A co býložravá zvířata?
Pokud je chováte, měli byste dát pozor na to, co roste ve výběhu, kde se pasou, nebo co je na louce, odkud berete seno. Zvlášť koně se ve výběhu mohou setkat s rostlinami, které jsou velmi jedovaté, ale přitom jsou pro ně laskominou, například tis. Další nebezpečné a přitom běžné rostliny jsou bolehlav, len setý, pryskyřník, tetlucha kozí pysk, starček nebo přeslička.
Jak poznat otravu u zvířat a jak jim poskytnout první pomoc
Pravdou je, že v jedovatosti jednotlivých rostlin je rozdíl. Některé mohou vyvolat „jen“ podráždění, rozšířené zornice, dýchací problémy, bolesti, průjmy, zvracení či křeče, které po čase pominou, ale stejné příznaky může mít i otrava, která končí poškozením vnitřních orgánů nebo krvetvorby a může vést až ke smrti zvířete.
Proto je nejlepší kontaktovat veterináře hned, jak si všimnete podezřelého chování nebo zdravotního stavu svého mazlíčka. Čím déle budete otálet, tím je šance na nápravu menší. Vezměte zkrátka zvíře k veterináři okamžitě, a pokud je to možné, vezměte s sebou vzorek rostliny, kterou snědlo.
První věc, kterou byste měli při podezření na otravu zvířete udělat, je vytáhnout zvířeti zbytky rostliny z tlamy a vypláchnout ji vodou nebo mlékem. Pokud nemá zvíře dýchací problémy (a pokud nemáte podezření na otravu nějakou chemickou žíravinou), zkuste vyvolat zvracení a pak zvířeti podat aktivní lékařské černé uhlí (doporučená dávka je 1 až 4 g/kg hmotnosti zvířete). Určitě s ním ale zajeďte k veterináři.