Mít domácího mazlíčka přináší radost. Ovšem máte-li být všichni šťastní, tedy rodina i mazlíček, měli byste vědět, co všechno zvíře v bytě potřebuje a jak byt na zvíře připravit. Plánujete-li si do bytu nebo domu pořídit kočku nebo psa, uvědomte si, že s vámi budou doslova sdílet prostor, a to 24 hodin denně. Proto byste na nového člena rodiny měli připravit nejen sebe, ale i svůj domov. Určitě si ale předem zjistěte i něco o konkrétním plemeni, které si hodláte pořídit, protože každé má něco specifického. Než ale vůbec přivedete mazlíčka k vám domů…

… podívejte se na svůj byt očima rodiče

Asi kroutíte nevěřícně hlavou. Jistě, může se to zdát zvláštní, ale když máte doma malé děti, procházíte každý kout a v duchu skenujete všechna rizika, která na vašeho drobečka čekají. A se zvířaty byste to měli udělat stejně. Zvlášť, když si pořizujete malé nezbedné štěně nebo kotě. Počítejte s tím, že zvědavě vyzkouší všechno, co mají v dosahu. Na všechno vyskočí, po všem „sáhnou“, všude vlezou, jen aby zjistili, jak to tam vypadá nebo jak to chutná. Takže první pravidlo zní – bezpečí především!

Na co musíte myslet? Odstraňte z bytu jedovaté rostliny – poraďte se s internetem nebo v zahradnictví, jedovaté jsou například diefenbachie, tchynin jazyk, kroton, vánoční hvězda, monstera, břečťan a primulky.

Léky a chemikálie včetně tablet do myčky dejte někam, kam se zvíře opravdu nedostane, porcelán po babičce přesuňte z otevřených polic raději do vitríny, nože a nůžky schovejte do šuplíků, pračku, sušičku, myčku a troubu zavírejte a důsledně (!) kontrolujte pokaždé, když je chcete zapnout. Do oken, zvlášť ve vyšších patrech, nechte instalovat sítě proti hmyzu, a když zjistíte, že máte šikovného mazlíčka, který si umí sám otevřít vchodové dveře, zamykejte. Pozor také na balkony – do dveří namontujte sítě, a pokud chcete zvíře na balkon pouštět, zajistěte, aby nemohlo spadnout dolů. Nejlepší je balkon zabezpečit zasklením, sítí či pletivem. Odstranit byste také měli igelitové tašky a volně ležící elektrické kabely. Zvlášť pozor dejte na žehličku na žehlicím prkně, protože visící šňůra je extra lákavá hračka.   

Pokuste se zahradit mezery, kudy by se zvířátko mohlo protáhnout za nábytek nebo kuchyňskou linku a – světe div se – neumělo by se dostat zpátky! Rozbourat kvůli zvědavému kotěti linku za sto tisíc by se vám asi nelíbilo. Stejně tak máte-li někde nezaslepené průduchy, opatřete je mřížkou. Věřte, že vynalézavost zvířecích batolat (ale často i dospělých) nezná mezí.   

Ačkoli kočka a pes jsou v mnoha ohledech jiní, v lecčems mají stejné potřeby – chtějí 5 P:

prostor
pozornost
pelíšek
papání
povyražení.

Prostor

I zvíře potřebuje svůj prostor, zázemí, aby se byt stal místem, kde se bude cítit v bezpečí a doma. Kočka se většinou spokojí s tím, co máte, a zabere si nejlepší místa pro sebe. Lhostejno, jaké plány nebo priority máte vy. Lehne si tam, kde se jí zrovna líbí, takže se moc nesnažte vymezovat jí nějaká pravidla nebo místa. U psa je to jiné. Bude potřebovat místo (deku) na gauči (nebo vedle), aby mohl být stále s vámi, a potřebuje mít přehled i v noci, protože chce vědět, jestli je celá smečka v pořádku a může klidně spát. Pro kočku ale určitě vyhraďte místo na parapetu, aby se mohla dívat z okna. Zvlášť, pokud je opravdu čistě domácí. Je zvědavá a potřebuje hodně podnětů, aby se měla v těch několika hodinách, kdy nespí, čím zaobírat. Tedy kromě mytí kožíšku.J

Zvažte také podlahy – ne vždy a všude je vhodný koberec, který se hůř udržuje v čistotě, ale klouzavá plovoucí podlaha taky není ideální, zvlášť pro psa, kterému tak hrozí úraz. A jestli nemá plovoučka zvukovou izolaci, sousedé pod vámi uslyší doslova každý psí krok. Na dřevěných podlahách zase často zanechávají stopy psí drápky. Dobrou variantou je lino nebo marmoleum – je měkké, teplé a dobře se udržuje.

