Zatímco ceny bytů a domů rostou, s navyšováním pojistných částek u pojištění nemovitostí to tak horké není. Vlastníci si stále neuvědomují možné důsledky podpojištění.
Pokud jste svou nemovitost koupili v cenově příznivější době, máte nejspíše důvod k radosti. Na druhou stranu byste měli zpozornět, možná i vy máte nyní nedostatečně pojištěnou střechu nad hlavou. Přitom podceňováním aktualizace pojistné smlouvy ohrožujete svůj majetek v hodnotě i několika milionů korun.

Meziročně stouply ceny nemovitostí v Česku přibližně o patnáct procent. Když se ale podíváme dále do minulosti, rozdíly jsou opravdu markantní. Od roku 2010 stouply ceny nemovitosti v Praze přibližně o 35 %, v Brně dokonce o 46 %.

Sladká nevědomost

Podpojištění je vlastně stav, kdy je sjednaná pojistná částka nižší, než by měla být. Podstatná je reprodukční hodnota nemovitosti, tedy částka, za kterou je možné ji v případě poškození uvést do původního stavu. Pokud je tedy váš dům či byt podpojištěn, hrozí vám, že pojišťovna bude v případě nějaké škodní události krátit pojistné plnění.

Ještě v nedávných dobách jsme se přitom o podpojištění mohli dočíst jen v souvislosti s varováním, abychom nešetřili na nesprávných místech a svůj byt či dům pojistili na adekvátní hodnotu. Nyní je situace jiná. Podpojištění se totiž najednou může týkat velké části vlastníků nemovitostí ve velkých městech – cena jejich nemovitosti stoupla, ale výši pojistné částky zatím neaktualizovali. Také se například týká těch, kdo své nemovitosti rekonstruovali, čímž pochopitelně jejich hodnota roste, ovšem jejich majitelé na aktualizaci pojistky už nemyslí.

Pro ilustraci si uveďme příklad. Pan Modrý si před osmi lety koupil v Praze byt 2 plus 1 za dva a půl milionu korun. Na tuto částku samozřejmě uzavřel i pojištění nemovitosti. Cena jeho bytu ale stoupla na pět milionů, pojistku zatím neaktualizoval. Pojistná částka je tedy poloviční, než by měla být. V případě pojistné události, kdy by byla škoda vyčíslena třeba na 500 000 korun (tedy na desetinu hodnoty), pojišťovna nemusí vyplatit plnění v této výši. Pokud bude krátit úměrně k podpojištění, vyplatí pouze desetinu z pojistné částky, tedy 250 000 korun.

Tip: MojePojištění od Modré pyramidy neuplatňuje podpojištění, pojištění jednou sjednáte a dál už žijete bez starostí. Vaše nemovitost bude vždy pojištěna na aktuální pojistnou hodnotu.

Na nic nečekejte a aktualizujte

Situaci vyřešíte jednoduše aktualizací. Pokud vás ale zrovna neláká představa pročítání pojistných podmínek, svěřte své pojištění nemovitosti zkušenému specialistovi. Ten ohlídá, kdy je správný čas na „update“ vaší smlouvy. Samozřejmě je pak ideální obrátit se na finančního poradce už při samotném uzavírání pojistky.

Tip Rádce na finance:

S pojištěním nemovitosti vám rádi poradí v Modré pyramidě. MojePojištění majetku má navíc řadu výhod. Kromě eliminace rizika podpojištění je pojistné plnění vždy v nových cenách, což znamená plnění v takové výši, která umožní koupit si věc stejnou, případně podobnou. Výhodně si můžete připojistit i pojištění odpovědnosti osob

Sdílet článek