V poslední době se často hovoří o tzv. internetu věcí. Tedy o kompletním a ideálně bezdrátovém propojení zařízení, které používáme v každodenním životě, s internetem. Internet věcí může výrazně proměnit způsob našeho života a samozřejmě i podobu a fungování našich domácností.

V praxi by to mohlo znamenat třeba to, že lednička si pohlídá svůj obsah a v případě, že chybí potraviny, které v ní obvykle bývají, jednoduše je sama objedná. Nebo vám nabídne recept na jídlo z ingrediencí, které v ní prokazatelně jsou. A co taková chytrá žárovka? Ta by zase mohla komunikovat s televizí a nastavit jas a barevnou teplotu světla podle obrazovky a zvýšit tak uživatelský komfort při sledování filmu či sportu. Podobných příkladů může být spousta.

Zní to jako sci-fi, ale o internetu věcí se v podstatě hovořilo už v minulém století. Koneckonců první toustovač připojený na internet se objevil už v roce 1989. Tehdy vznikl ve společnosti Interop jako součást sázky. Nebyl bezdrátový, ale fungoval. O dva roky později ho výrobci dokonce doplnili o malý robotický jeřáb, jenž doplňoval do toustovače plátky chleba. Také ten šlo ovládat přes internet.

Velkým trendem současnosti je nositelná elektronika. Spousta lidí nosí na zápěstí chytré náramky či hodinky, které monitorují jejich aktivitu přes den a kvalitu spánku v noci, zaznamenávají spálené kalorie, nachozené kroky, srdeční tep a spoustu dalších zdravotních údajů. To poskytuje uživatelům motivaci dostat se do formy. Navíc mnohé zařízení obsahují i tréninkové plány, které uživatele doslova vedou za ručičku.

Odtud už je jen krůček k tomu, aby chytré technologie začaly pronikat dál za dveře našich domů a bytů. Možností uplatnění je mnoho – ať už jde o šetření nákladů na energie, automatizování některých úkonů nebo zvyšování bezpečí. Zkrátka – chytré systémy mohou dostat do formy nejen nás, ale i naše domovy.

Stačí dotykový displej

Pro Ivana Šebka a jeho rodinu je chytrá domácnost naprostou samozřejmostí. Celý život pracuje s různými technologickými vychytávkami a rád se jimi obklopuje i v soukromí. Asi nepřekvapí, že prakticky vše lze v domě ovládat prostřednictvím tabletu nebo chytrého telefonu. Vypínače světla prakticky nejsou nutné, stačí stisknout tlačítko na dotykovém displeji, stejně lze pustit televizi, zapnout topení či třeba vytáhnout nebo stáhnout žaluzie…

Zatímco Ivan Šebek dokáže využívat všechny technické finesy svého domu, jeho žena a děti se zatím omezily spíše na možnosti, které chytrá domácnost přináší v oblasti zábavy. Doma mají propojené hudební přehrávače, DVD rekordéry, počítače i televizi – vše v jediné síti s jednoduchým dotykovým ovládáním. Mohou si tak v televizi pustit filmy z centrálního úložiště dat, a to i na dálku. Stejně tak si pouštějí i hudbu, aniž by se museli prohrabávat hromadou cédéček. Dotykem lze spustit i pořad automaticky nahraný z televize.

Kromě toho ale řeší chytré bydlení i další věci, pro chod domu o poznání důležitější. Počítač se stará o ohřev vody i vytápění domu podle nastavené teploty, Ivan Šebek může z tabletu či mobilu spustit vyhřívání domu třeba ještě před cestou ze zimní dovolené. Jednoduše lze také nastavit vytápění na jinou teplotu v každé místnosti, aby v obýváku bylo po návratu z hor příjemně a v ložnici se dalo spát a nebylo tam teplo k zalknutí.

Stejně tak lze naopak v létě nastavit ventilaci či klimatizaci. Za horkých, slunečných dnů se dům sám postará o to, aby se nepřehřál – na základě dat z meteostanice zkrátka zatáhne žaluzie.

V chytrém domě Šebkových lze rovněž nastavovat osvětlení. A to nejen podle momentální nálady, ale i podle různých osvědčených světelných scénářů. V noci se tak svítí u pokoje dětí, aby se nebály, lehce osvětlená je i cesta z jejich pokoje či ložnice rodičů na záchod, aby se nikdo nezranil.

Ještě před probuzením se v kuchyni zapíná domácí pekárna, aby měli všichni ke snídani čerstvý chléb. Součástí chytré domácnosti jsou i trouba a myčka, venku na zahradě pak zavlažovací systém či poštovní schránka, jejíž čidlo zaznamená, zda přišla nějaká pošta, a zobrazí informaci na displeji.

Chytré technologie jsou ideální pro domy či velké byty.

Vše se vypne a odpojí

Ani když v domě nikdo není, nemusejí se Šebkovi bát, že se něco stane. Stačí dům zakódovat a vše se automaticky vypne. Navíc se také zatáhnou rolety a zavřou okna, plyn se rovněž odpojí. Pokud čekají návštěvu příbuzných či přátel, ale nestíhají se vrátit včas, mohou vše na dálku spustit a dům otevřít. Na kameře přitom vidí, jestli do něj opravdu míří známé tváře, nebo nějací nezvaní hosté.

Chytré technologie jsou ideální pro domy či velké byty. Zatímco v menším bytě je vše takříkajíc po ruce, na velkém prostoru už to tak jednoduché není. Správa takového bydlení je pak při vybavení inteligentními systémy mnohem pohodlnější. Navíc chytré technologie jsou „chytré“ i co se týká samotné instalace. Při jejich zavádění totiž nemusejí být nutné stavební úpravy a řada funkcí se dá použít i v hotových domech či bytech, protože fungují bezdrátově. Můžete o nich proto uvažovat i tehdy, když už dům či byt stojí.

 

 

 

Sdílet článek