Osvětlení interiéru domu nebo bytu často podceňujeme. Přitom právě výběr světel i žárovek ovlivňuje cirkadiánní rytmus, což jsou naše zabudované biologické hodiny, díky nimž tělo ví, kdy má spát a odpočívat a kdy je zase čas k práci a aktivitě. Pokud zvolíte v domácnosti špatné osvětlení, své hodiny jednoduše rozhodíte. A naopak – světlo můžete využít ve svůj prospěch. K tomu slouží tzv. světelný plán.
Při hledání správného osvětlení pro každý interiér ho vytváří odborník na osvětlení Hynek Medřický. Sází na nejnovější poznatky o vlivu světla na lidské zdraví a především na význam různých barevných hladin světla. 

Když totiž světla vhodně namixujete, dokážete z nich vytěžit maximum pro každou fázi dne – jak tu aktivní, kdy potřebujete být svěží a pozorní a pracovat naplno, tak tu relaxační, do které patří lenošení u televize nebo knihy i ozdravný spánek.

Nevhodně zvolené světlo v ložnici dokáže napáchat velkou paseku a připravit nás o minuty, či dokonce hodiny spánku. Když se to pak v delším časovém období nasčítá, spánková deprivace se neustále prohlubuje a zasahuje nejen naši produktivitu, ale hlavně zdraví. A platí to i naopak – podobně problematické, jen vzato z opačného konce, je nesprávné osvětlení v pracovně nebo při vaření v kuchyni.

Zvýrazňuje časový systém organismu

„Večer před spaním potřebujeme minimalizovat modré světlo, přičemž ideální je stmívač snižující světelný výkon. V ložnici by už vůbec nemělo být jasné bílé světlo, které je typické pro pracovní činnosti, neboť se přibližuje klasickému dennímu. Naopak bílé světlo se hodí do koupelny, což je místo, kde se ráno probíráme do aktivní fáze a potřebujeme organismus nastartovat,“ říká Hynek Medřický s tím, že to vše je nutné zohlednit ve světelném plánu.

Cílem je zdůraznit časový systém organismu a pomoci tělu fungovat zdravě. Ať chcete nebo ne, to, jak svítíte, výrazně zasahuje do vašeho zdraví. Na tom, jak tělo funguje, pracovala příroda miliony let. Umělé osvětlení je naproti tomu vetřelec, který vnikl do našeho života v podstatě nedávno. Přesto už stihl nabourat přirozený systém, podle něhož naše tělo pracuje. Cílem světelného plánu je vrátit do našeho života i domova světelnou pohodu a řád.

Světelné plány přitom nezahrnují jen výběr vhodných svítidel, ale také návrh světelných scén, které je možné v jednotlivých místnostech vytvořit. I to totiž hraje svou roli. Hynek Medřický přitom ve svých světelných plánech myslí i na zdánlivé drobnosti, jakou je noční cesta na toaletu.

„Červená monochromatická světýlka u země vás při nočním probuzení správně navedou, ale zároveň nerozhodí tak jako bílé světlo, které tělo zmate a bude pro vás pak obtížné znovu usnout,“ zdůrazňuje.

Žárovka jako plamínek svíčky

Roli ve světelném plánu hraje i to, kde jsou světla umístěna. Ideální je podle něj mít co nejvíce světel dole, na stěnách a u podlahy. Právě světlo zespodu vytváří příjemnou relaxační atmosféru. A víte proč? Připomíná nám to oheň, u kterého lidstvo po staletí zakončovalo svůj den. Nejvíce ale dokážou s atmosférou bytu nebo domu čarovat stmívače. Díky nim se totiž dá ovlivnit barva světla – maximálně ztlumená žárovka večer evokuje právě plamínek svíčky, což vás ukolébá ke spánku.

Světlo je zkrátka věda, takže pokud to myslíte vážně jak se svou výkonností, tak samozřejmě i se svým zdravím, měli byste o vhodném osvětlení nejen přemýšlet, ale také do něj něco málo investovat. Nekupujte světla podle obalu nebo zajímavého designu, ale podle toho, jestli dokážou podpořit váš cirkadiánní rytmus. A ačkoliv světelný plán není za hubičku, pomůže vám odhalit obrovskou spoustu možností, jak svůj byt či dům proměňovat v návaznosti na denní dobu, týdenní režim i roční období. Plán osvětlení bytu či domu lze přitom vytvořit jak v rámci projektu, tak už v dávno zabydleném interiéru.

Sdílet článek