Začátek roku je téměř zaklínadlem, resp. příležitostí pro změny a bohužel ne vždy jen pozitivní. Mezi tyto patří bohužel i zdražování. Nejinak tomu bude i v roce 2019. Dráž nás vyjdou energie, potraviny a nadále budou růst i ceny hypoték.

Češi se mohou radovat ze stále nízké nezaměstnanosti a rostoucích výdělků. HDP přepočtené na obyvatele by dle odhadů České národní banky mělo stoupnout o více než tři procenta a tím se dostat na 85 procent úrovně států eurozóny. Dobré zprávy jdou však zpravidla ruku v ruce s těmi méně radostnými. Tento rok tak Česko nemine růst cen elektřiny i plynu, stejně tak porostou i ceny potravin a bydlení. Podle ekonomů by však zdražování, doufejme, nemělo mít velký dopad na životní úroveň. Inflaci by měl překonat právě růst mezd.

Cena elektřiny a plynu stoupá aneb Všechno souvisí se vším

Koncem roku upozornil Energetický regulační úřad na růst regulované složky ceny elektřiny a plynu pro rok 2019. Cena elektřiny tak tuzemským odběratelům zdraží přibližně o osm až deset procent, cena plynu stoupne o pět až sedm procentních bodů.

Jak je to možné? Díky rostoucímu hospodářství stoupá poptávka po komoditách, roste tak i cena ropy, plynu a uhlí. A právě v tom je zakopaný pes, jelikož ceny elektřiny a plynu jsou navázané na uhlí. Elektřina se totiž vyrábí v paroplynových elektrárnách z plynu a také z uhlí. Při růstu ceny elektřiny z uhlí se atraktivnější stává její výroba z plynu. To však následně vede ke zvýšení poptávky po plynu, a s tím logicky roste i jeho cena. Ve výsledku zdražuje i plyn.

O kolik se zvýší výdaje vaší domácnosti, to záleží na více faktorech a konkrétních dodavatelích. Například u společnosti Innogy stoupnou měsíční výdaje zákazníkům, kteří na plynu pouze vaří, asi o 15 korun měsíčně. Těm, kdo vytápí rodinný domek, přibližně o 60 korun měsíčně. V případě cen elektřiny oznámily například ČEZ a E.On, že část zákazníků se musí připravit na osmiprocentní zdražení. Těmto lidem měsíční náklady stoupnou v řádu stokorun.

V loňském roce se lidé opět začali více zajímat o fixaci cen a změnu dodavatele energií. Konkrétně u elektřiny se počet změn oproti roku 2017 zvýšil o 60 procent, u plynu pak o 15 procent. V souvislosti se zdražováním lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i v tomto roce. A není se čemu divit. Cenové rozdíly mezi nejdražšími a nejlevnějšími nabídkami přesahují i deset procent.

Tip: Zajímá vás, o kolik vám může dodavatel zvýšit cenu a co všechno to pro vás znamená? Přečtěte si článek Zálohy na energie: Kdy vám je dodavatel může zvednout a jak si je nastavit

Chleba levnější nebude

I při nákupu potravin si Češi připlatí. Stojí za tím prý především špatná úroda – zemědělci sklidili méně brambor, obilí, máku či cukrové řepy. Uklidnit by vás mohlo snad jen to, že růst cen potravin bude postupný, kulminovat by mohl podle analytiků v polovině roku. Zdražení se bude pohybovat okolo pěti procent. Kvůli vyšším vstupním nákladům zdraží i chléb tekutý, tedy pivo.

Češi zaplatí více i za povinné ručení či na poště

Podle České kanceláře pojistitelů v tomto roce stoupne také cena povinného ručení. Důvodem jsou zvyšující se náklady pojišťoven na likvidaci pojistných událostí.

Navýšení cen už koncem minulého roku se nevyhnuly ani České dráhy. Jízdné zdražilo v prosinci o 2,5 procenta. Stejně tak již od prosince zaplatí zákazníci více na České poště. Třeba za známku na obyčejný dopis do 50 gramů dají o tři koruny více, nyní 19 korun. Doporučené psaní zdražilo dokonce o šest korun, nyní stojí 44 korun.

Pozor sleva! Ceny sice rostou, ale s Modrou pyramidou můžete až do konce června čerpat zajímavé slevy. Třeba na na kuchyně Oresi až 55 % či na koupelny Ptáček až 30 %. Pro další podrobnosti stačí kontaktovat poradce Modré pyramidy

Dražší nemovitosti, hypotéky i nájmy

Podle analytiků sice poleví tempo růstu cen bytů, samozřejmě v závislosti na lokalitě, ale dá se předpokládat, že budou nemovitosti zdražovat, a to především kvůli nedostatečné nabídce. Za tou stojí špatná legislativa a nedostatečné kapacity ve stavebnictví. Například podle údajů společnosti Deloitte vzrostla průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci října meziročně o 11,8 procenta. Metr čtvereční tak vyjde na 104 100 korun.

Nadále porostou i úrokové sazby hypoték, které naopak poptávku po nemovitostech tlumí, stejně jako doporučení ČNB pro poskytování hypoték. O čtyři až pět procent ale podraží bydlení i těm, kdo žijí v nájmu.

Sdílet článek