Dětský pokoj většinou zařizujeme s velkou péčí a doufáme, že nějaký čas vydrží. Ovšem na druhém stupni základní školy, když začne útočit puberta, je nejvyšší čas na změnu vyloženě dětského vzhledu i vybavení pokoje pro vaše mladé studenty. Do moderního studentského pokoje budete potřebovat nový nábytek, ale zdaleka ne jen to. Chce to taky spoustu nápadů. Pokud nevíte, jak na to, máme pro vás inspiraci, jak proměnit dětský svět ve skvělý studentský pokoj.

Pryč s dětským nábytkem

To je naprosto zásadní! Dětské židličky a postel, do níž se vytáhlý puberťák vešel ještě před rokem, prostě musí jít.
studentský pokojNaštěstí existuje spousta serverů, kde všechno použitelné snadno prodáte, takže vás nemusí trápit, že něco vyhazujete.

Určitě zvažte i výměnu koberce, zvlášť jsou-li na něm dětské motivy jako například dopravní hřiště. Při výběru nové podlahové krytiny byste měli vzít v úvahu především praktičnost (úklid nebývá silnou stránkou teenagerů) a design.
„Spíše než koberec bych doporučila hladkou podlahu, nejlépe dřevo či korek, a kusový koberec, který se snadno vypere,“ říká architektka Lucie Pössnickerová.

Vyberte kvalitní vybavení pokoje

Nemusíte kupovat zrovna designové kousky. Hlavně pamatujte na to, že nábytek musí studentovi vydržet několik let, a to z hlediska jak kvality, tak parametrů. Vybírejte tedy kvalitně zpracovaný nábytek, který vydrží i ostřejší zacházení.
„Pokud jde o vzhled, nábytek by měl být co nejjednodušší – jednobarevný, maximálně v kombinaci se dřevem, protože pokoj se bude ještě vyvíjet, budou se měnit dekorace, barvy stěn, tapety či textilie, takže nábytek by měl být designově univerzální,“ doporučuje Lucie Pössnickerová.

Plocha stolu by měla být dostatečně veliká, aby se na ni vešel notebook, pracovní sešit i učebnice, židle by měla mít nastavitelný a dostatečně hluboký sedák i opěrku. Je tedy lepší vyhnout se dětskému rostoucímu nábytku a koupit už „dospělou“, polohovatelnou verzi.

A ještě jedna důležitá věc – nezapomeňte na dostatečné osvětlení pracovní plochy i pokoje jako takového.postel ve studentském pokojiPostel do studentského pokoje vybírejte, jako byste ji vybírali pro sebe. Teenager mívá náročný den – škola a spousta dalších aktivit dají zabrat, takže i on si musí dobře odpočinout. Potřebuje také oporu pro stále ještě rostoucí páteř, a kvalitní matrace je tedy nutná, stejně jako rošt a pevný rám postele. Na rozbalovací molitanovou matraci raději zapomeňte. Nutno poznamenat, že pokud máte běžného puberťáka, bude na posteli trávit hodně času. Je tedy dobré pamatovat i na ukládání lůžkovin.  

Naslouchejte

To je další důležité pravidlo. Za první roky školní docházky zjistíte leccos o tom, k čemu vaše dítě tíhne (styl, aktivity, koníčky…), ale nerozhodujte za něj.
Prostředí dítě motivuje a formuje, takže se svého potomka zeptejte, co by si přál. Jaké barvy by v jeho království měly být, jakou chce postel, zda by si představoval pokoj na nějaké téma…studentský pokojVy jako rodič máte dbát na to, aby vybavení pokoje bylo zdravé, účelné a pro vás finančně dostupné. Nicméně styl pokoje by si měl diktovat jeho obyvatel, jakkoli vy máte možná jinou představu. Dítě student se v pokoji musí cítit příjemně, aby se mu v něm dobře odpočívalo i studovalo. To znamená, že sice můžete uplatnit svoji rodičovskou autoritu, například když si syn vysní „fakt hustej“ pokoj s černými lebkami přes celou stěnu, ale je-li to možné, měli byste názor dítěte respektovat.

Kam s tím?

