu mohou setkat s rostlinami, které jsou velmi jedovaté, ale přitom jsou pro ně laskominou, například tis. Další nebezpečné a přitom běžné rostliny jsou bolehlav, len setý, pryskyřník, tetlucha kozí pysk, starček nebo přeslička.

Jak poznat otravu u zvířat a jak jim poskytnout první pomoc

Pravdou je, že v jedovatosti jednotlivých rostlin je rozdíl. Některé mohou vyvolat „jen“ podráždění, rozšířené zornice, dýchací problémy, bolesti, průjmy, zvracení či křeče, které po čase pominou, ale stejné příznaky může mít i otrava, která končí poškozením vnitřních orgánů nebo krvetvorby a může vést až ke smrti zvířete.

Proto je nejlepší kontaktovat veterináře hned, jak si všimnete podezřelého chování nebo zdravotního stavu svého mazlíčka. Čím déle budete otálet, tím je šance na nápravu menší. Vezměte zkrátka zvíře k veterináři okamžitě, a pokud je to možné, vezměte s sebou vzorek rostliny, kterou snědlo.

První věc, kterou byste měli při podezření na otravu zvířete udělat, je vytáhnout zvířeti zbytky rostliny z tlamy a vypláchnout ji vodou nebo mlékem. Pokud nemá zvíře dýchací problémy (a pokud nemáte podezření na otravu nějakou chemickou žíravinou), zkuste vyvolat zvracení a pak zvířeti podat aktivní lékařské černé uhlí (doporučená dávka je 1 až 4 g/kg hmotnosti zvířete). Určitě s ním ale zajeďte k veterináři.

Silně jedovaté rostliny pro psy:

cykas japonský (palma), strelície, klívie, adénium, glorióza, oleandr, kalanchoe, alokázie, zamiokulkas, amarylis, syngonium, aloe, šeflera, hvězdník, asparágus, azalka, brambořík, krokus, diefenbachie, šplhavnice, tlustice, lilie, oleandr, filodendron, tchynin jazyk, tulipány a narcisy (cibule), jmelí, tis

Silně jedovaté rostliny pro kočky:

hvězdník, azalka, krokus, chryzantéma, brambořík, břečťan, lilie, oleandr, lopatkovec, šplhavnice, cykas japonský (palma), tulipány a narcisy (cibule), jmelí, tis

Další jedovaté pokojové rostliny pro kočky a psy:

agáve, anturie, cesmína, difenbachie, dračinec, dracena, datura, durman, filodendron, fíkus, glycinie, hlíznaté rostliny, hortenzie, hyacint, hloh, iris, jalovec, jmelí, kala, kalatea, kapradí, klívie, konvalinka, kosatec, kroton, kaktusy, monstera, orchidej, ocún, prvosenka, rajčata (zelené části), rododendron, routa vonná, rozmarýn, sasanka, sněženka, skalník, skočec, sleziník, stračka polní, svída krvavá, túje, tabák, vánoční hvězda, vánoční kaktus, vlčí bob, voskovka, vavřín, violky, zimostráz

Sdílet článek