Sousedovo rozbité okno, lahev drahého vína v obchodě na tisíc kousků – situace, při kterých se člověk v roli rodiče cítí minimálně trapně. A co teprve když začnete počítat! Sílu okamžiku, resp. první šok, vzápětí přebije další vlna emocí spojená s finanční kompenzací. Pokud ale máte pojištění odpovědnosti, můžete si alespoň trochu oddechnout. Přečtěte si, kdy ještě se vám bude „pojistka na blbost“ hodit.
Podle průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP) téměř každý druhý dospělý (47 %) někdy řešil škodu, kterou buď on, nebo někdo z jeho rodiny způsobil druhému. Většinou šlo o škody související s provozem domácnosti. Mezi nejčastější škody patří ty vodovodní, ale i škody způsobené dětmi či zvířaty nebo ty, ke kterým došlo při rekreaci a sportu.

Pokud k takové škodě dojde, nejvíce Čechů (40 %) ji podle ČAP řeší tím, že ji zaplatí ze svého, a dalších 14 % se snaží smírně domluvit s poškozeným a ideálně neplatit nic. Pojištění občanské odpovědnosti, které slouží právě ke krytí menších či větších katastrof tohoto typu, má přibližně třetina lidí.

Kdy se vám bude pojištění odpovědnosti hodit?

Když například vytopíte sousedy. Česká asociace pojišťoven má v zásobě celou řadu příběhů od pojišťoven. Ten s vytopením se stal takto. Paní Martina si vyrazila s kamarádkami do cukrárny, ale předtím dala prát prádlo do pračky. Co čert nechtěl, přívodní hadice byla již zpuchřelá a dala o tom vědět, právě když nebyl nikdo doma. Voda z ní začala vytékat proudem. Protekla do dvou bytových jednotek o patro níže. Když se vrátila domů, čekala ji katastrofa. Škoda v jednom z bytů byla relativně nízká – jen poškozená výmalba a koberec. Zato v druhém bytě to odneslo domácí kino a originální obraz s certifikátem o pravosti díla. Celková škoda dosáhla 383 000 korun.

Další příběh vystihuje přísloví „za dobrotu na žebrotu“. Tentokrát jde o příběh paní Aleny, která se nabídla, že pohlídá děti své kamarádky u ní doma. Když začalo pršet, rozhodla se, že přenese prádlo z balkónu, i s přenosným sušákem, do bytu. Při manipulaci s ním ale kamarádce shodila a nenávratně poškodila téměř novou televizi za 14 000 korun.

To pan Josef má hořkou vzpomínku na kácení smrku u sebe na zahradě. Měl naplánováno, kam přesně by měl poražený smrk spadnout. Jenže vše bylo jinak. Navzdory plánům smrk padl úplně jinam. Dopadl na sousedův plot a kůlnu s veškerou zahradní technikou. Vzniklá škoda dosáhla 43 000 korun.

Velmi časté jsou i případy, kdy vaše dítě rozbije zboží v obchodě, případně na návštěvě u známých poškodí tablet či mobilní telefon. Při sportu pak vy sami, třeba na sjezdovce, můžete vážně zranit jiného lyžaře. Také váš čtyřnohý mazlíček může během chvíle zavinit škodu za desítky tisíc. Své o tom ví paní Jana, které se jezevčík vytrhl při procházce a namířil si to rovnou přes silnici – projíždějící auta se (ve snaze se mu vyhnout) srazila. Škoda se vyšplhala na částku přes 200 000 korun. Jak asi sami uznáte, popsané situace nejsou nijak zvlášť kuriózní, prostě je napsal sám život a mohou se stát opravdu každému. Nechat si krýt záda dobrou pojistkou pak není od věci.

Na koho se pojištění vztahuje?

Pojištění občanské odpovědnosti se nejčastěji sjednává spolu s pojištěním domácnosti a vztahuje se i na další členy, kteří v ní bydlí, tzn. na manžela nebo manželku, děti a domácí zvířata.