To oceníte zejména v případě, kdy se vašemu štěněti nebo kotěti stane nějaká nehoda. Jinak pejskovi samozřejmě stačí dopřát několikrát denně procházku a kočce pořiďte záchůdek se stelivem. Měl by být někde stranou, kde bude mít kočka trochu soukromí a kde vás nebude rušit věčné přehrabování písku.

V případě, že psa nebo kočku chováte v domě se zahradou a pouštíte je ven, zvažte, zda do dveří namontovat zvířecí dvířka. Zbavíte se tak povinností otevírat zvířátku dveře pokaždé, když chce ven nebo dovnitř (což oceníte hlavně například ve čtyři ráno). Dvířka se dají „zamknout“, abyste měli přehled, jestli je miláček doma nebo se toulá venku. V každém případě ale nechte zvířátko očipovat – čip vám ho pomůže najít, kdyby se zaběhlo. A také zkontrolujte stav plotu a branky, abyste minimalizovali nechtěné „úniky“.   

Pozornost

Věnujte mazlíčkovi čas a pozornost – hrajte si s ním, mazlete se, dovolte mu sdílet s vámi čas. Jestliže se po celém dni vrátíte domů, nestačí zvíře jen nakrmit.
Když zasednete k televizi, nechte pejska nebo kočku přijít k vám a pomazlit se, usnout vedle vás na sedačce… Nevyhánějte miláčka od sebe jen proto, že se bojíte, že vám sedačku podrápe nebo zachlupatí. Stačí pod mazlíka natáhnout deku, čímž mu navíc vymezíte jeho místo na pohovce, a můžete se mazlit. A s chlupy si poradí lepicí válečky, které by rozhodně měly patřit k vaší domácí výbavě, nebo výkonnější vysavač.

V případě pejska pamatujte i na místo u vchodu, kde mu po procházce otřete tlapky, aby za vámi mohl do obýváku. Bez vaší pomoci se neobejde. Jestliže máte dům s přilehlou technickou místností, můžete si udělat mycí koutek tam. A smiřte se i s tím, že když pejsek potřebuje větší hygienu, budete mu muset přepustit koupelnu, nejlépe sprchový kout. Aby mu dlaždičky neklouzaly, použijte protiskluzovou podložku nebo ručník.

Věnujte také pozornost návykům. Když zjistíte, že se psovi nebo kočce nějaká část bytu nebo určité křeslo líbí, zkuste vše přizpůsobit tak, aby byl spokojený váš miláček i vy.
Pro kočku to můžou být volné parapety, aby se mohla slunit a koukat z okna, pro psa třeba místo na rozvalení v předsíni, aby vás mohl vyhlížet už u dveří.

A pozornost také znamená, že budete ostražití a budete stále přemýšlet, jestli za sebou po bytě nezanecháváte něco, co by mohlo zvíře zničit, sežrat nebo čím by si mohlo ublížit.

Pelíšek

Tohle je speciální a velmi individuální kategorie. Pelíšek pro psa i kočku volte podle velikosti zvířete, zvířecího temperamentu a podle svých finančních možností. Vždycky by ale zvíře mělo nějaký mít. Alespoň jeden, nejlépe v klidném koutě obýváku nebo chodby, kde bude mít klid na odpočinek, ale zároveň přehled.   

Pokud má váš miláček trochu problém s aklimatizací nebo pokud potřebuje v rušné domácnosti opravdu trochu soukromí, nechte mu někde bokem otevřenou přepravku. Ta mu poskytne klidné a chráněné místo, kde může s pocitem bezpečí odpočívat, ale také se naučí, že přepravka je příjemné místo a nebude mít problémy, když ho v ní budete chtít přepravit k 
veterináři.

Kočky si nepotrpí na jeden stabilní pelíšek, spíš mají několik oblíbených míst a vás se ptát nebudou. Jako pelíšek stačí pořídit košík (nebo krabici) s polštářem, který můžete v případě potřeby snadno přenést.

Jste-li kutilové, můžete pelíšek i vyrobit z věcí nebo nábytku, které už doma nepotřebujete. Inspiraci najdete tady.

Kočce můžete také koupit odpočívadlo s prolézačkami, škrabadlem a zavěšenými hračkami. Kočky totiž rády pozorují dění z vyvýšené pozice, takže je lákají také skříně a poličky, na které se dá vyskočit (pozor na vázy a květináče na takových místech). Na odpočívadlo udělejte místo nejlépe v rohu nebo alespoň u stěny, aby měla kočka pocit vlastního prostoru. Nicméně může se stát, že výběrem kočku neokouzlíte a odpočívadlo bude okázale ignorovat. S tím nic nenaděláte. Ale jestli chcete zabránit tomu, aby si brousila drápky o koberce nebo čalounění křesla, určitě pořiďte alespoň samostatné škrabadlo.   

