Bezpečnost dětí v domácnosti je zdánlivě jednoduchá věc. Zavřená okna, nějaká ta dětská pojistka nebo zábrana… Jenže bezpečnostní prvky pro děti nejsou to jediné, co vaše děti ochrání.
Jako dospělí si nebezpečí, která nám hrozí v domácnosti, dobře uvědomujeme, ale bezpečnost pro děti musíme zajistit. Zábrany pro děti, dětské pojistky, uzamykatelné skříňky… To všechno byste si měli pořídit, jakmile vaše dítko začne samostatně objevovat svět kolem sebe. Na co musíte myslet především?

1. Okna, dveře, balkony

Zdá se to jako zbytečná připomínka, ale opakování není nikdy dost, když jde o bezpečí dětí. I když bydlíte v přízemí nebo si myslíte, že dítě na okenní parapet nedosáhne, počítejte raději s tím, že vás dítě může překvapit. Zvědavost a touha objevovat dokážou v dětech vyvolat neuvěřitelnou vynalézavost, pokud jde o způsoby, jak překonat překážky.

Vždy se ujistěte, že okna a dveře jste dobře zavřeli a zajistili. Můžete si pořídit uzamykatelné kliky, které dítě nedokáže otevřít, ale počítejte s tím, že k otevření budete vždycky potřebovat najít klíček. Variantou je klika s pojistným knoflíkem, který musíte zmáčknout pokaždé, když chcete okno otevřít. I na ventilačku je dobré namontovat dětskou pojistku, která mimo jiné zabrání dítěti v tom, aby si přivřelo do okna prstíky. A na balkonové dveře nebo na dveře se sítí pak určitě namontujte pojistku, případně alespoň řetízek, který zabrání otevření.

Za úvahu stojí také bezpečnostní skla, která jdou jen obtížně rozbít, takže se dítě nemůže pořezat o střepy, i když třeba do skla balkonových dveří buší hračkou. A v neposlední řadě myslete na to, aby u oken a dveří nestálo nic, co by dětem mohlo pomoct vyšplhat se na parapet.

2. Kuchyně

Kuchyně je místem, kde dítěti hrozí asi nejvíc nebezpečí. Proto si dejte opravdu záležet na tom, abyste je odstranili. Na šuplíky a zásuvky namontujte dětské pojistky, nože, nůžky a jiné ostré předměty nenechávejte volně ležet a ukliďte je mimo dosah dětí, čisticí prostředky a igelitové tašky přesuňte ze spodních skříněk tam, kam na ně dítě nedosáhne. Pokud nejsou mimo dosah, zabezpečte i dvířka trouby, mikrovlnky a myčky. Nikdy nevíte, co všechno se tam dá schovat.


A pak je tu samozřejmě sporák – dítě se o něj může spálit, když nenechavé ručky šátrají po horní hraně linky, ale také na sebe může převrhnout hrnec s horkou tekutinou. Ideální je tedy vařit na zadních plotýnkách, kam zaručeně nedosáhne, ale protože to vždycky nejde, vyplatí se koupit speciální „ohrádku“. Pozor dejte i při jídle. Je lepší obejít se nějaký čas bez ubrusu než řešit bolestivé popáleniny poté, co na sebe dítě i s ubrusem strhlo horkou polévku.

3. Ostré rohy

Tomuhle nebezpečí se úplně vyhnout nedá. Nemůžete odstranit všechny ostré rohy a hrany v bytě, ale alespoň nasaďte dětské chrániče na ty, které jsou ve výšce dětské hlavy, kde hrozí nejvíc poranění – tedy typicky rohy stolu, skříněk nebo komod. Chrániče se vyrábí z tvrdšího plastu nebo silikonu a dítě spolehlivě ochrání.

4. Bezpečná chůze

V momentě, kdy se vaše dítě naučí chodit, chce běhat stůj co stůj. Jenže svoboda pohybu přináší i nebezpečí – klouzající podlaha, kusové koberce nebo prahy, o které se dá zakopnout… Řešení je jednoduché: Potomkovi na nohy navlečte boty nebo ponožky s protiskluzovou vrstvou, kusové koberce odstraňte, dokud na vratkých nožkách nebude jistější, a prahy ho prostě naučte důsledně vnímat. Stačí dítě vždy, když přes práh jde (zpočátku asi s vaší asistencí), důrazně upozornit, že má na překážku dát pozor.

