Když vybíráte osvětlení kuchyně, roli hraje spousta různých detailů. Každá kuchyň totiž potřebuje trochu jiný výběr světel. Záleží třeba na počtu a velikosti oken, orientaci kuchyně na světovou stranu i počtu jasných, světelných dnů v průběhu roku. Důležité pro volbu světel do kuchyně jsou i použité barvy nebo materiály – tmavá kuchyň potřebuje mnohem více světla, matovaný hliník světlo rozptyluje a nerezová ocel zase odráží.
Vypadá to sice jako věda, ale určité univerzální pravidlo pro výběr osvětlení do kuchyně přece jen existuje. Vzhledem k tomu, že v kuchyni trávíme nejvíce času přes den a většinou v ní vaříme, tedy pracujeme, mělo by v ní být k dispozici bílé světlo, které aktivizuje organismus a pomáhá udržovat naši pozornost během dne.

Problém ale je, že v současných novostavbách se stírají rozdíly mezi kuchyní a obývacím pokojem. V obýváku se přitom už nepracuje, ale naopak relaxuje – k odpočinku se však hodí místo bílého žluté světlo, jež nepotlačuje melatonin, usnadňuje nám rozhodnutí jít do postele a ukládání se ke spánku. V takových kuchyních propojených s obýváky by proto mělo být více světelných zdrojů, které kombinují bílé i žluté světlo. Ty pak můžete střídat podle denní doby a podle své činnosti.

Nepřímé světlo netvoří stíny

Hlavním světlem v kuchyni by podle experta na osvětlení v domácnosti Hynka Medřického z pražského studia Artemide měla být lineární zářivka. Ovšem ideální je namířit ji do stropu a pro osvětlení kuchyně využívat její nepřímé odražené světlo. Důvod? Zářivka dělá měkké světlo a netvoří odlesky ani na bílých plochách. Navíc je příjemná i pro oko. A hlavně – takové světlo nevytváří stíny pod rukama při přípravě jídel, což je problém přímých světel nebo oblíbených LED diod.

Právě LED osvětlení je moderním trendem a objevuje se ve všech prostorách v domácnosti. Ne všude se ale hodí. Do kuchyně nad pracovní plochu si ho dát můžete, ale měli byste ho využívat jen přes den, kdy chcete být aktivní. Vydává totiž jasné bílé světlo, takže udržuje naši pozornost na maximu. Pro ranní nastartování organismu během snídaně nebo denní vaření je takové kuchyňské osvětlení bezproblémové, ale večer byste s ním už měli šetřit.

Problémem ledek, jak se LED osvětlení říká, je i to, že vrhají více stínů. Každý z čipů totiž vytváří jeden stín, což je nepřirozené a rušivé zejména při práci. Obecně byste se měli při práci v kuchyni vyhnout oblíbeným bodovým světlům, které při svícení přímo na pracovní plochu linky také vytvářejí stín. A nejen to – přímé světlo vytváří nepříjemné odlesky při použití nožů, vidliček nebo dalších výrobků z nerezu.

Nad jídelní stůl patří žluté světlo

Jakmile se ale setmí a blíží se odchod do postele, je lepší přepnout na světelný zdroj vhodný pro relaxaci – měl by nabídnout žluté světlo s minimem modré spektrální složky. Žluté světlo by mělo mít kolem 2 700 kelvinů a méně.

Právě takové osvětlení je vhodné i nad jídelní stůl. Tam navíc oceníte světlo, které má několik regulovatelných úrovní a umožňuje vytvářet světelné scény pro různé příležitosti. Jiné osvětlení totiž využijete při intimním povídání u skleničky vína, jiné při slavnostní večeři a jiné třeba při čtení. Důležitý je navíc i režim stmívání, který pomáhá spoluvytvářet vhodnou atmosféru.

Tip Rádce na finance: Rychloúvěr Modré pyramidy

Zaslouží si vaše kuchyň změnu? Její rekonstrukci můžete financovat prostřednictvím Rychloúvěru Modré pyramidy.

Sdílet článek