Základem dobrého hospodaření s penězi je rodinný rozpočet, díky kterému získáte základní kontrolu nad svými financemi, snížíte riziko zbytečných výdajů a můžete také předejít zadlužení. Na správu rozpočtu se mohou hodit specializované aplikace. Ukážeme, které vybrat.
Na začátku je dobré vědět, co všechno je třeba do rodinného rozpočtu zahrnout. Jsou to všechny vaše příjmy a výdaje. Ty si rozdělte do jednotlivých kategorií. Mějte na paměti, že je třeba stanovovat tyto položky pečlivě a nezapomenout na výdaje, jako je dovolená, daně nebo nečekané náklady.

V příjmech je zahrnuta mzda, výplata nebo sociální a zdravotní dávky.

Do výdajů patří veškeré náklady – výdaje za jídlo a volnočasové aktivity, nákup spotřebního zboží, nájemné, splátky hypotéky a spotřebních úvěrů, platba za rozhlas a televizi, energie, voda, platby za telefon, bankovní poplatky, výdaje na dopravu nebo auto a další. Do výdajů zahrňte také spoření nebo odkládání peněz pro „strýčka Příhodu“, například na nenadálé opravy.

Rodinný rozpočet krok za krokem

Ne vždy je jednoduché systematicky evidovat všechny výdaje. Je potřeba vytvořit si návyk, což může trvat i několik měsíců, a přiznejme si, že vypisování každé utracené koruny může být spíš frustrující než motivující.

K tomu, abyste byli v záznamech výdajů maximálně důslední, vám může pomoci nejen aplikace ve vašem chytrém telefonu, ale i evidence tabulek v počítači. Můžete si také vytvořit kategorii rezervy, kam budete zapisovat odhad toho, co utratíte. Nedostanete sice přesný přehled, ale pomůže vám to vytvořit si zmíněný návyk.

Ideální bude, když si zapíšete opravdu každý výdaj, který jste během dne učinili. Můžete ho zapsat do mobilu a doma poté do tabulky nebo použít některou z aplikací k evidování rozpočtu. Ty vám představíme o pár řádků níže.

Opravdu doporučujeme nezapomínat evidovat každičký výdej, protože i sebemenší náklad vám později pomůže snížit vaše výdaje.

3 důvody, proč má smysl sledovat výdaje
1. Každá ušetřená stovka měsíčně znamená 1 200 Kč ročně. Když tyto stokoruny ušetříte na několika platbách, například za internet, mobil, energie či za každodenní ranní kávu, vyjde vám zajímavá roční úspora
2. Všechny výdaje vnímejte jako desetinásobek – tzn. utracená stokoruna rovná se vydělaná tisícovka. Pokud přinesete do rozpočtu třeba tisíc korun navíc, neudělejte si okamžitě radost nákupem nového svetříku v této hodnotě, ale kupte si něco maximálně za 100 korun.
3. Buďte k sobě poctiví. Zapisujte opravdu vše, jinak evidence nemá smysl a vy se nedoberete výsledku a následného snížení výdajů.

Kde v rodinném rozpočtu ušetřit?

Výsledek vašeho zapisování vám pomůže přehodnotit a přizpůsobit výdaje vašim příjmům, ukáže cestu, jak hospodařit s penězi. Díky němu můžete zvážit, zda jsou vaše náklady ve stávající výši nutné, jednoduše řečeno, zda by je nešlo snížit. Obzvláště se jedná o výdaje na zábavu, jídlo nebo oblečení. Ušetřit lze také na cigaretách a platbách za telefon či internet.

Jak se vyhnout impulzivním výdajům

Máme pro vás jednoduchou radu, jak odbourat spontánní nákupy při cestě z práce nebo prostě jen proto, že máte dobrou náladu. Nazvěme to třeba „finanční karanténa“ − sem imaginárně dávejte věci, které patří do vašeho „wish listu“. Danou věc tam ponechejte jeden měsíc a po uplynuté době se sami sebe zeptejte, jestli ji skutečně potřebujete, nebo jestli je to jen rozmar. Pokud si odpovíte, že potřebujete, pořiďte ji, pokud ne, zapomeňte na ni.

Pamatujte také, že rodinný rozpočet není platný navždy, vaše finanční situace se může v průběhu roku měnit, proto doporučujeme rozpočet aktualizovat.

Například v momentě změn, které do vaší rodiny přinesou nové příjmy a výdaje (nastoupíte do nové práce či o práci přijdete nebo plánujete potomka či se vám již narodil).

Obecně je třeba finanční rozpočet aktualizovat vždy na začátku nového roku. Vycházejte ze stávajících příjmů a výdajů, bilance vám pomůže s plánem na další rok.

S rodinným rozpočtem vám pomohou aplikace

Ještě donedávna bylo možné sestavit si rodinný rozpočet jen za pomoci tužky, papíru a kalkulačky. Aktuálně můžete využít mobilní i webové aplikace, které umožní vše roztřídit do kategorií a výdaje lépe plánovat. To vše rychle a zábavně. Pojďme na to!

Wallet

wallet

Za mobilní aplikací Wallet stojí mladý domácí startupový tým, aplikace je tedy v češtině a nabízí možnost propojení s tuzemskými bankami. Technicky funguje propojení s bankou na principu odesílání e-mailových notifikací přímo na server aplikace, a to při změně zůstatku na vašem účtu. To vše si nastavíte ve svém internetovém bankovnictví.

Výhodou Wallet je také to, že nabízí kompletní českou lokalizaci. Vedle mobilní aplikace je k dispozici také webová verze, jejíž název je Budget Bakers. Obě lze pořídit zdarma.

Aplikace Wallet přináší možnost řazení podle příjmů a výdajů, které lze libovolně rozšiřovat o vlastní položky. K platbám lze přiřadit snímek účtenky i GPS polohu. Můžete také zadávat typy plateb, například v hotovosti, převodem či platební kartou. Aplikace vám umožní generovat přehledné grafy a veškeré informace o finančních tocích či filtrování jednotlivých kategorií.

Toshl

toshlPůvodem slovinská apka Toshl vám pomůže velmi jednoduše spravovat vaše příjmy a výdaje. Můžete ji stáhnout zdarma nebo si připlatit za rozšířenou verzi, která přináší mimo jiné možnost fotit účtenky. Aplikace je přístupná na platformě Android a iOS a na webu.

Své příjmy a výdaje můžete třídit do kategorií pomocí štítků, aplikace zobrazuje grafy a všechny finanční toky, které zadáváte. Zaznamenávat lze údaje o platbách a o tom, kde k nim došlo. Můžete si také nastavit své pravidelné příjmy, např. výplatu.

 eÚčty.cz

eUcty.czDalším „strážcem“ vašeho domácího rozpočtu může být taktéž česká aplikace eÚčty.cz. Služba je dostupná jak na počítačích, tak na mobilních telefonech (Android, Windows Phone). Po registraci, která je zdarma, můžete začít zaznamenávat jednotlivé příjmy a výdaje a ihned vidíte, kudy vám z rozpočtu odtéká nejvíce peněz. Výhodou je to, že do aplikace lze přidat víc členů rodiny, kteří se mohou podílet na správě, dokonce je možné nastavit i oprávnění k jednotlivým účtům.

Tip Rádce na finance

Rodinný rozpočet máte „pod kontrolou“, ale potřebujete poradit, jak co nejlépe ochránit své příjmy a majetek? Nebo jak si pořídit bydlení svých snů? Zastavte se u některého z finančních poradců Modré pyramidy a nechte si sestavit finanční plán. S jeho pomocí se vám budou lépe plnit vaše sny a přání.

Sdílet článek