Právě k domácím zvířatům patří zmínit, že s účinností nového občanského zákoníku od ledna 2014 přestalo být zvíře věcí, což přineslo změny v oblasti náhrad v případě poranění zvířete. V případě, že jej někdo poraní, je tato osoba povinna zaplatit náklady spojené s péčí o něj a s léčbou. A to bez ohledu na to, jakou cenu zvíře má a kolik jeho léčba stojí.

Výše škody se zpravidla pohybuje v řádu tisíců či desetitisíců, naproti tomu roční pojistné vás vyjde na několik stokorun. Pojistné částky se obvykle pohybují od jednoho do 50 milionů korun. Mohou se přitom lišit výše částek pro újmy na majetku a pro újmy na zdraví. U těch za újmu na zdraví by měly dosahovat milionových částek.

Tip Rádce na finance

Například MojePojištění od Modré pyramidy má v případě újmy varianty s pojistnými částkami na dva, případně na pět milionů Kč.

„Pojištění odpovědnosti občanů by se nemělo podceňovat nejen v případě provozu vozidla, ale ani při dalších běžných aktivitách, jako je například jízda na kole a na kolečkových bruslích, lyžování… Stejně tak by se neměly podceňovat škody způsobené zvířetem apod. Každý z nás může přivodit někomu jinému škodu s enormním rozsahem – a je více než zřejmé, že limity v řádech desítek milionů korun budou v těchto situacích nezbytné. Česká republika by se měla v tomto ohledu časem srovnat s běžnou praxí v okolních zemích, kde výše limitů koresponduje s výší limitů v rámci povinného ručení. Ty se pohybují na úrovni 1 200 000 eur a dostačují pro odškodnění v případě majetkových škod i škod na zdraví,“ dodává Lucie Žulavská, specialistka na neživotní pojištění České asociace pojišťoven.

Výluky pojištění

Tak jako u každého pojištění i u tzv. pojistky na blbost existují výjimky, na které se pojistné krytí nevztahuje. Záleží samozřejmě na každé pojišťovně, co mezi ně zahrne, zpravidla se ale jedná o:

škodu způsobenou v rámci rodiny úmyslné zavinění škody vzniklé pod vlivem alkoholu a drog někdy i omezení platnosti pojištění na Českou republiku

Vedle pojištění občanské odpovědnosti existuje také pojištění odpovědnosti z výkonu povolání (pojištění odpovědnosti zaměstnance) a pojištění odpovědnosti podnikatele, které obojí kryje záda v případě nějakého přešlapu spojeného se zaměstnáním, resp. podnikáním.

Existuje také pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Užitečné je třeba v případě, kdy spadne sníh či led ze střechy a někoho zraní či poškodí něčí auto apod. Uzavřít jej můžete spolu s pojištěním nemovitosti. Některé pojišťovny ale nabízí produkty, kde si můžete pojistit všechno v rámci jedné smlouvy. Třeba MojePojištění majetku od Modré pyramidy nabízí pojištění nemovitosti, domácnosti i odpovědnosti, včetně odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

Pokud dojde k pojistné události, přesně uveďte, jak daná situace nastala, a nesnažte se nic přikrášlovat ani popírat svou odpovědnost. Pojišťovna bude plnit právě z tohoto důvodu. Škodu nahlaste bezprostředně poté, co se stala. Komunikaci s poškozeným nechte na pojišťovně

Tip Rádce na finance

S pojištěním nemovitosti vám rádi poradí v Modré pyramidě. MojePojištění majetku má navíc řadu výhod. Kromě eliminace rizika podpojištění je pojistné plnění vždy v nových cenách, což znamená plnění v takové výši, která umožní koupit si věc stejnou, případně podobnou. Výhodně si můžete připojistit i pojištění odpovědnosti osob.

Sdílet článek