Pokud jste nechali své vytoužené týdny volna na toto období a chystáte se na dovolenou až po sezoně, máme pro vás tipy na levnou podzimní dovolenou u moře nebo v místech, která vás třeba ještě nenapadlo navštívit.
Jakmile opadne hlavní letní sezona, většina turistických destinací si vydechne. V letoviscích je najednou poloprázdno, na horských stezkách skoro nikoho nepotkáte. Prostě ideální příležitost pro skvělou dovolenou v příjemném počasí babího léta a podzimu, a to bez otravných davů spoluturistů. Takže kam a jak vyrazit na levnou dovolenou?

Letní moře vám vydrží i na podzim

Jestliže vás lákají tropické teploty, nestačily vám ty naše a chcete si třicítky užít i v září nebo v říjnu, můžete zamířit do Středomoří. Pláže jsou tam stejně lákavé a moře krásně prohřáté i v době, kdy u nás začíná podzim.

Ceny zájezdů, letenek i ubytování v tradičních letních destinacích Evropanů v září a říjnu klesají a jsou výrazně nižší než v letních měsících, a pokud máte odvahu, počkejte si ještě na last minute cenu. Na podzimní dovolené ušetříte i několik tisíc za osobu, a přitom zážitky budete mít stejně úžasné, ba lepší, jako vaši sousedi nebo kamarádi, kteří vyrazili k moři v červenci.

Ať už si vyberete řecké ostrovy, pobřeží Turecka, Itálii, nebo Španělsko, jistě nebudete litovat. Sezona v této části Evropy ještě zdaleka neskončila a ceny pobytů i služeb výrazně klesají. Zaplatíte za ně až o několik desítek procent méně. Připravte se ale i na to, že zvlášť v místech s menší kapacitou mohou být některé služby už méně dostupné. Některé podniky, jako například restaurace, zkrátka po hlavní sezoně zavírají.

Máte-li rádi africké léto, které je na naše poměry horké i v říjnu nebo v listopadu, zamiřte do Egypta, kde také sezona ještě dlouho pokračuje. Ovšem dovolenou na pobřeží Jadranu nebo Černého moře raději stihněte do konce září, protože pak už vám pobyt mohou zkazit silné větrné bouře.

Větší exotikou jsou destinace v Karibiku, jako Kuba, Jamajka či Barbados, stejně jako Dubaj, Thajsko, Srí Lanka nebo v poslední době velmi populární ostrov Bali, kam se můžete vydat klidně i v prosinci. Jenže v tomhle případě budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, s posezonní slevou moc nepočítejte. Tady je zkrátka sezona skoro celý rok. Počkáte-li na last minute, můžete ušetřit na letence, ale na místě vás budou čekat ceny jako v plné sezoně.

Stará dobrá Evropa

Pokud po moři zrovna neprahnete nebo jste u něj už letos byli a teď toužíte po dovolené spíše poznávací, pak můžete snadno a levně cestovat po Evropě. Spousta cestovních kanceláří a dopravních společností jako Čedok, Fischer, Invia, Neckermann nebo Student Agency nabízejí výhodnější ceny na cesty do evropských zemí nebo na tzv. eurovíkendy. Romantika v Paříži, Římě či Benátkách, noční život v Madridu, Barceloně nebo v Amsterdamu… To všechno stojí za to zažít. V jižní Evropě si až do prosince můžete užít velmi příjemné teploty, které jsou ideální právě na toulání po velkých městech. Můžete také projezdit Toskánsko, Bretaň nebo Porýní a ochutnat místní vína. Všude vás čekají místa, která uspokojí všechny vaše smysly.

Výhodou je, že takovou evropskou dovolenou si můžete zařídit úplně sami a ušetřit tak na provizích pro cestovku nebo delegáta. Stačí jen vybrat místo, které vás zajímá, na internetu najít nejlevnější jízdenku nebo letenku a ubytování, které je po sezoně také výrazně levnější. Ovšem v případě, že chcete být úplně nezávislí a vyrazíte autem, zjistěte si předem ceny dálničních známek a mýtného v zemi, kam se chystáte.

Příjemné podzimní počasí je také ideální na návštěvy sousedů. Pravda je, že státy, s nimiž sousedíme, nejsou zrovna na čelních příčkách seznamu dovolenkových destinací většiny Čechů. Skoro každý už byl v Chorvatsku, ale co víme o zemích, které s námi mají společné tradice a historii? Díky otevřeným hranicím klidně můžete zůstat ubytovaní někde v českém pohraničí v penzionu, který vás v říjnu či listopadu přijde na zlomek sezonní ceny, a autem vyrážet za poznáním přírody, měst a městeček u sousedů. Zjistíte, že na druhé straně našich hranic jsou okouzlující přírodní scenerie, romantické hrady, malebná města a spousta dalších lákadel pro turisty.

Relax ve vyšších sférách

Babí léto je skvělé také na pěší turistiku v horách. Vedro ustoupilo a hory nabízejí nespočet dech beroucích zážitků. A pokud jste otužilejší, můžete na pěší výšlap klidně až do prvního sněhu. Chcete-li si dokonale vyčistit hlavu, a přitom protáhnout tělo, nazujte turistické boty a vyrazte do Tyrolska, do Tater nebo do Velké Británie do Lake District či na skotskou vysočinu. Jsou to místa, která jsou na turisty dobře připravená. Najdete tu hustou síť bezpečných a dobře značených pěších stezek, infocenter se skvělými službami a navazující dopravou, stejně jako řadu míst, kde se můžete na své túře občerstvit.

Dobrá rada před cestou

Než vyrazíte, zjistěte si něco o místě, na něž se chystáte. Najděte si informace o dopravě, doporučení k návštěvě památek a restaurací, stejně jako rady turistů, kteří se na místo vydali před vámi. Od věci není ani zjistit, kde je nejbližší zastupitelský úřad ČR. Zkontrolujte si i stránky ministerstva zahraničních věcí, zejména chystáte-li se do exotičtější destinace. Tam najdete aktuální doporučení a upozornění, která se vás mohou týkat z hlediska bezpečnosti nebo úředních povinností, jako jsou víza apod.  

Sdílet článek