Venkovní kuchyně jsou moderní nápad na skvělé léto, tak se nechte inspirovat. My s vámi krok za krokem projdeme plánování vaší budoucí venkovní kuchyně a poradíme vám, na co byste měli myslet a podle čeho se rozhodnout. Ukážeme vám také, jak se stavba kuchyně venku může stát vaším domácím kutilským projektem.
venkovní kuchyňNa létě je báječné, že můžete být od rána do noci venku a dělat tam úplně všechno, dokonce i stolovat. Na druhou stranu nejotravnější věc v letním horku je vaření a pečení v dusné kuchyni, když jsou všichni na zahradě. Ve venkovní kuchyni vám ale nikdy žádná zábava neuteče a snadno z ní dohlédnete i na děti

Stavba venkovní zahradní kuchyně začíná otázkou

Postavit venkovní zahradní kuchyň svých snů, nebo třeba jen venkovní kuchyňskou linku, která se vejde na balkon či terasu, není těžké. Jenom musíte vědět, co chcete a můžete. Budete ji využívat jen nárazově na grilování s přáteli, nebo každý den na přípravu rodinných večeří? Vášnivě rádi zavařujete, nebo často pořádáte dětské párty? Chcete venkovní kuchyni s krbem, nebo s grilem? To všechno by se mělo promítnout do vaší představy spolu s tím, jestli sníte o rustikální venkovní kuchyni z cihel, o luxusně moderní, nebo o levné venkovní kuchyni z palet.

Neřešíte-li prostor ani finance, můžete si pořídit profesionální moderní kuchyň plnou špičkových spotřebičů a vychytávek, kde budete vařit a grilovat jako hvězdy televizních kulinářských show. Na to si ale raději pozvěte specializovanou firmu, jejíž architekt vám luxusní venkovní kuchyň kompletně navrhne a vybaví vším, po čem toužíte. Ovšem počítejte s tím, že vás to bude něco stát, a připravte si nejméně sto padesát tisíc.

venkovní kuchyňPokud nemáte tyhle možnosti, můžete si venkovní kuchyň navrhnout a postavit sami s pomocí kamarádů nebo šikovného řemeslníka. Ale nezapomeňte na bezpečnost – otevřený oheň a rozvody elektřiny ve venkovním prostředí, to všechno má bezpečnostní pravidla.

A jedno upozornění – pouštíte-li se do většího projektu, ujistěte se, že nepotřebujete stavební povolení nebo zda nemáte povinnost stavbu alespoň nahlásit. Stejně tak svůj plán nejdřív představte sousedům, abyste se vyhnuli případným nedorozuměním.

venkovní kuchyňKam s ní?

Klíčová je samozřejmě volba místa. U balkonu nebo terasy to řešit nemusíte, v zahradě pak pokud možno vyberte místo, které není příliš daleko od domu, ale zároveň je stranou, abyste měli soukromí a nerušili sousedy. Ideálně zvolte závětrnou stranu, aby vás neobtěžoval kouř, a alespoň částečně zastíněné místo s pěkným výhledem do zahrady. Než začnete plánovat, pozorujte také, kudy přes den putuje slunce, a podle toho svou venkovní kuchyň orientujte.

venkovní kuchyňDobré je využít zeď domu nebo jiné stavby na pozemku. Získáte tím jednu stěnu „zadarmo“ a snadno k ní připojíte krb nebo kuchyňskou linku. Důležité jsou i technické možnosti jako přívod elektřiny a napojení odpadu na kanalizaci.

Stavět se dá z čehokoli

Ptáte-li se na materiál na stavbu venkovní kuchyně, nejčastější volbou jsou cihly. Jsou velmi trvanlivé, variabilní, dobře vypadají i bez omítky a hodí se k jakémukoli designu. Podobné vlastnosti má také kámen, který, stejně jako cihly, stačí jednou za čas opláchnout tlakovou vodou. Pro složitější kreace můžete zvolit beton, který výborně doplňuje moderní design. Vhodným materiálem je i dřevo, které jen potřebuje speciální povrchovou úpravu, aby vydrželo vlivy počasí. A samozřejmě ho můžete kombinovat se všemi předchozími variantami.

