Nejen díky firmám, ale i díky samotným spotřebitelům vznikl před pár lety fenomén, který dnes vytváří svébytný ekonomický systém – minimalistický, mobilní, s důrazem na pronájem movitých či nemovitých věcí, práce nebo peněz. Ano, řeč je o sdílené ekonomice, jejíž součástí je vedle snadného přivýdělku také výměna zážitků, budování nových komunit a snaha o šetrnější chování vůči životnímu prostředí.

Co je sdílená ekonomika

Sdílená ekonomika vznikla z anglického sharing economy. Česky by se měl používat termín spoluspotřebitelství, ale vzhledem k délce a složitosti se dává přednost pojmenování sdílená ekonomika.

Jedná se o model podnikání, který je postavený na pronájmu, výměnách nebo sdílení majetku. Jinými slovy, jakmile něco potřebuješ a já to mám, podělím se o to s tebou.

Auto si půjčím od kamaráda

Samotná koncepce opětovného použití nebo sdílení není nijak nová. Spoluspotřebitelství už od nepaměti udržuje sociální vazby v rámci rodiny, mezi přáteli, ale i v sousedských vztazích. Jen si vzpomeňte, kolikrát vám kamarád půjčil sekačku na trávu, soused žebřík nebo bratranec lyže pro děti, když jste potřebovali ze dne na den odjet na hory.

Dnes to ale díky technologiím a chytrým telefonům už platí nejen o rodině a sousedech. Smartphone a jednoduchá aplikace v něm nám mohou pomoci sdílet nenaplněné možnosti jako třeba prázdné místo v autě, volný byt nebo gauč, a ještě přitom vydělávat.

Sdílení je produktem internetové doby

Spoluspotřebitelství je nejčastěji spojováno s dnešními dvacátníky, tzv. millennials, kteří se neobejdou bez wifi a namísto esemesek si posílají obrázky. I jejich spotřebitelské návyky jsou jiné než u tzv. generace X (lidé narození v letech 1965–1980), která budovala svoji individualitu skrze hudbu nebo filmy a symbolem nezávislosti byl vlastní automobil.

Millennials auto vlastnit nechtějí – stačí jim si ho čas od času pronajmout. Důležité je pro ně také povědomí o potřebě šetřit zdroje a symbolem svobody je pro ně možnost cestovat a stát se jakýmsi „obyvatelem světa“.

Díky technologiím a okamžitému přístupu k nabídkám levných letenek pro ně není problém odletět do Vietnamu, bydlet v bytě pronajatém přes Airbnb a celou zemi projet na půjčeném skútru. To je ten typ zážitku, za nějž rádi utrácejí peníze. A to je i podstata sdílené ekonomiky.

U nás jsou v rámci spoluspotřebitelství zastoupeny nejen globální projekty (Uber, Airbnb), které slaví úspěch po celém světě, ale i ryze domácí koncepty, kterým ze dne na den přibývají noví a noví zákazníci, a celá komunita sdílení se tak rozrůstá. Co všechno tedy sdílená ekonomika v Česku nabízí?

Sdílení aut

Segment sdílené přepravy u nás rozjel Uber. Využívat jej můžete jako zákazník nebo třeba můžete při cestě z práce dělat řidiče a pomoci si k nějaké té koruně. Pro zákazníka funguje Uber velmi jednoduše. Do chytrého telefonu si nainstalujete aplikaci Uber, objednáte řidiče, jedete a zaplatíte.

Další službou je česká přepravní platforma Liftago a její stejnojmenná aplikace, ve které je nutné při registraci zadat vaše jméno, e-mail, telefon a propojit ji s kreditní kartou. Jízda autem se platí přes aplikaci.

Domácí jsou rovněž taxislužby Taxify nebo Hopin, který funguje v Bratislavě, Praze a Košicích.

