Je právě nejvyšší čas udělat si před koncem roku pořádek mimo jiné i ve financích. Odměnou za to, že si spoříte na „horší časy“, vám mohou být maximální státní příspěvky či úspory na daních.

Stavební spoření a státní podpora

V první řadě si zkontrolujte, kolik jste letos na svůj účet u stavební spořitelny poslali a kolik se vám tak bude počítat pro výpočet státní podpory. Údaj vám buď stavební spořitelna sama sdělí – tak jako například Modrá pyramida – nebo ho můžete zjistit on-line prostřednictvím přístupu na svůj účet, případně se obraťte na svého poradce, který vám potřebnou výši jednorázového vkladu vypočte.

Pro nárok na státní podporu se započítávají vklady, ale i připsané úroky. Naopak se odečítají poplatky za vedení účtu či zaslání výpisu ze stavebního spoření poštou. Rozhodujícím datem je vždy 31. prosinec, tentokrát jde o úterý.

Teoreticky byste tak ještě v pondělí 30. prosince měli mít díky internetovému bankovnictví dostatek času, aby se do následujícího dne peníze na účet stavební spořitelny připsaly – ovšem neriskujte. Konec roku je hektický, snažte se vše vyřídit ještě před vánočními svátky. Byla by škoda třeba kvůli opomenutí přijít o státní podporu, která může být až 2 000 korun.

Penzijko vám ušetří na daních

Původní penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření nabízí možnost dosáhnout na maximální slevu na daních, která činí 3 600 korun.

Od základu daně z příjmů si nyní odečtete až 24 000 korun. Odečítají se však částky až nad 1 000 vložených korun měsíčně. Na maximum tedy dosáhnete, pokud vaše vlastní příspěvky za kalendářní rok činí celkem 36 000 korun. Pokud ne, můžete to dohnat jednorázovým vkladem v prosinci.

Pozor na rozdíly

Nejjednodušší je sjednat si tzv. daňové optimum. Ovšem vezměte v potaz, že u této služby existují mezi jednotlivými penzijními společnostmi určité rozdíly. Některé, jako například KB penzijní společnost, vám do prosincové splátky započítají vše, co jste v průběhu roku zaplatili nad rámec řádně sjednaných a uhrazených příspěvků (do celkové výše 36 000 korun). Některé penzijní společnosti však uznávají pouze platby provedené a připsané na váš účet penzijního spoření pouze v prosinci.

Tip

Pokud službu daňového optima sjednanou nemáte, je třeba mimořádný vklad penzijní společnosti oznámit. U KB penzijní společnosti k tomu využijte formulář Dodatek nebo Oznámení.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home. Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení.

Sdílet článek