Můžete mít desítky různých plánů, jak naložit se svým bydlením. Můžete snít o stavbě nového domu, koupi bytu, kompletní rekonstrukci staršího rodinného domku, půdní vestavbě, nové koupelně či kuchyni, moderních spotřebičích… Ať už máte jakoukoli představu, díky pestrému portfoliu produktů Modré pyramidy ji můžete realizovat. Kromě Hypoúvěru či hypotečního úvěru se zajištěním nemovitosti můžete využít také Rychloúvěr bez zajištění nebo si při hledání nového bydlení vypomoci pohotovostním úvěrem. Inspirujte se příběhem klientů a domluvte si schůzku se svým finančním poradcem.

1.

Díky Hypoúvěru máme jistotu do budoucna

Přemýšlíte o novém bydlení a hledáte pro sebe ideální nemovitost? Nebo už ji máte a zvažujete rekonstrukci, díky níž byste jí vtiskli své představy o domově? Ať už máte v souvislosti s bydlením v plánu cokoli, jedno je jisté. Stojí to peníze. Často hodně peněz. Právě peníze bývají problémem už na začátku shánění bytu či domu. Většina prodávajících totiž dává přednost zájemcům, kteří disponují hotovostí. Pokud potřebný obnos nemáte, může vám vysněné bydlení snadno uniknout. Podobný problém řešili nedávno také manželé Procházkovi. S malou dcerou a dalším dítětem na cestě věděli, že chtějí nový a větší byt. Měl být ideálně nedaleko centra Prahy kvůli dobré dopravní dostupnosti. Když si konečně vybrali čtvrť plnou zeleně, dětských hřišť a možností ke sportovnímu vyžití, začali hledat i samotný byt v tamních činžácích. Ceny třípokojových bytů ve vybrané lokalitě ale atakovaly hranici čtyř milionů korun, sami přitom měli na účtu jen zhruba třetinu požadované sumy. Tehdy jim pomohli v Hypocentru Modré pyramidy, kam se obrá- tili z prostého důvodu – potřebovali nejen hypotéku na nový byt, ale zároveň chtěli rychle prodat svůj stávající menší byt v jiné části Prahy. „Peníze za prodej starého bytu pro nás měly být základem při koupi toho nového. Zároveň jsme chtěli ze sumy získané prodejem financovat částečnou rekonstrukci bytu, který byl v původním stavu přes dvacet let,“ líčí Jakub Procházka.

Pomohl pohotovostní úvěr

V Modré pyramidě nabídli Procházkovým tzv. pohotovostní úvěr, jenž jim nakonec výrazně usnadnil koupi vysněného bytu.

Většina prodávajících dává přednost zájemcům, kteří disponují hotovostí. Pokud potřebný obnos nemáte, může vám vysněné bydlení snadno uniknout.Pohotovostní forma zpracování Hypoúvěru, tedy úvěru na bydlení z nabídky Modré pyramidy, umožňuje klientům získat dopředu schválený úvěrový rámec včetně úrokové sazby. Klienti tedy vědí, na jaké bydlení mohou dosáhnout a jaká bude po jeho koupi měsíční splátka. „O koupi bytu, ve kterém teď sedíme, měli vážný zájem tři rodiny. Mezi námi a dvěma dalšími se rozhodovalo,“ říká Denisa Procházková a rozhlíží se po prostorném obývacím pokoji s výhledem do zeleně. „Jedna z rodin disponovala hotovostí, ti další ale neměli v ruce vůbec nic. V tom jsme měli výhodu, měli jsme sjednaný Pohotovostní Hypoúvěr v odpovídající výši. Rovněž díky tomu jsme se dostali do užšího výběru,“ doplňuje paní Procházková. Pohotovostní forma úvěru z Modré pyramidy se tak ukázala jako klíč k úspěchu. Tím dalším při rozhodování prodávajících bylo to, že si obě rodiny padly do oka. Doslova se adoptovaly navzájem. „Bývalí majitelé se po prodeji odstěhovali na chalupu do středních Čech, často se navštěvujeme, fungují pro naše děti jako náhradní prarodiče,“ směje se Jakub Procházka. Vzhledem k tomu, že Hypoúvěr měli Procházkovi sjednaný předem, bylo pro ně zpracování zajištěného úvěru již spíše formalitou. V Hypocentru jim přitom pomohli i s velkou porcí papírování – především museli vše vyřešit na katastru nemovitostí a dalších úřadech.