Rádce pro finance

Na bázi spolujízdy funguje globální BlaBlaCar.cz

Zde sdílíte náklady za jízdu autem s řidiči, kteří mají ve svém voze volná místa. I zde si můžete nainstalovat apku do chytrého telefonu a vybírat směr vaší cesty.

Sdílení kol

Půjčte si růžové kolo, kdykoli se vám zachce. Jezděte tak dlouho, jak budete potřebovat, a nakonec kolo kdekoli v zóně zamkněte pro dalšího jezdce. To je podstata půjčovny jízdních kol Rekola, která funguje v Praze, Brně, Teplicích a v dalších městech Česka.

Sdílení ubytování

O podstatě Airbnb už jsme psali. Svůj byt můžete třeba turistům pronajmout v době, kdy jste na dovolené. Stejně tak můžete při svém cestování takto bydlet u kohokoli na světě.

Bezplatně můžete pokoj či pohovku někomu půjčit v rámci celosvětové sociální sítě Couchsurfing.

Sdílení peněz

I to je jedna z kategorií sdílené ekonomiky. Jedná se o tzv. peer-to-peer půjčky (P2P). Služba přímo propojuje lidi, kteří si chtějí levně půjčit, s těmi, kdo jsou ochotni jim peníze za dohodnutý úrok poskytnout. Prostředníkem je internetový systém. Mezi domácí zástupce P2P patří například Zonky nebo Benefio, globálně pak LendingClub.

Víte, že…

spoluspotřebitelství bylo v roce 2010 označené prestižním časopisem Time za jeden z 10 nápadů, které změní svět?

Spolujízda pro věci

Potřebujete poslat menší nebo větší zásilku z Plzně do Ostravy? Využít můžete platformy Převezu.cz nebo Zavezu.cz. Služba opět využívá nabídku těch, kdo mají stejnou cestu jako to, co potřebujete transportovat do cíle. Může jít nejen o výslužku od babičky z venkova, ale třeba i o zapomenuté klíče nebo mobil. Obě služby fungují přes webové rozhraní či aplikaci.

Rychlý a lokální bazar

Serverů pro prodej a nákupy opotřebených, ale i nových produktů mezi uživateli je spousta. Od roku 2016 u nás existuje on-line služba letgo.cz, která sází na velice jednoduché a rychlé přidání inzerátů. Prodat můžete cokoli, stačí se zaregistrovat, produkt vyfotit, jednoduše popsat a šup s tím do světa. Díky lokalizaci můžete prodávat a kupovat cokoli, co je ve vašem blízkém okolí, tedy od sousedů, přátel, kamarádů přátel…

Sdílení věcí

Půjčovna od lidí pro lidi, to je podtitul platformy Půjčímto.cz. Vypůjčit si nebo někomu půjčit můžete nářadí, sportovní vybavení, oblečení, elektroniku, knihy i auta. Věřte, že sehnat se toho dá v této službě opravdu hodně a často za velmi přátelské ceny. Stejně tak si vy můžete bezpracně půjčováním přivydělat.

Sdílení práce

Šikovné ruce nemá každý, a tak si můžete přilepšit díky webu Supersoused.cz. Založíte si profil a popíšete, jaké běžné i odborné úkony zvládáte. Služba funguje i opačně – můžete zadat poptávku na práce, které potřebujete. A když nestíháte doma uklidit, můžete využít služby LidskáSíla.cz. Dámy odsud vám mimo jiné také vyžehlí či umyjí okna.

Potřebujete na pár dní pohlídat pejska nebo ho jen vyvenčit, když jste do večera v práci? Vybrat si můžete toho nejspolehlivějšího a nesympatičtějšího páníčka na Doginni.cz. U této ryze české společnosti se také můžete zaregistrovat a stát se jedním z těch, kteří domácí mazlíčky venčí.

TIP Rádce na finance: Investování

Peníze, které sdílením vyděláte, můžete výhodně investovat například prostřednictvím fondů IKS.

Sdílet článek