Aby vaše dítě tuhle otázku nemuselo řešit, je potřeba ve studentském pokoji pamatovat na dostatek úložných prostor. Už nepůjde jen o velkou šatní skříň nebo komodu na prádlo. Teenager potřebuje místo, kam se mu vejdou knížky, cédéčka, vybavení na sport a na koníčky, ale také třeba trofeje nebo milovaná sbírka. Na různé diplomy nebo „důležité obrázky“ se hodí i nástěnka.
„A nezapomeňte na háčky a věšáky pro odložení věcí po příchodu domů, jinak k tomu účelu poslouží pracovní židle,“ upozorňuje architektka.
studentský pokoj

Myslete na kámoše

Pokud si to můžete s ohledem na prostor dovolit, myslete na to, že občas u vás budou chtít přespat kamarádi. Nezapomeňte tedy na přídavnou postel nebo na místo pro nafukovací matraci.

Dejte pokoji punc osobitosti

studentský pokoj osvětlení

Chcete-li vytvořit originální prostor, který bude vaše dítě motivovat a rozvíjet, dodejte pokoji šmrnc. Výrazná tapeta, která by jinde v bytě neprošla, spousta pestrobarevných polštářů na posteli, sedací vak, křeslo vznášející se ve vzduchu, oboustranná knihovna, skateboard na stěně místo obrazu, poličky z dřevěných bedýnek, noční stolek ze starého lodního kufru či šperkovnice z pouzdra na housle. Prostě něco mimořádného!
Vyrobte si originalni lustry
Rozsvitte svou starou lampu

Vytvořte zóny

Pokud jde o barvy, ať už s dcerou či synem vyberete decentní pastelové, nebo naopak pustíte na stěny pokoje výrazné tóny, pamatujte, že i tady platí: Méně je více. S výraznou tapetou, výmalbou nebo dekorací buďte opatrní a v části pokoje, která je určená pro relaxaci, volte raději méně vášnivé barvy a motivy.
„Dětské pokoje jsou většinou relativně malé a musí plnit několik funkcí. Prostor je tedy potřeba rozdělit na zóny – pracovní a klidovou část –, čehož je možné dosáhnout právě intenzitou či výrazností barvy,“ radí Lucie Pössnickerová.

Vychytávky dělají dojem

studentský pokoj koutekKaždý studentský pokoj by měl mít aspoň jednu vychytávku. Že nevíte, o čem je řeč? Víte, jak bude váš puberťák nadšený, když bude mít postel vysouvající se zpod pódia (což je ideální pro malé prostory) nebo zavěšenou na lanech? Jak bude zbožňovat svoji „zašívárnu“ ve výklenku bývalých dveří, kde se dá číst oblíbený časopis bez rušivého dohledu rodičů? Rozhlédněte se po pokoji a využijte jeho půdorys originálně a do posledního centimetru. Pro inspiraci stačí otevřít Pinterest. Určitě najdete obrázek něčeho, co by se k vám dalo použít.

Tip na závěr

studentský pokoj

V ezměte proměnu pokoje jako rodinnou záležitost a zapojte svého puberťáka do tvorby jeho vlastního prostoru. Je to skvělý způsob, jak se něco přiučí a vy s ním můžete strávit drahocenný čas při činnosti, která ho bude zaručeně bavit, protože to dělá pro sebe.

Mimochodem pokud nemáte na předělání pokoje zrovna velkorysý rozpočet, tohle je skvělá příležitost k výrobě vlastního nábytku. Porozhlédněte se doma, na chalupě, u příbuzných nebo v bazarech po starších kouscích, které ještě dobře slouží, ale vzhledově už nejsou nic moc. Pak už stačí jen fantazie, plechovka barvy či smirkový papír, a můžete ze starého nočního stolku vytvořit neuvěřitelně osobitý kousek.
Dekorace z věcí, které najdete na půdě
Nový život starých beden

Zdroj ilustračních obrázků: Pinterest.com a Shutterstock.com

Kdo je Lucie Pössnickerová

Při realizaci svých návrhů interiérů určených pro bydlení, ale třeba i pro obchod a služby vždy uplatňuje individuální přístup. Dobře ví, že každý klient je jiný a interiér musí zrcadlit jeho osobnost.

„Váš dům je vaším větším tělem“
To je motto bytové designérky Lucie Pössnickerové.

Proto také tvoří v duchu feng-šuej a navrhuje dětské pokoje podle horoskopu.
lucie.possnickerova@gmail.com

Sdílet článek