Oceňují větší jistotu

Hypoúvěr je podle Martina Sikory z marketingu Modré pyramidy vhodný nejen k financování nové nemovitosti či pozemku, ale třeba i ke stavbě nového domu či opravdu rozsáhlé rekonstrukce. „Hypoúvěr vhodně kombinuje výhody hypotečního úvěru i úvěru ze stavebního spoření. Klienti tak mohou těžit z výhodné úrokové sazby, která je nyní od 2,09 % p.a., nízké měsíční splátky a možnost rozložit splácení až na třicet let klientům pak výrazně odlehčí v rámci rodinného rozpočtu,“ říká Martin Sikora. Procházkovi ze svého pohledu oceňují Hypoúvěr ve srovnání s klasickou hypotékou i v tom ohledu, že jim nabízí do budoucna větší jistotu. Zatímco běžné hypotéky nabízejí fixní sazbu na několik let, a pak je potřeba řešit novou fixaci – buď ve stávající bance, nebo refinancováním v jiné – v případě Hypoúvěru je to jinak. „Máme fixaci na šest let. Po splnění podmínek nastane tzv. přidělená fáze úvěru s předem odsouhlasenou maximální výší úroku až do konce splatnosti úvěru, která je daná smluvně. Máme tak mnohem větší jistotu, víme, co se odehraje po celou dobu splácení úvěru. Víme, jakou sazbu budeme mít, v případě hypotéky je to jasné vždy jen po dobu fixace,“ říkají Procházkovi. Mají pravdu. Ačkoliv nyní jsou úrokové sazby položeny rekord ně nízko a každý další měsíc se banky a další instituce přetahují o to, která stlačí sazbu ještě o nějakou tu setinku níže, v průběhu dalších let se může situace výrazně proměnit a sazby mohou opět vyrůst. Koneckonců třeba v devadesátých letech se jejich minimální výše pohybovala mezi 11 a 12 procenty, až na přelomu milénia se přiblížila k deseti procentům. Třeba ještě před deseti lety činily úroky zhruba pět procent. Přidělená fáze úvěru s předem smluvně stanovenou maximální výší úroku ale Procházkovy nijak nelimituje, aby v této fázi nevyužili výhodnější podmínky, pokud budou na trhu k dispozici. „Ale jestliže jinde nic výhodnějšího neseženou, mají u nás zajištěno, že jim schválený úrok nezvýšíme,“ říká Martin Sikora z Modré pyramidy. „Je dobré vědět, že si můžeme budoucnost plánovat. Že víme, co nás čeká,“ zakončuje Denisa Procházková a její manžel souhlasně přikyvuje.

Vývoj hypotečních sazeb
První hypoteční banky fungovaly v České republice už v devatenáctém století, ale jejich rozvoj byl prakticky zlikvidován během protektorátu a následně v období socialismu. Znovu se tak začaly na trhu objevovat na počátku devadesátých let, ale první hypotéky našly své majitele až v roce 1995. Úrokové sazby byly tehdy mezi 11 a 12 procenty, k deseti procentům klesly v roce 1999. Po roce 2000 začal zájem o hypotéky mezi klienty růst, úrokové sazby pak tehdy klesly pod deset procent, v následujících letech až k sedmi procentům. Před deseti lety už atakovaly hranici čtyř procent. V následujících letech pak dosahovaly historických minim, což platí dodnes.

2.