A pak jsou tu schody. Máte-li je v domě, nebezpečí pádu snadno odstraníte zábranou v podobě ohrádky (dole i nahoře!) a koberce nebo protiskluzových pásků na hranách schodů. O nutnosti zábradlí asi mluvit nemusíme.

5. Chemikálie a léky

Vůči tomuhle nebezpečí býváme trochu slepí, protože prostě víme, že tablety do myčky se nejedí a prací gel sice krásně voní, ale na pití vhodný není. Jenže dítě to chce zkusit. Takže všechno, co k čištění nebo praní doma používáte, dejte nahoru nebo do uzamykatelných skříněk. Rozhodně nespoléhejte na to, že má lahev se saponátem bezpečnostní uzávěr, to nemusí stačit.

A nezapomeňte na léky. Zvlášť pokud dáváte dítě na hlídání babičce a dědečkovi. Tam se léky běžně povalují volně v kuchyni nebo v šuplíku stolu. Takže myslete na to, že je máte mít někde, kam na ně dítě nemůže. A to samé platí i o alkoholu.

6. Rostliny

Máte-li doma zeleno, ověřte si, že rostliny, které pěstujete, nejsou jedovaté. Zní to možná banálně, ale otravy z rostlin nejsou úplně neobvyklé. Takže se poraďte s odborníkem, nebo alespoň s odborným internetovým portálem, jestli doma nepěstujete něco, co by mohlo vašemu broučkovi ublížit.

7. Elektřina

Nebezpečí, které pro zvídavé děti představují elektrické spotřebiče, známe dobře, takže to možná není třeba moc připomínat. Ale pro jistotu. Důležité je opatřit všechny nízko osazené zásuvky dětskými záslepkami a zkontrolovat, jestli se dítě nedostane k elektrickým kabelům, za které může tahat a strhnout tak na sebe například rychlovarnou konvici nebo toaster.

8. Koupelna

I koupelna si zaslouží pozornost. Do vany nebo sprchového koutu určitě pořiďte protiskluzovou podlážku a vyplatí se investovat i do termoregulační sprchové hlavice nebo kohoutku, abyste předešli opaření.

A myslete i na to, že pokud jste ve vaně na pár dnů ubytovali vánočního kapra nebo v ní namáčíte třeba záclony, je moudré zamknout dveře nebo jinak zabezpečit, aby se váš malý detektiv nešel do vany plné vody podívat sám.

9. Vysoký nábytek

Nábytek, zvlášť vysoké police nebo knihovny, se z dětské perspektivy jeví jako ideální lezecká stěna či rozhledna. Proto důsledně dbejte na to, aby byly tyhle těžké kusy nábytku, které můžou dítě při pádu vážně poranit, přichycené ke zdi a nemohly se tedy na dítě převrátit. Stejné opatření určitě udělejte i u komod, protože stačí, když dítě vytáhne několik šuplíků najednou, a komoda ztratí stabilitu. Rozhodně nic nepodceňujte, protože i malá komoda může dítě nepříjemně zranit. A má-li dítě v pokoji vyšší postel nebo palandu, určitě myslete na zábradlí nebo zábrany, aby nespadlo.

10. Nářadí

Stejně jako nože nebo nůžky, i nářadí všeho druhu by mělo být bezpečně uložené v horních policích, uzamykatelné skříňce nebo boxu. Šroubovák ani pilka do dětských rukou rozhodně nepatří. Zvlášť když se s nimi dají dobře preparovat třeba zásuvky nebo prozkoumávat elektrické kabely.

11. Volně stojící předměty

Obezřetně vybírejte i dekorace. Odstraňte všechny volně stojící sošky, vázy n
ebo velké květináče, které by dítě mohlo převrátit, rozbít a pořezat se o ně. Pozor i na sušáky s prádlem nebo vánoční stromek. Pokud je nemůžete mít mimo dosah dětí, alespoň mějte děti vždy na očích.

Malá rada na závěr

Jestliže dítě necháváte na hlídání v jiném prostředí než doma, všechno zkontrolujte, jako by to byl váš domov. I za cenu toho, že budete vypadat jako paranoidní rodiče. Nespoléhejte na to, že babička s dědou vychovali svoje děti, a tak jistě vědí… Přece jen je to už nějaký čas, takže si nemusí všechna nebezpečí uvědomit. A taky – kdo zná vykutálenost vašeho potomka líp než vy? Jen vy víte, co váš malý rošťák umí vymyslet, aby se dostal k „zážitku“! Takže klidně přehánějte, protože pro bezpečnost dětí není nic příliš.  

Sdílet článek