Když se pustíte do stavby nebo rekonstrukce bydlení, jednou z položek, které nemůžete pominout, jsou okna. Ale jak vybrat okna, která jsou pro váš domov nejlepší? Jsou vhodnější okna plastová, hliníková, dřevěná nebo eurookna?
Každá varianta má své přednosti a záleží na tom, co potřebujete a chcete. V každém případě je to velká investice s vyhlídkou na několik desetiletí, takže je dobré důkladně ji zvážit.

Především vybírejte podle typu stavby

Má-li vám dům či byt dobře sloužit, měli byste respektovat jeho specifika. Do dřevostavby se hodí dřevěná okna, která jsou nejvhodnější i pro historický dům, zatímco pro ultramoderní stavbu můžete zvolit hliník nebo plast. Máte-li běžný zděný rodinný nebo bytový dům, můžete si dovolit prakticky cokoli. Nejste-li omezeni památkovými předpisy, záleží na vašich osobních preferencích a možnostech.

Plast, dřevo nebo hliník?

řez oknemJste-li milovníky přírodních materiálů, pravděpodobně sáhnete po dřevěných (euro)oknech. Léty ověřená klasika s nespočtem tvarových i barevných variací se vyznačuje velkou tvarovou stálostí a při správné údržbě i dlouhou životností. Nevýhodou je ovšem zmíněná náročnější údržba a o něco vyšší cena. Dřevěná okna si ale můžete dovolit do jakékoli stavby a pro drsnější prostředí můžete zvolit venkovní hliníkový plášť.

Plastová okna jsou v současné době nejoblíbenější variantou. Přitahují velmi příznivým poměrem ceny a kvality, množstvím tvarových i barevných variant a v neposlední řadě velice jednoduchou údržbou. Hodí se nejčastěji do novostaveb rodinných nebo bytových domů, ale dobře budou sloužit i ve starších domech, pokud to prostředí dovoluje.

Hliník je nejodolnějším materiálem, okna z něj vyrobená jsou prakticky nezničitelná a jednoduše se udržují. Skvěle se hodí do moderní architektury i na velké prosklené plochy komerčních budov, zimních zahrad či bazénů. Jejich nevýhodou je ale vyšší cena a o něco horší tepelně izolační vlastnosti.

Vybíráte-li střešní okna, je to ještě trochu složitější. Větší důraz byste měli klást na hydroizolaci, zastínění a v neposlední řadě i na technické řešení, tedy na to, jak se s oknem manipuluje a zda vám systém umožní snadnou údržbu. Z tohoto pohledu vítězí plast a hliník, což jsou materiály, které na rozdíl od dřeva lépe snášejí extrémní zátěž.

Na ceně záleží, ale nejen na ní

Při investici do bydlení byste na těch podstatných věcech, jako jsou okna, šetřit neměli. Ne že by nutně platilo, že to nejdražší je nejlepší, ale je dobré udělat si trochu průzkum a ověřit si parametry a ceny u několika výrobců. Rozhodně dvakrát zvažte, než skočíte po nějaké nabídce typu „nejlevnější na trhu“.

Ačkoli cena bývá hlavním kritériem, neměla by být tím jediným, co na nových oknech posuzujete. Odhlédneme-li od designu, tedy barvy, tvaru a profilace oken, protože dnes už můžete mít prakticky cokoli, měli byste se zaměřit především na funkčnost a praktičnost.

Izolační vlastnosti

Rozhodně vezměte v úvahu také povětrnostní vlivy, hlučnost a prašnost prostředí. Jiné izolační vlastnosti budete potřebovat na horách, jiné na hlučné městské ulici. Hlavními faktory, které ovlivňují tepelně a zvukově izolační vlastnosti okna, jsou stavební hloubka a zasklení. Obecně platí, že čím větší stavební hloubka, zjednodušeně šířka okenního rámu, tím lepší izolace. U zasklení by vás měla zajímat hodnota Uw, tedy číslo označující tepelnou prostupnost okna. Čím nižší, tím lepší vlastnosti. V současnosti se používají nejvíce trojskla, ale i ta nabízejí výrobci s řadou specifických úprav a můžete si tak vybrat tu variantu, která nejlépe vyhovuje vašim požadavkům i peněžence.