Papání

Základem je vybrat dobré misky. Musíte mít alespoň dvě – na vodu a granule, ale je dobré mít ještě jednu na pamlsky nebo masové konzervy. Vodu by mělo mít zvíře stále k dispozici.
Velikost misek vyberte podle velikosti mazlíčka, pro vysoké psy můžete zvolit variantu misek na nožkách, což psům usnadní krmení. Ale to nejdůležitější je, že by vaše kočka nebo pes měli mít určité místo vyhrazené pro krmení. Stejně jako vy máte jídelní stůl. Misky umístěte nejlépe do kuchyně nebo do chodby, ale hlavně někam, kde nebude zvíře při jídle rušeno a kde nebude překážet ani vám. Pokud máte v daném místě koberec, dejte pod misky omyvatelnou podložku. Klidně poslouží i zbytek linolea nebo „člověčí“ omyvatelné prostírání.

Povyražení

Zábava je důležitá nejen pro lidi, ale i pro vaše miláčky. Potřebují si ukrátit dlouhou chvíli při čekání na vás, zahnat nudu a taky procvičit. Tělo, smysly i instinkty. Navíc tím, že jim poskytnete zábavu, eliminujete pohromy, jako jsou okousané dveře a ožužlané boty.

Psi i kočky jsou lovci a budou se s radostí honit za míčkem, barevnou kuličkou nebo umělohmotnou myší. Ovšem klidně i ve tři ráno, takže jestli chcete tichou noc, odstraňte před spaním z jejich dosahu všechny hlučné hračky. Pro kočky jsou také ideální hračky zavěšené na klice nebo na spodní hraně židle, stejně jako peříčka na tyčce, s nimiž je budete škádlit. Nemusíte je kupovat, vystačíte si s kuličkou papíru nebo pingpongovým míčkem. Psům zase dopřejte radost z aportování, nejlépe tenisáku. Milují to! Velmi ocení i obyčejné lano na přetahování anebo žvýkací kost.Máte-li zahradu, můžete pejskovi vyrobit nějaké překážky a trénovat s ním různé dovednosti. Vyřádí se a vy s ním strávíte kvalitně nějaký čas. Kočky v bytě, jak už bylo řečeno, potřebují výhled z okna, aby mohly pozorovat cvrkot venku.

A jste-li příznivci vychytávek a moderních technologií, můžete je využít i pro svého kamaráda. Když nejste doma, může mu jídlo odměřovat inteligentní dávkovač granulí, kamerou napojenou na internet ho můžete hlídat, a dokonce na dálku díky mikrofonu doma i napomenout, když bude lumpačit. Pravda ale je, že jako „velký bratr“ ho můžete zase připravit o spoustu zábavy.

Jedna rada na závěr – smiřte se se ztrátami

Když se rozhodnete, že by vaši rodinu měl doplnit pes nebo kočka, měli byste být smíření s tím, že se ve vašem domově leccos změní. A to nejen co do fungování. Každé zvíře má svůj temperament a někdy se prostě stane, že při „průzkumu“, při hře nebo jen z nudy vaši miláčkové něco zničí.
Na podlaze zůstanou stopy po drápcích, rohy nábytku nebo dveří někde ponesou stopy zoubků a váš gauč se prostě může ukázat jako daleko lepší na ostření drápků než designové škrabadlo. Některým ztrátám můžete předejít výchovou, dostatkem pozornosti a vnímavosti k potřebám svého mazlíka, nebo prostě jen tím, že budete ostražití a uklidíte vždy z dosahu všechno, co by mohlo všetečného zvědavce lákat. Přivádíte domů dalšího člena rodiny, nikoli dekoraci, takže stejně jako vy občas rozbijete hrnek, i vašemu čtyřnohému kamarádovi se někdy stane „nehoda“.

Co je ještě dobré vědět?

Bydlíte-li v podnájmu nebo v družstevním bytě, informujte majitele bytu, že si chcete pořídit zvíře. Majitel bytu ani sousedi vám podle občanského zákoníku nemohou chov zvířete zakázat, pokud zvíře nepředstavuje pro ostatní zvláštní nebezpečí nebo nepůsobí v bytě/domě nepřiměřené obtíže (zápach, nadměrný štěkot, poškozování majetku, …). 
Můžete být požádáni o placení „nájemného“ za svého mazlíčka, které hradí například zvýšené náklady na údržbu společných prostor apod. Majitel bytu má právo stav bytu pravidelně kontrolovat.

Tip Rádce na finance: Pojištění majetku

Ke zvířecímu miláčkovi si určitě pořiďte i pojištění majetku a odpovědnosti. Kryje například i to, když váš pes sousedovi zakousne slepici nebo zničí něco v pronajatém bytě.

Sdílet článek