Ať už použijete jakýkoli materiál, nezapomeňte na pravidlo rychlého a jednoduchého úklidu.

Pod širákem, nebo pod střechou?

Velkou výhodou venkovní kuchyně je to, že je otevřená, a tedy dobře větraná. Ale všeho s mírou. Vaření na otevřeném slunci asi neplánujete, takže musíte pamatovat na zastínění. Při příležitostném grilování si vystačíte se slunečníkem, ale lépe vás před silným sluncem a deštěm ochrání střecha pergoly, přístavku či altánu. Ty můžete doplnit markýzami nebo odnímatelnými zástěnami z látky či bambusu a pergolu klidně nechte porůst vistárií, růžemi nebo vinnou révou. Dobrý nápad je umístit kuchyni také vedle vzrostlých stromů, které sluníčko odstíní.

venkovní kuchyňPokud jde o střechu, která vás i kuchyň samotnou má chránit před sluncem, deštěm a sněhem, máte na výběr. Venkovní kuchyně může být opravdu plnohodnotná stavba se sedlovou střechou a podkrovím, které rádi využijete na skladování nebo na letní přespání, ale dobře bude vypadat i jednoduchý přístřešek z polykarbonátu nebo plechu.

Soustřeďte se také na podlahu. Pamatujte na to, aby byla protiskluzová – z dlaždic, cihel, kamene nebo dřeva – a několik centimetrů nad terénem kvůli dešťové vodě.

U venkovní kuchyně na balkoně nebo na terase s přístavky moc nepočítejte, spíše jděte cestou markýzy nebo lehké pergoly s polykarbonátovou střechou či stínící plachtou.

Do kuchyně si dáme…

Kuchyni si rozvrhněte tak, abyste měli dost místa na všechno potřebné. Volba vybavení záleží na vás a na tom, jak často kuchyň používáte. Na chatě, kde vaříte jen o víkendech, vystačíte s přenosným grilem, stolem na přípravu jídla a několika křesílky kolem krbu. V opravdové venkovní kuchyni, kde trávíte celé jaro a léto, se můžete pustit do něčeho složitějšího.

venkovní kuchyňZákladem je dostatečná pracovní plocha a úložné prostory na všechno nádobí. Vaření jako takové zvládnete na elektrické nebo plynové varné desce, ale můžete zvolit i kamna na dřevo s plotnou a vyzkoušet si vaření z doby našich babiček. V tomto případě ale dejte pozor na nádobí, protože hrnce s plastovými držadly nepřežijí. Vyplatí se vám také kuchyň vybavit velkým dřezem s přívodem teplé vody, troubou a myčkou, fajnšmekři si mohou přidat pec na chleba a na pizzu.

Zdaleka nejčastěji se ale ve venkovních kuchyních griluje, takže gril nesmí chybět. Přenosný gril vás bude stát jen pár tisíc a můžete ho postavit kdekoli. Chcete-li vestavěný gril, na internetu najdete jak jednoduché, tak profesionální modely a dostanete je hotové, nebo jako stavebnici. Volit byste měli s ohledem na kapacitu grilu, náročnost jeho provozu a údržby i na to, jestli se vám jeho cena „vyplatí“ vzhledem k tomu, jak často ho budete používat.

Venkovní kuchyně s krbem

I když krb máme spojený spíš s vytápěním, pro mnohé lidi je i neodmyslitelnou součástí venkovní kuchyně.

Na balkon si ho zřejmě nedáte, ale na trochu větší terasu už se vejde. Může být čistě romantickou kulisou pro posezení u vína, anebo plnit i praktickou funkci. Když odhlédneme od toho, že vás oheň večer zahřeje, jednoduchou úpravou z krbu uděláte gril – stačí přidat rošt nebo grilovací kámen. Kouř pak lze využít i k uzení masa v udírně, kterou snadno zabudujete do komína. Při stavbě krbu ve venkovní kuchyni ovšem musíte myslet na dvě pravidla – bezpečnost a dostatek místa na skladování dřeva.

