Je výhodnější platit nájem a bydlet v „cizím“, nebo se zadlužit a pořídit si vlastní domov na úvěr? Lidé dosud neměli k dispozici jasný přehled o poměru mezi průměrným nájmem a průměrnou splátkou hypotéky. Až nyní – a mohou se podle něj rozhodovat. Modrá pyramida společně s Asociací realitních kanceláří vytvořila tzv. Index bydlení, díky němuž je odpověď zřejmá. Možná vás překvapí, koupě nemovitosti se totiž vyplatí téměř ve všech krajích. 
V 9 z celkových 14 krajů je průměrná výše nájmu jen nepatrně nižší, než je průměrná splátka hypotéky či úvěru na vlastní domov (viz modře označené kraje v přiložené mapce ČR). V Praze jsou obě platby fakticky totožné – průměrný nájem představuje 97 procent průměrné splátky hypotéky nebo úvěru.

Přechod z nájemního do vlastního bydlení je z finančního pohledu velmi dostupný nejen pro Pražany, ale také pro lidi v Karlovarském, Olomouckém, Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Měsíční nájemné v těchto regionech v průměru dosahuje více než 90 procent splátky úvěru na bydlení. Čísla tak hovoří jasně – z finančního hlediska nedává smysl vyhýbat se hypotéce či úvěru.

Pouze ve třech krajích (Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském) se nájemné v porovnání s hypoteční či úvěrovou splátkou dostalo pod hranici 72 procent. Bydlet v nájmu je tam tak relativně výhodnější, než je tomu v ostatních krajích. Přesto se i v těchto krajích dlouhodobě vyplatí vlastní bydlení.

Splátky nájmu a hypotéky se příliš neliší

Zda zvolit nájem, nebo úvěr, to musí zvážit každý sám. Index bydlení Modré pyramidy jen dokladuje, že měsíční platby nájemného a hypotečního úvěru nejsou v současné době výrazně odlišné. Ovšem zatímco po ukončení nájemního bydlení nevlastníte nic, po splacení hypotéky či úvěru na bydlení máte vlastní nemovitost, a tedy jistotu pro budoucnost.

Poměr mezi výší nájemného a průměrnou splátkou za úvěr na bydlení je důležitým ukazatelem také při úvahách o koupi bytu jako investice. Pokud například uvažujete o investici do bytu pro další pronájem v Praze, můžete vhodně zapojit i cizí kapitál, inkasované nájemné totiž investici takřka pokryje. V regionech s nižším poměrem ale musíte počítat s delší návratností své investice.

Index bydlení Modré pyramidy ukazuje, kolika procent z průměrné splátky úvěru na bydlení v daném kraji dosahuje průměrný nájem. Čím je tento ukazatel vyšší, tím výhodnější je pro občana přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastního, financovaného úvěrem.

Metodika výpočtu Indexu bydlení Modré pyramidy
Index bydlení Modré pyramidy je vypočítáván zvlášť pro každý kraj, a to na základě údajů o průměrné výši nájmu (poskytuje Asociace realitních kanceláří ČR) a průměrné splátce úvěru na bydlení od Modré pyramidy (průměrná splátka Hypoúvěru v daném regionu s průměrným podílem výše úvěru k hodnotě nemovitosti 87 procent) při zohlednění průměrné rozlohy bytu podle údajů ČSÚ. Index udává poměr mezi průměrnou výší měsíčního nájmu v daném regionu a průměrnou splátkou úvěru na bydlení v daném regionu. Výsledný index tedy udává, kolika procent z průměrné splátky úvěru dosahuje průměrná splátka nájmu, a to vždy zvlášť pro každý region.

Sdílet článek