Vybírejte u výrobce

Podle čeho vybírat okna

Typ stavby, do níž okna vybírám Požadované tepelně a hlukově izolační vlastnosti Reference výrobce, nabízené služby a doplňky Design a kvalita zpracování Cena a poskytnutá záruka Náročnost údržby v horizontu několika let

Vždy je lepší vybrat si okna od firmy, která je přímo vyrábí a má příslušné certifikáty podle českých norem. Je dobré sehnat si reference – buď přímo, na osobní doporučení, nebo alespoň na internetu. Pak se zajděte podívat do ukázkové prodejny, kde si okna prohlédnete a odborný personál vám zodpoví všechny vaše dotazy.

Ideální je nechat si okna od výrobce také instalovat (a zednicky začistit), abyste se vyhnuli nepříjemnostem při případné reklamaci či neodborném osazení, které může výrazně zhoršit vlastnosti oken.

Zajímat by vás měla i délka záruční doby a servisní služby. A nepodceňujte nabídku doplňků. Okno není jen rám a sklo. Jsou to i venkovní a vnitřní parapety, kování, zastínění, sítě proti hmyzu… Důležité maličkosti.

Nezapomínejte na bezpečnost

Máte-li malé děti nebo zvířata, jistě oceníte ochranné prvky jako pojistky a zámky kliček nebo ochranné sítě. Proti nezvaným hostům vás pak mohou ochránit destičky proti odvrtání kličky, více zamykacích bodů a samozřejmě i bezpečnostní sklo. Pomohou i moderní technologie – elektronické zámky nebo spínače napojené na alarm.

Rada na závěr

Můžete mít skvělá okna, ale pokud dům nebo byt „nepoužíváte“ správně, problémům se zřejmě nevyhnete. Je třeba dostatečně větrat, protože dlouho uzavřený prostor, zvlášť, když má sklony k vlhkosti, před plísní nezachrání sebedokonalejší okenní systém. Stejně tak je třeba s rozmyslem topit. Jsou sice prostory, které vytápět nepotřebují, jako chodby či nepoužívané pokoje, ale když tam alespoň netemperujete, ochlazují vám sousední místnosti a dříve nebo později se v nich také usadí plíseň. Stačí jen několik stupňů, aby se v mrazech na oknech nesrážela vlhkost.

Jak vybrat plastová okna?
Plastová okna jsou dnes nejčastější volbou a výběr je opravdu široký. Na co se tedy soustředit? Nejdůležitější je stavební hloubka, tedy šířka profilu, která by neměla být pod 7 cm. Pokud jde o počet komor, standardem je dnes alespoň 5, ale velmi zásadní je také síla, materiál a tvar kovové výztuhy, která zajišťuje stálost tvaru, a tedy i funkčnosti okna (zejména u větších rozměrů). Důležité je i dostatečné (trojité) těsnění ve spáře, kde okno přiléhá ke stěně. Tudy totiž můžete ztratit hodně tepla a nesprávné provedení může vést k rosení oken.

Ovšem to, co izolační vlastnosti oken ovlivňuje nejvíce, je zasklení. Jeho kvalita určuje z větší části kvalitu tepelné, světelné i zvukové izolace. Standardem jsou dnes
izolační dvojskla, ale vzhledem ke stoupajícím nákladům na energie se stále více prosazují o něco dražší, ale z hlediska úspor přínosnější trojskla.

Kolik vás budou stát okna v plastu, dřevě nebo v hliníku? 
To není vůbec jednoduché říct. Každý výrobce a prodejce má totiž trochu jiné ceny a něco jako jednotná cena za standardní okno neexistuje. Proto ve většině firem nabízejí službu bezplatné kalkulace, aby se vyhnuli zobecňování.
Cena se totiž odvíjí nejen od rozměrů okna, ale i od typu použitého materiálu, tedy od druhu profilu a jeho technických vlastností (např. počet komor, typ výztuže, druh dřeva), povrchové úpravy či barvy, ale zahrnuje i typ skla, kování a výběr dalších doplňků.Obecně lze ale říct, že to, co zaplatíte za základní plastové okno, dáte s menším příplatkem za dřevěné ve stejné podobě, zatímco hliníkové bude alespoň jednou tak drahé.

Názorně – a velmi orientačně – tedy dvoukřídlé otevírací okno s jedním křídlem vyklápěcím o rozměrech 1 200 × 1 200 mm pořídíte v plastu zhruba za 5 000 korun, dřevěné bude na této částce začínat s tou nejzákladnější verzí (čím kvalitnější dřevo, tím dražší) a za hliníkové dáte minimálně jednou tolik. Ale pamatujte, že každý materiál má svá pozitiva a specifické vlastnosti.

Sdílet článek