Podzim života by měl být naplněný vašimi koníčky a radostnými chvílemi s rodinou. Rozhodně ne počítáním každé koruny a zoufalým čekáním na důchod.

Proto je nutné se na odchod do důchodu dobře zajistit a mít jistotu, že dostanete přesně tolik, kolik si zasloužíte. Neopatrností se ale můžete připravit i o několik set korun měsíčně po zbytek vašeho života. Taková měsíční ztráta se velmi rychle nastřádá do slušné částky. Kdy se vám tedy nejvíce vyplatí jít do důchodu pro dosažení maximální obnosu od státu? 

Získejte všechny důležité informace s předstihem 

Prvním administrativním krokem k odchodu do důchodu je žádost zaslaná na ČSSZ, který vám pak obratem pošle Informativní list o důchodovém pojištění. V něm najdete vše potřebné pro správný výpočet důchodové částky. V případě, že zjistíte nějaké nesrovnalosti a nebudete mít dostatek času je napravit, může dojít k nižší výměře, než na jakou máte nárok. Dejte si tedy pozor a zažádejte o informační list dopředu, abyste mohli úřadu dodat chybějící doklady.  

Předčasný důchod se nevyplácí 

Podmínkou odchodu do penze není nutně dosažení důchodového věku. Můžete se rozloučit s prací po dosažení 60 let – přesná doba se liší na základě vašeho specifického důchodového věku. V případě, že máte právo odejít do důchodu, když vám bude alespoň 63 a víc, můžete si zkrátit čekání o 3 roky. Z finančního hlediska to ale nedoporučujeme. Řádný důchod je prakticky vždy výhodnější než ten předčasný. 

A nejde tady jenom o roky. Procentní část předčasného důchodu se snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů předčasnosti. Tím pádem vám každé čtvrtletí před dosažením důchodového věku může ukrojit nezanedbatelnou částku z pravidelného měsíčního obnosu.  

Odchod do důchodu se tedy nejvíce vyplatí těm, kteří si trpělivě počkají a vzdají se pracovních odpovědností až po skutečném dosažení důchodového věku.  

Není pojištění jako pojištění 

Dosažení důchodového věku je podmíněno alespoň 35 lety sociálního pojištění. Někdy ale dojde k situaci, kdy je osoba po určitou dobu pojištěna v podstatě dvakrát. Například ve chvíli, kdy člověk podniká a zároveň se stará o nemocného člena rodiny. Tady se vyplatí zpozornit, protože tyto 2 pojištění mají odlišné hodnoty a je třeba předem zažádat o započítání pouze jednoho z nich (samozřejmě toho výhodnějšího). Každý rok pojištění zvyšuje procentní část důchodu o 1,5 % z redukovaného osobního vyměřovacího základu, ovšem jenom v případě, že byl celý rok dokončen. 

Zvýšené příjmy pomohou 

Zejména OSVČ se musí při rozhodování o datu odchodu do důchodu zaměřit na své příjmy. Podnikání bývá z hlediska zisku kolísavé a pokud se vám v roce před důchodem podaří získat výhodné zakázky, tak ukončete činnost až po skončení tohoto výnosného roku. Vyšší částka by se totiž jinak nezapočítala do vašeho tzv. rozhodného období a připravili byste se o lepší výměru.   

Sdílet článek