Venkovní kuchyň z palet – jednoduše, ale účelně

venkovní kuchyň na balkoněJestliže nemáte k dispozici moc peněz nebo máte jen málo místa, a přesto po venkovní kuchyni toužíte, můžete si vybrat něco opravdu jednoduchého a levného. Bude vám stačit prostý pracovní stůl s malou plotýnkou, dřez na opláchnutí nádobí nahradí lavor s nádržkou zavěšenou na stěně a gril můžete mít přenosný, třeba kbelíkový. Jde o ideální řešení pro městské balkony nebo domy s malou zahradou, kde musíte šetřit místem.

Jako materiál na tuhle minimalistickou kuchyň se perfektně hodí palety, z nichž šikovné ruce s pilou a kladivem udělají korpus i pracovní plochu. Další paletu připevněte na zeď a použijte na zavěšení nádobí, nářadí či květináčů s bylinkami.

Nezapomeňte na jídelnuvenkovní kuchyň, jídelna

Nemusíte tomu říkat zrovna jídelna, ale část kuchyně, kde se stoluje, je zkrátka důležitá. Tohle je místo, kde s rodinou nebo přáteli chcete trávit příjemný čas u jídla a pití, takže jí také věnujte pozornost. Chcete-li odolnější venkovní nábytek, vyberte kov nebo tropické dřevo (po plastových židlích už asi nikdo netouží), zatímco nábytek z „obyčejného“ dřeva bude choulostivější a bude potřebovat údržbu a na zimu uklidit třeba do garáže.

Na detailech rozhodně záleží

Především nezapomeňte na osvětlení, a to jak centrální, tak u pracovní plochy, abyste si na grilování nemuseli svítit čelovkou. Pamatujte i na zásuvky na doplňkové spotřebiče, jako je rychlovarná konvice či rádio.

venkovní kuchyň detailyNa stěny kuchyně zavěste truhlíky s bylinkami, které tak budete mít při vaření po ruce. Použijte také dekorace a látky, protože barevné polštáře na židlích nebo závěsy místo dvířek ve skříňkách udělají pro útulný pocit hodně.

Pro venkovní kuchyň můžete také zvolit styl, který se vám líbí, ale do domu se nehodí. Hledáte-li inspiraci, nejoblíbenější je styl Provence nebo vintage, ale skvěle obstojí také typ „česká chalupa“ i moderní styl „od všeho něco“. Můžete si směle vyzkoušet svoje kutilské a designérské dovednosti. Uprostřed stolu vyřízněte otvor pro plechový truhlík jako nádobu s ledem na chlazení nápojů, prádelník po babičce přeměňte na skříňku na talíře, ze starých dveří vyrobte jídelní stůl, a židle, které jste našli na půdě, přetřete pestrými barvami. Trocha šikovnosti a máte originální kousek s rodinnou patinou.

Zahradní bar nesmí chybět

Jelikož každá zahradní večeře nebo párty je kromě jídla také o setkávání a o posezení u sklenky, součástí vaší venkovní kuchyně by měl být i zahradní bar. Ušetří vám čas a běhání dovnitř, když potřebujete dolít nebo doplnit led. Barový pult může být součástí kuchyně, nebo stát samostatně. Specializované firmy vám na míru postaví sofistikovaně vybavený bar s lednicí, boxem na led, vinotékou a pípou, ale stejnou službu udělá i starší lednička, pro niž si vyrobíte dřevěný box a postavíte ji pod jednoduchý pult na přípravu drinků a občerstvení.

venkovní bar DIYI tady můžete kutit! Stačí kus prkna nebo kuchyňské desky a dřevěný korpus, třeba vysloužilá komoda. Do desky vyříznete otvor pro vodovodní trubky nebo pípu, zapustíte nádobu s ledem na pár „aktuálních“ lahvinek a je to! Jen nezapomeňte, že má-li váš zahradní bar vydržet déle než jednu sezónu, měl by zvládnout vlhkost a přezimování venku nebo v garáži.

Ať už si postavíte malou a jednoduchou venkovní kuchyň s krbem, nebo si pořídíte sofistikovanou profesionální variantu se spoustou spotřebičů, určitě si ji se svou rodinou a přáteli užijete. Zahradní párty nebo dětská oslava narozenin díky ní dostanou úplně jiný rozměr!

Ilustrační foto: Pinterest, Shutterstock

Sdílet článek