Teplo, které se v létě nedařilo z našich domovů vyvětrat, je nenávratně pryč. O slovo se tak nyní – přinejmenším navečer, když se celá rodina sejde – opět hlásí radiátory. Jak za topení neutratit majlant a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Přinášíme hned několik užitečných tipů.
V chladném období roku se převážně zdržujeme ve svých domovech, a na stavu účtu je to samozřejmě znát. Ať už teplo vašeho domova zajišťuje plynové nebo elektrické topení prostřednictvím radiátorů či vlastníte podlahové topení, některá opatření, abyste neutráceli zbytečně, jsou společná.

Změna dodavatele zajistí lepší cenu

Nejprve si překontrolujte, jestli za energie neplatíte zbytečně moc. I když řada dodavatelů svým zákazníkům zejména elektřinu zdražila, stále můžete na trhu najít výhodnější ceny, díky kterým za energie ušetříte. „Nedívejte se však jenom na cenu, ale prověřte si i to, zda se jedná o férovou a spolehlivou firmu s dobrým zákaznickým servisem,“ doporučuje Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Zkontrolujte kotel i radiátory

Než začnete topit, prohlédněte kotel, radiátory i spalinové cesty. „Ještě před zahájením topné sezóny je vhodné prohlédnout rozvody tepla i topná tělesa a zkontrolovat možné úniky teplonosné kapaliny, což je obvykle voda. Manometr měřící tlak v otopné soustavě by měl ukazovat obvyklou hodnotu,“ doporučuje energetický poradce Jan Truxa.

Radiátory očistěte a zbavte prachu. Ničím je nezakrývejte a pamatujte, že by určitě neměly sloužit ani na sušení prádla. Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce.

Nepřetápějte. Každý stupeň něco stojí

Češi často své domácnosti přetápí, a přitom to není prospěšné pro naše zdraví z hlediska následně oslabené imunity, nehledě na to, že každý stupeň tepla navíc něco stojí. V obytných místnostech je ideální teplota okolo 21 stupňů. Navíc není třeba, abyste měli teplotu v každé místnosti stejnou. Ložnici nechávejte záměrně chladnější – budete mít kvalitnější spánek. „Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti jen o jeden stupeň, sníží se spotřeba energie až o šest procent,“ vysvětluje Libor Holub. S regulací teploty vám pomůžou termostatické hlavice na radiátorech. Mezi jednotlivými místnostmi pak zavírejte dveře.

Pomůže fólie i těsnění. Pozor na vychladnutí

Za topné těleso můžete umístit reflexní fólii, která odráží teplo zpět do místnosti a zabraňuje tepelným ztrátám. Okna, vstupní dveře či dveře od balkonu opatřete těsněním. Také pamatujte na to, že se nevyplácí často vypínat topení. „Při odchodu z domova teplotu v domácnosti pouze snižte, ale topení úplně nevypínejte. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více energie pak spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu,“ upozorňuje Holub.

Tip Rádce na finance

Chcete ušetřit ještě více? Pomůže zateplení či výměna oken. S financováním vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Ušetří i správné větrání

Nezapomínejte větrat, udržíte tak dobré klima v místnostech. Správným větráním se vyvarujete příliš suchého vzduchu. Při nízké vlhkosti totiž paradoxně stoupá potřeba si ještě přitápět. Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 a 50 procenty. Účinné je intenzivní větrání – můžete udělat třeba rychlý průvan. Při delší ventilaci by se zdi zbytečně ochladily a déle by vám trvalo opětovné vytápění.

Sdílet článek