Rychloúvěr pomůže s rekonstrukcí

Pokud už bydlení máte a řešíte spíše jeho proměnu do podoby, která by vám více vyhovovala, pak můžete volit z nabídky Modré pyramidy. Ideální je Rychloúvěr, který můžete použít prakticky na cokoli co souvisí s bydlením. Ovšem nikoli jen na stavební úpravy v podobě rekonstrukce koupelny, dodělání podkroví a dalších věcí, ale třeba i na nákup zařízení, jako je myčka, pračka či například sedací souprava do obývacího pokoje. Vedle toho je možné Rychloúvěr použít třeba i na dokoupení pozemku nebo pořízení bazénu. Splatnost Rychloúvěru je patnáct let a právě platná akční úroková sazba činí 4,99 procenta ročně. Díky zacílení na bydlení je mnohem lepší volbou než například klasický spotřebitelský úvěr. Většina spotřebitelských úvěrů má sazbu přes deset procent a splatnost pouhých šest let. Vysoké měsíční splátky pak výrazně zatěžují rodinný rozpočet. „Rychloúvěr využívají klienti hlavně při investicích kolem půl milionu. Jeho splatnost, tedy patnáct let, odpovídá životnosti takové rekonstrukce nebo investice do bydlení. Díky nízké úrokové sazbě v kombinaci s patnáctiletou splatností je splátka úvěru nízká a nezatěžuje tak rodinný rozpočet,“ říká Martin Sikora z Modré pyramidy.

Rychloúvěr klienti nejčastěji využívají na modernizaci bydlení do půl milionu korun.Rychloúvěr nemusí být zajištěný nemovitostí či ručitelem, přitom se jeho výše může vyšplhat až k 700 tisícům korun. Jeho zpracování a vedení účtu překlenovacího úvěru je zdarma. Kromě Rychloúvěru lze na opravdu rozsáhlou rekonstrukci využít také Hypoúvěr. Ten se kvůli většímu papírování a délce vyřizování hodí podle expertů Modré pyramidy na rekonstrukce přesahující 700 000 korun. „Tedy v případě, že zdědíte po příbuzných starý rodinný dům v původním, nerekonstruovaném stavu. Jestliže se v něm rozhodnete bydlet, dají se očekávat velké investice například do zateplení, nové fasády, střechy, výměny rozvodů a dalších nákladných záležitostí,“ konstatuje Martin Sikora.

3.

Jiné možnosti půjček

V Modré pyramidě je možné využít rovněž úvěr Garant, což je tzv. americká hypotéka, umožňující získat hotovost bez udání účelu, ovšem po zajištění nemovitostí. Splácení je možné rozložit až na dvacet let a úvěr lze bez sankcí kdykoli zcela nebo částečně splatit. Výše úvěru se přitom pohybuje od 200 tisíc až do deseti milionů korun, může dosáhnout až 70 procent obvyklé ceny nemovitosti. Ideální možností, jak díky Modré pyramidě dostat stávající spotřebitelské úvěry pod kontrolu, je Optimální půjčka, která shrne všechny vaše půjčky, ať už jde o spotřebitelské úvěry, kreditní karty či povolené debety, pod jednu střechu. Místo několika splátek budete platit jedinou, navíc ušetříte na poplatcích, které jsou s různými půjčkami spojeny. Bez zajištění je možné konsolidovat půjčky až do výše 2,5 milionu korun a splátky rozložit na šest let. (poskytovatelem úvěru Garant a Optimální půjčky je Komerční banka, a.s.)

Tip na výběr úvěru
Délka splácení úvěru by měla vždy odpovídat délce užitkovosti/životnosti pořizované věci. V případě koupě bydlení tak není problém vzít si třicetiletý úvěr, rekonstruovaná koupelna zase vydrží odhadem 15 let a vyplatí se tedy pořídit si její proměnu za těchto podmínek – např. namísto šestiletého spotřebitelského úvěru s vysokou splátkou. Naopak se rozhodně nevyplatí brát si drahý a dlouhý spotřebitelský úvěr třeba na čtrnáctidenní dovolenou u moře.

Modelové příklady Rychloúvěru se splatností 15 let

Malá modernizace (kuchyňská linka, sedací souprava) 100 000 Kč splátka 841 Kč/měsíc Rekonstrukce koupelny a záchodu 300 000 Kč splátka 2464 Kč/měsíc Větší rekonstrukce bytu 500 000 Kč splátka 4104 Kč/měsíc Větší rekonstrukce bytu, včetně nákupu vybavení 700 000 Kč splátka 5768 Kč/měsíc

Modelové příklady Hypoúvěru se splatností 30 let

1 000 000 Kč splátka 3308 Kč/měsíc 2 000 000 Kč splátka 6731 Kč/měsíc

Uvedené příklady jsou vypočítány se sazbou 2,09 % p.a. Hypoúvěr je zajištěn zástavním právem k nemovitosti.

Sdílet článek